Shkencëtarët po përgatisin një pilulë emergjence për SST

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Një njoftim mjaft interesant vjen nga revista Smithsonian, sipas së cilës shkencëtarët po përgatisin një pilulë emergjence që do të parandalojë infeksionin nga sëmundjet seksualisht të transmetueshme.

Pilula e re e emergjencës nuk synon të parandalojë shtatzëninë, por të reduktojë rrezikun e kontraktimit të një STD. Arsyeja për antibiotikun e quajtur doxyPEP, i cili funksionon njësoj si pilula e emergjencës që parandalon shtatzëninë, përveç se synon infeksionin me sifilisin, klamidia dhe gonorrenë.

Në maj, një provë klinike e ilaçit u mbyll herët sepse rezultatet e tij ishin aq premtuese sa studiuesit mendonin se do të ishte joetike të vazhdonin t’u jepnin ilaçin pjesëmarrësve.

 

Çfarë treguan rezultatet paraprake për pilulën e re

Studiuesit ndanë rezultatet paraprake në korrik në Konferencën e 24-të Ndërkombëtare të SIDA-s. Midis pjesëmarrësve HIV-negativ, trajtimi me doxyPEP ishte 88% efektiv në parandalimin e klamidias, 87% efektiv kundër sifilisit dhe 55% efektiv kundër gonorresë. Për personat HIV pozitiv, shifrat ndryshonin pak: 74% për klamidia, 77% për sifilizin dhe 57% për gonorrenë.

Shkencëtarët kanë studiuar efektin e doksiciklinës në sëmundjet seksualisht të transmetueshme për vite me rradhë, por progres i rëndësishëm është bërë relativisht kohët e fundit. Javën e kaluar, Departamenti i Shëndetësisë në San Francisko lëshoi ​​udhëzimin e parë zyrtar në SHBA që rekomandon përdorimin e doxyPEP për të parandaluar sëmundjet seksualisht të transmetueshme bakteriale .

Antibiotiku doxycycline ka ekzistuar për më shumë se katër dekada dhe përdoret zakonisht për të trajtuar dhe parandaluar aknet dhe sëmundjen Lyme. Ilaçi ka pak efekte anësore përtej problemeve të tretjes dhe ndjeshmërisë së shtuar ndaj dritës së diellit.

Të fundit

Zyrtare/ Lionel Messi largohet nga Paris Saint-Germain pas dy sezonesh

Lionel Messi e mbyll me Paris Saint Germain. Lajmin e ka dhënë trajneri i klubit francez, Christophe Galtier, i...

Sot feston ditëlindjen, e gjeni dot sa vjeç bën Maestro

Sot është një ditë speciale për Armaldo Kllogjerin. I njohur gjerësisht si Maestro, Armaldo feston sot ditëlindjen e 48. I lindur në 1 qeshor 1975,...

Kompetencat e NATO-s në Kosovë

Dikur rreth 50.000, sot afër 4.000 paqeruajtës të misionit të Organizatës së Traktatit të Atlantikut Verior (NATO), KFOR, vazhdojnë misionin e tyre në Kosovë....

Çfarë lidhje kanë patatet e skuqura me ankthin dhe depresionin?

Patatet e skuqura janë një ushqim i shijshëm për shumë njerëz, por këto ushqime mund të kenë një ndikim negativ te shëndeti mendor. Një ekip...

Oferta e çmendur nga Arabia Saudite, Karim Benzema merr vendimin mbi të ardhmen

Pas 14-vitesh pjesë e Real Madrid, duket se aventurës së Karim Benzema me klubin e Los Blancos i ka ardhur fundi. Sulmuesi ka disa...

Lajme të tjera

Web TV