Sulmi në Pearl Harbor, masakra më e madhe mbi ushtrinë Amerikane

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Në mëngjesin e 7 dhjetorit 1941, japonezët filluan një sulm ajror të papritur në bazën detare amerikane në Pearl Harbor në Hawaii. Pas vetëm dy orësh bombardimi, më shumë se 2,400 amerikanë ishin të vdekur, 21 anije ishin ose të zhytura ose të dëmtuara dhe më shumë se 188 avionë amerikanë u shkatërruan. Sulmi në Pearl Harbor kaq i zemëruar amerikanët se Shtetet e Bashkuara e braktisën politikën e izolacionizmit dhe shpallën luftë në Japoni të nesërmen – duke i sjellë zyrtarisht Shtetet e Bashkuara në Luftën e Dytë Botërore .

Pse sulmi?

Japonezët ishin lodhur nga negociatat me Shtetet e Bashkuara. Ata donin të vazhdonin zgjerimin e tyre brenda Azisë, por Shtetet e Bashkuara kishin vendosur një embargo jashtëzakonisht kufizuese ndaj Japonisë në shpresën e frenimit të agresionit të Japonisë. Negociatat për të zgjidhur dallimet e tyre nuk kishin shkuar mirë. Në vend që t’i jepnin kërkesat e SHBA, japonezët vendosën të nisnin një sulm të papritur kundër Shteteve të Bashkuara në një përpjekje për të shkatërruar fuqinë detare të Shteteve të Bashkuara edhe para se të ishte dhënë një njoftim zyrtar i luftës.

Japonia përgatitet për sulmin

Japonezët praktikonin dhe përgatiten me kujdes për sulmin e tyre në Pearl Harbor. Ata e dinin se plani i tyre ishte jashtëzakonisht i rrezikshëm. Probabiliteti i suksesit varet shumë nga surpriza e plotë. Më 26 nëntor 1941, forca sulmuese japoneze, e udhëhequr nga Zëvendës Admirali Chuichi Nagumo, e la Etorofu Island në Kurile (që ndodhet në verilindje të Japonisë) dhe filloi udhëtimin e saj prej 3 mijë kilometrash në Oqeanin Paqësor. Gjarpritës të gjashtë transportuesve të avionëve, nëntë shkatërrues, dy betejat, dy cruisers të rënda, një kryqëzor të lehta dhe tre nëndetëse në të gjithë Oqeanin Paqësor nuk ishte një detyrë e lehtë. Të shqetësuar se ata mund të dallohen nga një anije tjetër, forca sulmuese japoneze vazhdimisht zig-zagged dhe shmangur linjat kryesore të anijeve. Pas një jave e gjysmë në det, forca sulmuese e bëri atë të sigurt në destinacionin e saj, rreth 230 milje në veri të ishullit Haëai të Oahu.

Sulmi

Në mëngjesin e 7 dhjetorit 1941, sulmi japonez në Pearl Harbor filloi. Në orën 6:00, aeroplanët japonezë filluan të hapnin avionët e tyre në mes të detit të përafërt. Në total, 183 avionë japonezë morën në ajër si pjesë e valës së parë të sulmit në Pearl Harbor. Në orën 7:15 të mëngjesit, aeroplanët japonezë të avionëve, të rrënuar nga dete edhe më të dendura, nisën 167 aeroplanë shtesë për të marrë pjesë në valën e dytë të sulmit në Pearl Harbor. Vala e parë e avionëve japonezë arriti në stacionin detar amerikan në Pearl Harbor (që ndodhej në anën jugore të ishullit Haëai të Oahu) në 7:55 të mëngjesit më 7 dhjetor 1941. Pak para se bomba e parë të hynte në Pearl Harbor, komandanti Mitsuo Fuchida, kreu i sulmit ajror, thirri: “Tora! Tora! Tora!” (“Tiger! Tiger! Tiger!”), Një mesazh i koduar i cili i tha gjithë marinës japoneze se ata kishin kapur amerikanët krejtësisht në befasi.

I habitur në Pearl Harbor

Të dielën në mëngjes ishte një kohë e lirë për shumë personel ushtarak amerikan në Pearl Harbor. Shumë prej tyre ishin ende në gjumë, në sallat e rrudhave që hanin mëngjesin, ose duke u përgatitur për kishën në mëngjesin e 7 dhjetorit 1941. Ata nuk ishin në dijeni se një sulm ishte i afërt. Pastaj filluan shpërthimet. Boomët me zë të lartë, shtyllat e tymit dhe aeroplanët e armikut të ulët fluturuan shumë në realizimin se kjo nuk ishte një stërvitje; Pearl Harbor ishte në të vërtetë nën sulm. Pavarësisht nga surpriza, shumë prej tyre vepruan shpejt. Brenda pesë minutave nga fillimi i sulmit, disa armëpushë kishin arritur armë anti-ajrore dhe po përpiqeshin të qëllonin poshtë avionët japonezë. Në orën 8:00, admirali Husband Kimmel, i ngarkuar me Pearl Harbor, dërgoi një dërgim me ngut për të gjithë në flotën detare amerikane, “AIR RAID ON PEARL HARBOR X KJO NUK ËSHTË DRILL”.

