test

Investim 2 miliardë euro/ Miratohet marrëveshja për Portin e Durrësit, Balluku jep lajmin

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Ministrja e Infrastrukturës dhe Energjisë, Belinda Balluku njoftoi miratimin e marrëveshjes për ndërtimin e Portit të Durrësit.

Në një deklaratë për mediat Balluku tha se investimi në total do të kapë shifrën e 2 miliard eurove dhe se ndërtimi i portit do e kthejë turizmin në një nivel ndërkombëtar. Sipas ministres ky projekt do të punësojë rreth 12 mijë persona.

“Flitet për një projekt zhvillues dhe për herë të parë Shqipëria është mbajtëse e këtyre aksioneve. 2 miliard euro do të jetë investimi dhe parashikohet në mënyrë direkte dhe indirekte punësimi i 12 mijë persobave. Ky projekt nuk do të ndikojë vetëm në zhvillimin e qytetit të Durrësit por është një projekt që do e kthejë Shqipërinë në hartën globale të turizmit duke e çuar atë në një nivel ndërkombëtar”, tha Balluku.

Të fundit

Vera e nxehtë dhe temperatura të larta, sa herë në ditë duhet të bëjmë dush

Temperaturat e nxehta janë të mundimshme. Njeriu djersin dhe lodhet më shumë gjatë verës si pasojë e këtyre temperaturave. Dushi...

Do të jetë pjesë e një edicioni të ri? Ja çfarë zbulon Egla Ceno

Finalja e emisionit më të përfolur shqiptar momentalisht, “Big Brother VIP 3” dhe rrugëtimit të pesë finalistëve u mbajt me 25 Maj në Top...

Poeti Agim Doçi pëson hemoragji cerebraleWe

Kompozitori dhe tekstshkruesi, Agim Doci ka pësuar hemorragji cerebrale, ku për pasojë është shtruar në Shërbimin Neurovaskular. Doçi u referua në QSUT nga Spitali Bashkiak...

Dyshohet se ka pirë mbidozë ilaçesh, 2-vjeçari dërgohet në spital në gjendje të rëndë

Një 2-vjeçar është dërguar në spitalin e Sarandës në gjendje të rëndë shëndetësore mesditën e kësaj të shtune. Sipas informacioneve fëmija dyshohet se ka pirë...

Burrat e zodiakut që nxjerrin në pah më të mirën e tyre kur bëhen baballarë

Virgjëresha-Kur mashkulli Virgjëreshë bëhet prind, ai ndryshon për mirë. Ai nxjerr në pah një personalitet që ju nuk e prisni. Ai kujdeset për fëmijën...

Lajme të tjera

Web TV