Mbërritja e trupave pushtuese italiane në Shkodër/ Armand Plaka poston foton e rrallë

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Gazetari dhe studiuesi Armand Plaka ka publikuar një foto të rrallë që shënon mbërritjen e trupave të parë pushtuese italianë në Shkodër me 8 prill 1939.

Ai shkruan se shumica e fotove të asaj date shënojnë hyrjen në Durrës.

Postimi i plotë:

Foto e rrallë që shënon mbërritjen e trupave të parë pushtuese italiane në Shkodër me 8 prill 1939.

Shihet qartë në sfond ndërtesa e Bashkisë.

Shumica e fotove të asaj date shënojnë hyrjen në Durrës (në fakt qysh një ditë më parë), shumë pak gjenden për hyrjen në Tiranë, po me datë 8 prill dhe thuajse asnjë për hyrjen e tyre në Shkodër po atë ditë.

Më pas koleksioni i fotove shtohet në mënyrë progresive me shtimin e prezencës dhe aktiviteteve të italianeve në vendin tonë.


Të fundit

Vlera e koeficientit të pagave për vitin 2023/ Ku renditet Shqipëria

Vlera e koeficientit të pagave për vitin 2023 do të jetë 105 euro. Kështu tha kryeministri i Kosovës, Albin Kurti,...

Pse për numerologët dita e nesërme është kaq fatsjellëse, ja çfarë duhet të bëni

Që nga 22 janari, të gjithë planetët po lëvizin drejtpërdrejt (pra, asnjëri prej tyre nuk është në prapavijër), dhe me hyrjen në muajin shkurt,...

Telenovela e merkatos, Chelsea i nis dokumente të gabuara PSG-s për transferimin Ziyech

“Telenovela” e lidhur me kalimin e Hakim Ziyech në Paris Saint-Germain është pasuruar me një kapitull të ri. Siç raportojnë mediet britanike duket se ka...

Lindi foshnjën 4 ditë më parë, ndërron jetë 29-vjeçarja në maternitetin ‘Koço Gliozheni’

Një 29-vjeçare ka ndërruar jetë në Maternitetin e ri "Koço Gliozheni" pas lindjes. Burime për Report Tv bëjnë me dije se ka lindur në mënyrë...

“Jemi me Luanin” në vend të “Jepet me qira”/ “Luiz-mania” ‘infekton’ edhe biznesin!

Luiz Ejlli, banori ‘fenomen’ i Big Brother Vip, është kthyer në një nga personazhet më të ndjekura dhe më të komentuara të momentit. Në një...

Lajme të tjera

Web TV