Tragjedi në Indi, ura shembet disa ditë pasi u riparua, mbi 30 njerëz te vdekur

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Të paktën 32 persona kanë vdekur pasi një urë u shemb në shtetin perëndimor të Indisë, Gujarat, thonë zyrtarët.

Qindra janë mbytur në lumin Maçhu në qytetin Morbi, shkruan BBC, ndërsa pamjet lokale tregojnë njerëz që varen nga ura e varur pjesërisht e zhytur në ujë.

Raportet thonë se rreth 400 njerëz ishin në strukturë në atë kohë. Autoritetet thanë se përpjekjet e shpëtimit ishin duke u zhvilluar. Tragjedia vjen vetëm disa ditë pasi ura u rihap pas riparimeve.

Kryeministri indian Narendra Modi, i cili ndodhet në shtetin e tij në Gujarat për një vizitë tre-ditore, tha se ishte “thellësisht i pikëlluar nga tragjedia.”

Videot tregojnë skena të kaosit teksa shikuesit përpiqen të shpëtojnë të bllokuarit në ujë ndërsa bie errësira.

Të fundit

Zhdukja e bletëve, kërcënim serioz për ekosistemin

Bashkimi Evropian ka bërë të ditur se është në përgatitje e sipër të një plani që ka të bëjë...

“Je ulli pa kokrra”, zihen dy kunatat: Je hasmi numër një, më ke ftohur zemrën

Pjesa e dytë e “Shihemi në Gjyq”, rubrikës së “E diela shqiptare” në Tv Klan ka nisur me tone të ashpra mes Marias dhe...

Ish-kryeministri izraelit: Putini premtoi se nuk do ta vriste Zelensky-in

Ish-Kryeministri i Izraelit Naftali Bennet, i cili shërbeu për pak kohë si ndërmjetës në fillim të sulmit rus në Ukrainë, thotë se Presidenti Vladimir...

Erdogan kërcënon vendet perëndimore që mbyllën konsullatat në Stamboll: Do e paguani!

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan, tha sot se vendet perëndimore do të paguajnë për mbylljen e përkohshme të konsullatës së tyre në Stamboll javën e kaluar...

Myrto Uzuni i pandalshëm me Granadën në LaLiga, kryeson bindshëm listën e golashënuesve

Sulmuesi i Shqipërisë, Myrto Uzuni, vazhdon të dhurojë spektakël me Granada-n. Bomberi kuqezi e gjeti përsëri rrugën e rrjetës në ndeshjen që ekipi i tij...

Lajme të tjera

Web TV