Free Porn

manotobet

takbet
betcart
betboro

megapari
mahbet
betforward


1xbet
teen sex
porn
djav
best porn 2025
porn 2026
brunette banged
Ankara Escort
1xbet
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com

1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com

1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
betforward
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co

betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co

betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
deneme bonusu veren bahis siteleri
deneme bonusu
casino slot siteleri/a>
Deneme bonusu veren siteler
Deneme bonusu veren siteler
Deneme bonusu veren siteler
Deneme bonusu veren siteler
Cialis
Cialis Fiyat
deneme bonusu
padişahbet
padişahbet
padişahbet
deneme bonusu 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet 1xbet untertitelporno porno

“Dimri po vjen”, a do të bëjë Putini të njëjtin gabim si Hitleri?

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Të dyja fushatat katastrofike panë që bora të bëhej e kuqe nga gjaku, teksa trupat u grumbulluan kapicë kapicë, burrat ngrinë në llogoret e tyre dhe tanket gjithashtu dolën jashtë përdorimit pasi motorët e tyre ndaluan së punuari. Dimrat në Ukrainë shënojnë temperatura të ulëta deri në -31C dhe stuhi dëbore që arrijnë deri në 40 cm borë në një ditë.

Sipas gjeneral Hodges, një nga gjërat kryesore për ushtarët në dimër është mundësimi i pajisjeve të nevojshme për ta përballuar të ftohtin, duke nisur nga tenda deri te supa ose kafeja e nxehtë, por sipas tij kjo nuk ka gjasa që të ofrohet për rusët e pasigurt. “Ka pak gjëra më të këqija se të ulesh në kushte të lagështa të ftohta, kur çizmet janë të lagura, kur pajisjet e shiut janë të ngopur dhe nuk ka lehtësim”, tha ai për The Sun Online. Putini ndoshta duhet të njihet me historinë fillimisht, para se të vendosë të mbajë ushtarët e tij të pajisur keq në vijën e frontit. Trupat ruse mund të përballen me ngrirjen deri në vdekje dhe t’i nënshtrohen sëmundjeve si këto katastrofa të famshme ushtarake.

Lufta e dimrit: Finlanda u pushtua nga Bashkimi Sovjetik në vitin 1939 – por një dimër jashtëzakonisht i ftohtë çoi në katastrofë për rusët. Temperaturat ranë në -43 gradë Celsius dhe rusët u gjendën të përgatitur. Vlerësohet se më shumë se 60,000 ushtarë rusë u ngrinë ose ishin të sëmurë nga i ftohti gjatë luftimeve nga nëntori në mars. Forcat shumë më të vogla finlandeze brutalizuan rusët e përgatitur keq, me sovjetikët që humbën gati 400,000 njerëz në krahasim me finlandezët 70,000.

Dështimi i Hitlerit: Adolf Hitleri bëri një nga gabimet më të mëdha të Luftës së dytë Botërore, kur ai hapi frontin lindor kundër Bashkimit Sovjetik në 1941. Nazistët pritej ta kalonin deri në Moskë me lehtësi, por në vend të kësaj ata e gjetën veten të bllokuar dhe duke mos bërë përparimin që dëshironin. Temperaturat ranë në -45C dhe një numër i pallogaritshëm gjermanësh përfunduan duke ngrirë deri në vdekje pasi nuk ishin të përgatitur për të luftuar në dëborë. Armët dhe automjetet ndaluan së punuari – dhe megjithatë Adolf i çmendur vazhdoi të urdhëronte njerëzit e tij të veshur lehtë të shtyheshin drejt Moskës – duke u kushtuar atyre gati 1 milion ushtarë përmes Operacionit Barbarossa.

Lexo edhe :  Rimel blu, rikthim në verën e viteve '80

Lufta e Krimesë: Britania vuajti gjithashtu nga dora brutale e dimrit gjatë Luftës së Krimesë – kur një stuhi mori furnizimet kryesore të dimrit ndërsa fundosi 30 anije në Detin e Zi. Ushtarët mbetën pa ushqim, karburant dhe uniforma dimërore. Stuhia gjithashtu e ktheu peizazhin në një moçal dhe shumë ushtarë vuajtën nga të ftohtit dhe sëmundjet ngjitëse të tilla si tifoja, kolera dhe dizenteria. Forcat britanike humbën rreth 21,000 burra gjatë gjithë luftës ku 16,000 prej tyre vdiqën për shkak të sëmundjeve. Të njëjtat probleme u shfaqën edhe për rusët, me rrethimin e Sevastopolit që pa 143,000 të vdekur ku 89,000 u vranë nga sëmundjet. Lufta e Putinit në Ukrainë tashmë nuk po shkon mirë – dhe ai po përballet gjithashtu me pakënaqësi në rritje në vend. Shumica e luftimeve janë përqendruar rreth Khersonit, me forcat ukrainase që thonë se rusët pritet të përballen me “betejat më të rënda“. Çlirimi i rajonit, i cili është aneksuar ilegalisht do të ishte një fitore e madhe për Ukrainën dhe një poshtërim i mëtejshëm për Rusinë. Madje mund të hapë derën për një ofensivë të re ndaj Krimesë, me disa që besojnë se ushtria ruse mund të shembet edhe para fundit të vitit 2022. Vladimir Putin do të përpiqet të hapte një front të ri në një përpjekje për të ngadalësuar përparimet e stuhishme të Ukrainës në lindje dhe jug të vendit të shkatërruar nga lufta. Përpjekja e dëshpëruar e Rusisë për të kthyer luftën e tyre të dështuar ka bërë që ato të nisin një sulm masiv ndaj infrastrukturës civile. Raketat dhe dronët po përdoren për të sulmuar termocentralet ndërsa moti bëhet më i ftohtë dhe ditët errësohen.

Lufta e Putinit është kthyer në një moçal të ngadaltë, me humbje të mëtejshme në horizont, një mobilizim masiv në dukje të pashpresë dhe një Ukrainë të ringjallur që sulmon drejt “territorit” të tyre të ri frika po rritet se lufta mund të përshkallëzohet edhe një herë.

Të fundit

Lajmi i Fundit/ Qëllohet gjatë mitingut në Pensilvani Donald Trump

Ish presidenti amerikan Donald Trump eshte qelluar gjate nje mitingu ne Pensilvani. CNN ka publikuar pamjet e sulmit ndaj Trump. Ish...

Egla dhe Graciano bëhen bashkë, çfarë po përgatisin

Fituesja e Big Brother Vip, Egla Ceno vazhdon të jetë një nga personazhet më të komentuar dhe çdo postim i saj ngjall kuriozitet. Mirëpo...

Analiza e REL: Samiti i Uashingtonit dhe trashëgimia e vërtetë e tij

Ukraina mund të jetë përafruar më shumë me NATO-n në samitin e aleancës ushtarake në Uashington, këtë javë, por është vështirë t’i shpëtosh ndjenjës...

Zyrtare, portieri shqiptar rinovon me Cesena-n

Giulio Veliaj do të vazhdojë të jetë pjesë e Cesena-s edhe për sezonin e ardhshëm. Klubi që këtë vit u ngjit në Serie B i...

Elton John urinon brenda shishes plastike në dyqanin luksoz

Këngëtari i njohur Elton John vendosi papritur të mos respektojë një sërë rregullash në një dyqan luksoz në Paris. Mesa duket, artisti spektakolar ka...

Lajme të tjera

Web TV