Luftërat Persiane: Beteja e Termopilës

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Duke u kthyer nga grekët në 490 para Krishtit në Betejën e Maratonës , persët u zgjodhën për të filluar përgatitjen e një ekspedite më të madhe për të nënshtruar Greqinë. Fillimisht e planifikuar nga Perandori Dariu I, misioni i ra Xerxes, birit të tij, kur vdiq në vitin 486. E destinuar si një pushtim i plotë, detyra e grumbullimit të trupave dhe furnizimeve të nevojshme konsumoheshin disa vjet. Duke marshuar nga Azia e Vogël, Xerxes kishte për qëllim të lidhë Hellespontin dhe të përparonte në Greqi përmes Trakës. Ushtria duhej të mbështetej nga një flotë e madhe që do të lëvizte përgjatë bregdetit. Ndërsa një flotë e mëparshme Persiane ishte rrënuar nga mali Athos, Xerxes kishte për qëllim ndërtimin e një kanali përgjatë isthmusit të malit. Mësimi i qëllimeve persiane, shtetet e qyteteve greke filluan të bënin përgatitjet për luftë. Megjithëse kishte një ushtri të dobët, Athina filloi ndërtimin e një flotë të madhe triremesh nën drejtimin e Themistokles. Në 481, Xerxes kërkoi haraç nga grekët në një përpjekje për të shmangur luftën. Kjo u refuzua dhe grekët u takuan atë vjeshtë për të formuar një aleancë të shteteve të qytetit nën udhëheqjen e Athinës dhe Spartës. Bashkuar, ky kongres do të kishte fuqinë për të dërguar trupa për të mbrojtur rajonin. Me luftën e afërt, kongresi grek u takua përsëri në pranverën e vitit 480. Në diskutimet, thessalianët rekomanduan krijimin e një pozicioni mbrojtës në Vale të Tempe për të bllokuar përparimin e Persisë. Kjo u vendos veton pasi Aleksandri I i Maqedonisë njoftoi grupin se pozicioni mund të ndahej përmes Pass Sarantoporo. Duke marrë lajme se Xerxes kishte kaluar Hellespont, një strategji e dytë u parashtrua nga Themistocles e cila bëri thirrje për të bërë në këmbë në kalimin e Thermopylae. Një kalim i ngushtë, me një shkëmb në njërën anë dhe det nga ana tjetër, kalimi ishte porta e Greqisë jugore.

Grekët lëvizin:

Kjo qasje u ra dakord, pasi ajo do të mohonte epërsinë numerike mbizotëruese të Persisë dhe flota greke mund të ofronte mbështetje në Ngushticën e Artemisium. Në gusht, fjala arriti tek grekët që ushtria persiane po afrohej. Koha u tregua problematike për spartanët, përderisa ajo përkoi me festën e Carneias dhe armëpushimin olimpik. Megjithëse udhëheqësit de facto të aleancës, spartanët ishin të ndaluar të angazhoheshin në aktivitete ushtarake gjatë këtyre kremtimeve. Takimi, drejtuesit e Spartës vendosën që situata ishte jashtëzakonisht urgjente për të dërguar trupa nën një prej mbretërve të tyre, Leonidas. Duke shkuar në veri me 300 burra nga roja mbretërore, Leonidas mblodhi trupa shtesë në rrugën për në Termopil. Kur arriti, ai zgjodhi të ngrinte një pozicion në “portën e mesme”, ku kalimi ishte më i ngushtë dhe Phocians kishte ndërtuar më parë një mur. Duke vënë në dukje se ekzistonte një shteg malor që mund të qëndronte pranë pozicionit, Leonidas dërgoi 1,000 Phocians për ta ruajtur atë. Në mes të gushtit, ushtria persiane u kthye në të gjithë Gjirin Malian. Dërgimi i një emisari për të negociuar me grekët, Xerxes ofroi liri dhe tokë më të mirë në këmbim të bindjes së tyre ( Harta ).

