Biden ‘tërbohet’ keq me Zelenskyn, tensione dhe ngritje zëri në telefon (Arsyeja)

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Presidenti i SHBA-ve Joe Biden e  humbi durimin dhe ngriti zërin në telefon me Volodymyr Zelensky kur presidenti ukrainas vazhdoi të ushtronte presion për më shumë ndihmë edhe pasi Biden nënshkroi një ndihmë ushtarake me vlerë 1 miliard dollarë në fillim të këtij viti.

Kjo është bërë e ditur nga mediat amerikane, referuar një raporti.

Biden thuhet se u ‘irritua’ dhe ngriti duke i kujtuar Zelenskyt bujarinë e popullit amerikan, duke theksuar se administrata e tij dhe ushtria amerikane po bënin gjithçka që mundeshin për të ndihmuar Ukrainën në lufta e saj me Rusinë.

Biden i tha gjithashtu Zelenskyt se ai duhet të jetë më mirënjohës për ndihmën, sipas NBC Neës, i cili citoi katër persona të njohur me bisedën.

Një burim tjetër kundërshtoi se telefonata ishte e nxehtë duke thënë se Biden ishte i drejtpërdrejtë me Zelensky dhe tha se udhëheqësi ukrainas duhet t’i drejtonte shqetësimet e tij përmes rrugës së duhur.

Marrëdhënia midis Biden dhe Zelensky u përmirësua pas telefonatës, me udhëheqësin ukrainas duke bërë një deklaratë pajtuese duke falënderuar SHBA-në për kontributin e saj në përpjekjet e luftës, thuhet në raport.

Një zëdhënës i Këshillit të Sigurisë Kombëtare nuk pranoi të komentonte pasi u kontaktua nga NBC News.

Një zëdhënës i Zelensky nuk iu përgjigj një kërkese për koment.

Frustrimet e presidentit thuhet se ishin rritur për javë të tëra përpara thirrjes së 15 qershorit, me Biden që u besoi ndihmësve se ai besonte se administrata e tij po tërhiqte të gjitha ndalesat për të ndihmuar Ukrainën, por se Zelensky vazhdoi të përqendrohej në atë që nuk po bëhej.

Megjithatë, raporti vuri në dukje se disa qeveri të Evropës Lindore dhe politikanë të SHBA-së ishin të mërzitur për kohën që iu desh Shtëpisë së Bardhë për të miratuar kërkesat për armë.

Lexo edhe :  Fëmijët vrapojnë të tmerruar, Kievi sërish nën bombardim edhe pse janë rikthyer civilët

Këshilltarët e Zelenskyt punuan për të zgjidhur çdo tension të zgjatur pas telefonatës së qershorit, duke vendosur se nuk do të ishte e dobishme të ishte në kundërshtim me Biden.

“Kam pasur një bisedë të rëndësishme me presidentin amerikan Biden sot”, tha Zelensky në fjalimet e regjistruara në video ditën e bisedës.
“Jam mirënjohës për këtë mbështetje. Është veçanërisht e rëndësishme për mbrojtjen tonë në Donbas.”

Të fundit

Leipzig triumfon ndaj Frankfurt dhe fiton Kupën e Gjermanisë në vitin e dytë radhazi

Leizpigu për të dytin vit radhazi fitues i Kupës së Gjermanisë. Klubi gjerman në pronësi të markës së famshme...

Basha: U tërhoqa se nuk doja luftë, PD do të bëjë ndryshimin me mbështetjen e SHBA

Ish-kryedemokrati Lulzim Basha ka zhvilluar sot një takim me të rinjtë në Lezhë, ku është shprehur se tërheqja e tij nga politika, u bë...

Aksidenti në Rrëshen, shkon në 7 numri i të plagosurve, mes tyre 3 fëmijë

Është rritur numri i të plagosurve nga aksidenti i rëndë i regjistruar mbrëmjen e sotme në Rrugën e Kombit në zonën e Rrëshenit ku...

Rrëzohet te Mali i Robit, humb jetën turistja polake

Një shtetase polake 83-vjeçare në afërsi të një hoteli në Kavajë është rrezuar aksidentalisht në trotuar dhe për pasojë ka humbur jetën. Pas rrëzimit në...

Tjetër “divorc” tek Los Blancos, Hazard do të largohet nga klubi në fundin e këtij sezoni

Në një ditë me lamtumirë “yjesh”, surpriza vjen nga Spanja: Eden Hazard largohet nga Reali i Madridit. Marco Asensio ishte i pari, më pas...

Lajme të tjera

Web TV