Historiani serb e pranon: Është e qartë si dita, që Kosova s’është e Serbisë!

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Historiani serb Milan St.Protiq në një intervistë për mediat ka thënë se Serbia se nuk është treguar e sinqertë me Rusinë dhe as me

gjedhur rrugën e tyre me dinjitet.

“Ne kemi qenë popull i nderuar dhe kemi vuajtur për shkak të kësaj”, tha ai duke shtuar: “ Serbia nuk doli dhe tha se 100 % e mbështet atë që po bën Rusia dhe se nuk do të anëtarësohet në Bashkimin Europian pasi kërkon para nga perëndimi. Por ne duam investimet e BE dhe pastaj themi se po na shantazhojnë, por me çfarë po na shantazhojnë, si po na shantazhojnë”, ka thënë ai.

Më tej theksoi se fatet e Serbisë dhe Rusisë përkojnë e nëse nuk përkojnë janë të ngjashme, se Rusia pas vitit 1917 nuk është e njëjtë si më parë, ashtu siç nuk është edhe Serbia pas vitit 1945.

Duke folur për çështjen e Kosovës, ai tha se për të ishte “e qartë si dita” se  Serbia e humbi “për shkak të politikës sistematike antiserbe gjatë titizmit dhe politikës katastrofike në kohën e Millosheviçit. Millosheviçi u përpoq ta ndryshonte atë me forcë, kështu që gjithçka përfundoi me konfliktin e armatosur në Kosovë, bombardimin e Serbisë dhe nënshkrimin e Marrëveshjes së Kumanovës dhe “këtu u godit mundësia reale që Serbia ta mbajë Kosovën brenda territorit të saj shtetëror”.


Të fundit

Dëmtimi i Pogba demoralizon Juven, Allegri: “Do ti duhen edhe 2-3 muaj që të jetë gati”

Ndalesë e re, edhe pse jo shumë shqetësuese për Paul Pogba, mungesa e madhe për Juventusin këtë sezon. Në...

Reagimi i Kate Middleton kur iu kërkua të bënte një “selfie” po bëhet viral

Të martën, Princesha e Uellsit, 41 vjeçe, udhëtoi në qytetin verior anglez të Leeds për të folur me vendasit për nismën e saj të...

Porti i ri Tregtar në Porto Romano, Balluku: Investim strategjik për Shqipërinë

Zëvendëskryeministrja Belinda Balluku zhvilloi një takim sot me përfaqësues nga një serë kompanish dhe institucionesh financiare ndërkombëtare, të interesuara për ndërtimin e portit tregtar...

COVID-19, MSH: 10 raste të reja me koronavirus, asnjë viktimë në 24 orët e fundit

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale i bën thirrje qytetarëve të mos neglizhojnë vaksinimin anticovid dhe vaksinimin kundër gripit, për të forcuar mbrojtjen ndaj...

Porti tregtar në Porto Romano, Rama: Projekt strategjik për vendin

“Një projekt strategjik për vendin por edhe rajonin e Europës juglindore” – kështu e konsideroi kreu i qeverisë Edi Rama, projektin për ndërtimin e...

Lajme të tjera

Web TV