FIFA largon futbollin nga politika: “Në Katar shkojmë për të luajtur futboll”

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Fokusohuni vetëm te futbolli. Ky është kuptimi i letrës së FIFA-s, drejtuar drejtuesve të 32 federatave pjesëmarrëse në Botërorin e Katarit, që do të nisë të dielën më 20 nëntor, me ndeshjen hapëse mes mikpritësve të Katarit dhe Ekuadorit. Kjo letër u nënshkrua nga presidenti Gianni Infantino dhe sekretarja e përgjithshme Fatma Samoura.

“Futbolli le të jetë në qendër të skenës” – është mesazhi që përmban letra. Kishte një kërkesë të qartë për të shmangur polemika të natyrës politike apo referenca ndaj tensioneve ndërkombëtare. Vetëm në orët e fundit, të njëjtin mesazh ka dërguar edhe trajneri i Liverpool-it, Jurgen Klopp.

Duke folur në një ceremony, ku mori çmimin “Liria e Liverpool-it”, trajneri gjerman tha: “Nuk më pëlqen fakti që lojtarët tani pritet të bëjnë diçka politike. Ata shkojnë në Katar për të luajtur futboll dhe kjo është e drejtë”.

Së fundi ka pasur kërkesa publike nag persona të funksioneve të ndryshme për ta përjashtuar Iranin nga “Katar 2022” për shkak se po shkel protestat e grave për të drejtat e tyre. Në të njëjtën linjë ishte edhe presidenti i Ukrainës, Vlodimir Zelensky, I cili kërkoi nga FIFA të përjashtohet Irani nga Kupa e Botës e këtij viti, sepse po furnizon me dronë të rrezikshëm Rusinë, të cilët më pas përdoren ndaj të pafajshmëve ukrainas.

Të fundit

Çfarë lidhje kanë patatet e skuqura me ankthin dhe depresionin?

Patatet e skuqura janë një ushqim i shijshëm për shumë njerëz, por këto ushqime mund të kenë një ndikim...

Oferta e çmendur nga Arabia Saudite, Karim Benzema merr vendimin mbi të ardhmen

Pas 14-vitesh pjesë e Real Madrid, duket se aventurës së Karim Benzema me klubin e Los Blancos i ka ardhur fundi. Sulmuesi ka disa...

Pushime “të kripura”/ Shtrenjtimit të çmimeve i shtohen rritja e pagave të fluturimeve

Këto pushime verore që po afrojnë do të jenë edhe më “të kripura” se vjet. Shtrenjtimit të ushqimeve, pijeve e kostove të transportit këtë...

VIDEO-“Romancë” në samitin e BE-së/ Rama “mbyt me puthje” Giorgia Melonin

Kryeministri Edi Rama ndodhet sot në Moldavi, ku është mbledhur Komuniteti Politik Europian, bashkë me liderë të tjerë të Ballkanit Perëndimor dhe jo vetëm. Edhe...

Vetmia mbaroi! Këto shenja horoskopi do të gjejnë gjysmën tjetër në qershor

Vera erdhi, temperaturat po rriten, humori bëhet më i lehtë dhe nevoja për dashuri fillon të stimulohet shumë më tepër. Pra, qershori, muaji ku Afërdita...

Lajme të tjera

Web TV