Sulmi në Rrugën e Battleship

Japonezët kishin shpresuar të kapnin transportuesit e avionëve të SHBA në Pearl Harbor, por transportuesit e avionëve ishin në det atë ditë. Synimi i ardhshëm kryesor i rëndësishëm detar ishte betejat. Në mëngjesin e 7 dhjetorit 1941, në Pearl Harbor ishin 8 betejat amerikane, shtatë prej të cilave ishin rreshtuar në atë që quhej Battleship Row dhe një ( Pensilvani ) ishte në bankën e të akuzuarve për riparime. ( Kolorado , e vetmja betejë e re e flotës së Paqësorit të SHBA, nuk ishte në Pearl Harbor atë ditë.) Që nga sulmi japonez ishte një surprizë e përgjithshme, shumë nga silurët e parë dhe bomba që ranë në anijet që nuk dyshonin goditën objektivat e tyre. Dëmi i bërë ishte i rëndë. Edhe pse ekuipazhet në bordin e çdo betejori punuan me forcë për të mbajtur anijen e tyre në det, disa ishin të destinuara të fundosen.

Shtatë betejat amerikane në Battleship Row:

Nevada – Pak më shumë se një orë e gjysmë pasi Nevada u godit nga një silur, Nevada u nis dhe u largua nga shtrati i saj në Battleship Roë për t’u drejtuar drejt hyrjes në port. Anija në lëvizje bëri një shenjë tërheqëse për bombarduesit japonezë, të cilët shkaktuan mjaft dëm për Nevadën, saqë u detyrua të plazhit vetë.

Lexo edhe :  Një insert i shkurtër nga dokumentari anglez për fshatin Rrogam, në Alpet shqiptare

Arizona – Arizona u godit disa herë nga bomba. Një nga këto bomba, që mendohet të ketë goditur revistën përpara, shkaktoi një shpërthim masiv, i cili shpejt u mbyt anija. Përafërsisht 1,100 të ekuipazhit të saj u vranë. Një memorial që nga ajo kohë është vendosur mbi rrënojat e Arizonës .

Tenesi – Tennessee u godit nga dy bomba dhe u dëmtua nga zjarret e naftës pas shpërthimit të Arizonës së afërt. Megjithatë, ajo qëndroi në det. Virxhinia Perëndimore – Virxhinia Perëndimore u godit nga deri në nëntë silur dhe u mbyt shpejt. Maryland – Maryland u godit nga dy bomba por nuk u dëmtua rëndë.

Oklahoma – Oklahoma u godit nga deri në nëntë silurët dhe më pas u rendit aq rëndë sa ajo u kthye gati me kokë poshtë. Një numër i madh i ekuipazhit të saj mbeti i bllokuar në bordin; përpjekjet e shpëtimit ishin vetëm në gjendje për të shpëtuar 32 nga ekuipazhi i saj.

Kalifornia – Kalifornia u godit nga dy silur dhe u godit nga një bombë. Përmbytjet u rritën jashtë kontrollit dhe Kalifornia u mbyt pas tre ditësh.

Ndërmjetësim

Përveç sulmeve ajrore në Rrugën Battleship, japonezët kishin nisur pesë nëndetëse mizore. Këto mushka, të cilat ishin afërsisht 78 metra e gjatë dhe 6 metra e gjerë dhe mbanin vetëm një ekuipazh me dy burra, duhej të vidhnin në Pearl Harbor dhe të ndihmonin në sulmin kundër betejave. Sidoqoftë, të pesë nga këta nënkëmbës ishin mbytur gjatë sulmit në Pearl Harbor.

Sulmi në aeroportet

Sulmimi i avionit amerikan në Oahu ishte një komponent thelbësor i planit të sulmit japonez. Nëse japonezët ishin të suksesshëm në shkatërrimin e një pjese të madhe të avionëve amerikanë, atëherë ata mund të vazhdonin pa pengesa në qiell mbi Pearl Harbor. Plus, një kundërsulm ndaj forcave japoneze të sulmeve do të ishte shumë më pak e mundshme. Kështu, një pjesë e valës së parë të avionëve japonezë u urdhëruan të synonin fushat ajrore që rrethonin Pearl Harbor. Ndërsa aeroplanët japonezë arritën në aeroportet, ata gjetën shumë nga aeroplanët luftarakë amerikanë të rreshtuar përgjatë airstrips, wingtip të wingtip, duke bërë objektiva të lehtë. Japonezët sulmuan dhe bombarduan aeroplanët, varëse rrobash dhe ndërtesa të tjera të vendosura pranë aeroporteve, duke përfshirë konviktet dhe sallat e rrënojave. Deri në kohën kur personeli ushtarak amerikan në aeroportet e kuptoi se çfarë po ndodhte, kishte shumë pak që mund të bënin. Japonezët ishin jashtëzakonisht të suksesshëm në shkatërrimin e shumicës së avionëve amerikanë. Disa individë morën armë dhe qëlluan në aeroplanët pushtues. Një pjesë e vogël e pilotëve amerikanë luftarakë ishin në gjendje të merrnin aeroplanët e tyre jashtë terrenit, vetëm për ta gjetur veten shumë më tepër në ajër. Megjithatë, ata ishin në gjendje të qëllonin poshtë disa aeroplanë japonezë.

