“Dridhej kur futej atje…”/ Ky ishte personi i vetëm që Hitleri kishte frikë

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Shumë prej nesh me të drejtë mund të mendojmë se Hitleri, lideri nazist, nuk kishte frikë nga asgjë.

Madje, ai e ka thënë hapur shumë herë se nuk kishte frikë. Por, dentisti i tij Hugo Johannes Blaschke na tregon një histori tjetër.

Blaschke ishte dentisti i Hitlerit për 20 vitet e fundit të jetës së tij pasi ai nuk do t’i besonte asnjë dentisti për shkak të frikës së tij nga dentistët.

Doktor Blanscheke përmend në shënimet e tij dhe në intervistat e marra pas përfundimit të Luftës së Dytë Botërore se Hitleri kishte shumë frikë nga stomatologjia.

Të gjithë kanë pak frikë nga dentistët, sidomos në fëmijëri, por Hitleri u frikësua për jetën e tij kur hyri në dhomën e dentistit. Ndonjëherë dentistit i duheshin deri në tetë ditë vetëm për t’u kujdesur për një absces dentar.

Udhëheqësi nazist madje do të qante përpara se të bëhej ndonjë operacion dentar, siç përmendet në të dhënat e dentistit të tij. Në ditët kur do të kryente një procedurë dentare, ai nuk do të shfaqte fytyrën e tij në publik pasi kjo do t’i kishte prishur imazhin e tij si dhe ideologjinë që ai u përpoq të krijonte brenda Gjermanisë duke e pasur racën ariane të dukej “perfekte”.

Megjithatë, në këtë pikë, Hitleri ndoshta do t’i kishte detyruar njerëzit të shkruanin gjëra në të dhënat e tij mjekësore vetëm për të fshehur këtë frikë që kishte. Ideja për të mos pasur frikë ishte një faktor kryesor kur bëhej fjalë për mbështetjen e ideologjisë së tij raciste. Në këtë rast, duke iu referuar racës ariane se nuk ka frikë, as nuk ndjen aq shumë dhimbje.

Të fundit

“14 maji”/ Berisha: Sot mjerisht në monizëm, Alibashat nuk kanë merituar asnjë mbështetje

Sali Berisha tha është penduar për mbështetjen që i ka dhënë më parë Lulzim Bashës dhe Enkelejd Alibeajt duke...

Masakra e 2 Prillit/ Meta: Të vendosur për të mbrojtur amanetin e martirëve

Kreu i Partisë së Lirisë, Ilir Meta iu është bashkuar reagimeve për demonstratën e 2 prillit të 1991 ku humbën jetën 4 qytetarë, martirë...

“Më hodhi diçka në pije”/Qetsori zbulon sherrin e vjetër me Bledin: Do ja rregulloj unë..

Teksa askush nuk e priste largimin e Olta Gixharit nga shtëpia më e famshme në Shqipëri, banorët patën mbrëmë edhe një të papritur tjetër. Në...

‘Do sjellim ndryshimin për qytetarët e Tiranës’/ Braimllari: Me Këlliçin ulim taksat

Sekretari organizativ i Partisë së Lirisë Endrit Braimllari, njëkohësisht kandidat për Këshillin Bashkiak të Tiranës deklaron se me Belind Këlliçin kryetar bashkie ne do...

Temperatura nën zero dhe dëborë/ Surprizat e motit për javën e ardhshme

Vendi ynë do të vijojë të jetë nën ndikimin e masave ajrore relativisht të paqëndrueshme me origjinë polare gjatë javës që vjen. Depërtimi i...

Lajme të tjera

Web TV