Mbreti Charles merr rolin e Harryt në Marinën Mbretërore: Jashtëzakonisht krenar!

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Mbreti Charles është shpallur si kreu ceremonial i Marinsave Mbretërore – një pozicion që më parë e kishte mbajtur djali i tij Princi Harry, Duka i Sussex.

Princi Harry kishte qenë Kapiten i Përgjithshëm i Marinsave Mbretërore derisa u tërhoq nga detyrat mbretërore dhe u transferua në Shtetet e Bashkuara.

Rolin e kishte mbajtur dikur babai i Mbretit, Duka i Edinburgut, dhe gjithashtu gjyshi i tij George VI.

Mbreti tha se ishte “jashtëzakonisht krenar” që ndiqte gjurmët e tyre.

 

Duka i Edinburgut mbajti postin e Kapitenit të Përgjithshëm për 64 vjet përpara se të pasohej nga Princi Harry në 2017.

 

  • foto galeri
  • foto galeri

Pozicioni i Princit Harry u hoq në shkurt 2021, së bashku me titujt dhe patronazhet e tij të tjera të nderit ushtarak, pasi ai pushoi së qeni një mbretëror që punonte.

Këtë javë, botuesit e princit njoftuan se kujtimet e tij, me këndvështrimin e tij për këto ngjarje, do të publikoheshin në janar.

Shpallja e Mbretit si Kapiten i ri i Përgjithshëm u bë në 358-vjetorin e themelimit të Marinsave Mbretërore, në tetor 1664 gjatë mbretërimit të mbretit Charles II.

Mbreti Charles III vlerësoi Marinsat Mbretërore për “guximin, vendosmërinë, vetëdisiplinën dhe aftësinë e tyre të jashtëzakonshme për të duruar në mjediset më ekstreme”.


Të fundit

14 Maji/ “Luftë” mes 2 PD-ve në KQZ, secili komisionerët e tij

Kryetari de facto i Partisë Demokratike Sali Berisha ka dorëzuar dje në KQZ listën për anëtarët e KZAZ-ve për...

Takimi McGonigal-Rama/ Berisha në sulm, paralajmëron protesta

Ish-kryeministri Sali Berisha ka paralajmëruar protesta të thirrura nga opozita kundër kryeministrit Edi Rama. Si po e shfrytëzon Berisha aferën e dyshuar të Ramës...

Horoskopi ditor, e shtunë 28 janar 2023

Dashi Do të ketë një mënyrë për të qartësuar disa gjëra që ju mundojnë. Në punë mund të jeni surpriza e madhe e punëdhënësve tuaj....

Manchester City mposht Arsenalin dhe kalon në raundin tjetër të FA Cup

Goli i Nathan Ake vendosi sfidën Manchester City-Arsenal. Dueli i raundit të 1/16-ve në FA Cup, u mbyll 1-0 për skuadrën e Pep Guardiolës,...

Lajme të tjera

Web TV