Sulmi në limanin e Pearl ka mbaruar

Deri në orën 9:45, pak më shumë se dy orë pas fillimit të sulmit, aeroplanët japonezë u larguan nga Pearl Harbor dhe u kthyen në transportuesit e avionëve. Sulmi mbi Pearl Harbor mbaroi. Të gjithë aeroplanët japonezë ishin kthyer në transportuesit e avionëve të tyre nga ora 12:14 dhe vetëm një orë më vonë, forca sulmuese japoneze filloi udhëtimin e tyre të gjatë në shtëpi.

Dëmtimi i kryer

Vetëm për dy orë, japonezët kishin zhytur katër betejat amerikane ( Arizona, Kalifornia, Oklahoma dhe Virxhinia Perëndimore ). Nevada u beached dhe tre betejat e tjera në Pearl Harbor morën dëme të konsiderueshme. Dëmtuar gjithashtu ishin tre cruisers dritë, katër shkatërruesit, një minelayer, një anije të synuar, dhe katër ndihmëse. Nga avionët amerikanë, japonezët arritën të shkatërronin 188 dhe të dëmtonin 159 shtesë. Numri i të vdekurve në mesin e amerikanëve ishte mjaft i lartë. Një total prej 2,335 ushtarakësh u vranë dhe 1,143 u plagosën. Gjashtëdhjetë e tetë civilë u vranë dhe 35 u plagosën. Pothuajse gjysma e ushtarakëve që u vranë ishin në bordin e Arizonës kur shpërtheu. Të gjitha këto dëmtime janë bërë nga japonezët, të cilët pësuan shumë pak humbje – vetëm 29 avionë dhe pesë avionë.

Shtetet e Bashkuara hyjnë në Luftën e Dytë Botërore

Lajmi i sulmit mbi Pearl Harbor u përhap shpejt në të gjithë Shtetet e Bashkuara. Publiku u trondit dhe u zemërua. Ata donin të riktheheshin. Ishte koha për t’u bashkuar me Luftën e Dytë Botërore.
Në orën 12:30 të ditës pas sulmit në Pearl Harbor, Presidenti Franklin D. Roosevelt i dha një fjalim Kongresit, në të cilin ai deklaroi se 7 dhjetori 1941 ishte “një datë që do të jetojë në të keqen”. Në fund të fjalimit, Roosevelt i kërkoi Kongresit të shpallte luftë ndaj Japonisë. Me vetëm një votë kundërshtuese (nga Përfaqësuesi Jeannette Rankin nga Montana), Kongresi shpalli luftë, duke i sjellë zyrtarisht Shtetet e Bashkuara në Luftën e Dytë Botërore.

* Të 21 anijet që ishin ose të zhytura ose të dëmtuara përfshijnë: të tre tetë betejat ( Arizona, Kaliforni, Nevada, Oklahoma, Virxhinia Perëndimore, Pensilvani, Maryland dhe Tennessee ), tre cruisers ( Helena, Honolulu dhe Raleigh ) Cassin, Doënes dhe Shaë ), një anije të synuar ( Utah ) dhe katër ndihmës ( Curtiss, Sotoyoma, Vestal dhe Floating Drydock Number 2 ). Helm i shkatërruesit, i cili ishte dëmtuar por mbeti funksional, është përfshirë gjithashtu në këtë akuzë.

Të fundit

Qeveria e Serbisë në komunikatën zyrtare e pranon Kosovën Republikë

Presidenti serb, Aleksandër Vuçiç, ditë më parë raportoi në Parlamentin e Serbisë, për planin franko-gjerman dhe bisedimet me Kosovën. Vuçiç,...

Shtetet e fuqishme botërore bien pre e hakerave, mes tyre dhe Italia

Një “sulm masiv” kibernetik duke përdorur virusin ‘ransoware’, u zbulua sot nga ekipi i mbrojtjes së sigurisë kompjuterike në Itali, të Agjencisë Kombëtare të...

Bayern Munchen fiton me goleadë në transfertën e Wolfsburgjt, Musiala realizon një perlë

Pas disa barazimeve radhazi, Bayern Munchen është rikthyer te fitorja në kampionat. Bavarezët triumfuan 2-4 në transfertë ndaj Wolfsburg. Ekipi i Nagelsmann vendosi ndeshjen...

Sudani Jugor: Papa bën thirrje që njerëzit të refuzojnë “helmin e urrejtjes”

Papa Françesku e ka përfunduar pelegrinazhin e paqes në Sudanin Jugor, duke organizuar një meshë të hapur për mijëra pjesëmarrës. Ai i ka bërë thirrje...

Harry Kane rekordmen/ Tottenham mposht Manchester Cityn, buzëqesh Arsenali

Harry Kane, golashënuesi i tretë më i mirë në historinë e Tottenhamit (267 gola). 29-vjeçari, me golin që realizoi ndaj kampionëve në fuqi të...

Lajme të tjera

Web TV