Beteja e Termopileve:

Duke refuzuar këtë ofertë, grekët u urdhëruan më pas të vendosnin armët e tyre. Për këtë Leonidas reputedly përgjigj, “Ejani dhe merrni ato.” Kjo përgjigje bëri betejë të pashmangshme, megjithëse Xerxes nuk bëri asnjë veprim për katër ditë. Topografia e Thermopylës e shtrënguar ishte ideale për një qëndrim mbrojtës nga hoplite të blinduara greke, pasi ata nuk mund të flakeshin dhe persët më të lehtë të armatosur do të detyroheshin në sulme frontale. Në mëngjesin e ditës së pestë, Xerxes dërgoi trupa kundër pozicionit të Leonidas me qëllim të kapjes së ushtrisë aleate. Duke iu afruar, ata kishin pak zgjedhje, por për të sulmuar grekët. Luftimi në një falangë të ngushtë përballë murit të Phocanes, grekët shkaktuan humbje masive ndaj sulmuesve. Ndërsa persët vazhduan të vinin, Leonidas ndërroi njësi nëpër front për të parandaluar lodhjen. Me dështimin e sulmeve të para, Xerxes urdhëroi një sulm nga elita Immortals e tij më vonë gjatë ditës. Surging përpara, ata nuk arritën më mirë dhe nuk ishin në gjendje për të lëvizur grekët. Ditën tjetër, duke besuar se grekët ishin dobësuar ndjeshëm nga përpjekjet e tyre, Xerxes sulmoi përsëri. Ashtu si në ditën e parë, këto përpjekje u kthyen me viktima të rënda.

Lexo edhe :  Një nga hitet më të dëgjuara, kënga e Luiz Ejllit renditet e dyta në listën e Eurovision

Një tradhtar kthen valën:

Ndërsa dita e dytë po afrohej, një tradhtar trakinë i quajtur Ephialtes mbërriti në kampin e Xerxes dhe informoi udhëheqësin persian rreth gjurmës malore rreth kalimit. Duke përfituar nga ky informacion, Xerxes urdhëroi Hydarnes për të marrë një forcë të madhe, duke përfshirë Immortals, në një marshim fluturues mbi gjurmët. Në agim të ditës së tretë, Phocians që ruanin shtegun u habitën për të parë persianët përparues. Duke u përpjekur për të bërë një qëndrim, ata u formuan në një kodër të afërt por u anashkaluan nga Hydarnes. I njoftuar me tradhëti nga një vrapues i Phocian, Leonidas thirri një këshill lufte. Ndërsa më e favorizuar një tërheqje të menjëhershme, Leonidas vendosi të qëndronte në kalimin me 300 spartanët e tij. Ata u bashkuan me 400 Thebans dhe 700 Thespians, ndërsa pjesa e mbetur e ushtrisë ra përsëri. Ndërsa ka shumë teori për zgjedhjen e Leonidas, duke përfshirë edhe idenë se spartanët kurrë nuk u tërhoqën, ka të ngjarë të ishte një vendim strategjik, pasi një kërkesë e nevojshme ishte e nevojshme për të parandaluar kalorësinë persiane nga rrëzimi i ushtrisë tërheqëse. Ndërsa mëngjesi vazhdoi, Xerxes filloi një sulm tjetër frontal në kalimin. Duke shtyrë përpara, grekët u takuan me këtë sulm në një pikë më të gjerë të kalimit me qëllim të shkaktimit të humbjeve maksimale ndaj armikut. Lufta ndaj fundit, beteja pa Leonidas të vrarë dhe të dy palët luftuan për trupin e tij. Gjithnjë e më shumë e mbingarkuar, grekët e mbijetuar ranë prapa murit dhe bënë një qëndrim të fundit në një kodër të vogël. Derisa Thebanët përfundimisht u dorëzuan, grekët e tjerë luftuan me vdekjen. Me eliminimin e forcës së mbetur të Leonidas, persët pretenduan kalimin dhe hapën rrugën në Greqinë jugore.

Pasojat e termopilës:

Viktima për Betejën e Termopilës nuk dihet me siguri, por mund të ketë qenë deri në 20,000 për Persianët dhe rreth 2,000 për Grekët. Me humbjen në tokë, flota greke u tërhoq në jug pas betejës së Artemisium. Ndërsa persët përparuan në jug, duke kapur Athinën, trupat e mbetura greke filluan të forconin Isthmun e Korintit me flotën në mbështetje. Në shtator, Themistocles arriti të fitojë një fitore kritike detare në Betejën e Sallamit, e cila e detyroi pjesën më të madhe të trupave persiane të tërhiqen në Azi. Pushtimi u ndërpre në vitin e ardhshëm pas fitores greke në Betejën e Plataea.

Të fundit

Interi është fitues i derbit të Milanos, goli i Lautaro Martinez vulos sfidën

Stadiumi “San Siro” në “flakë” pak pasi kishte kaluar gjysmë ore lojë në derbin Inter – Milan. Zikaltrit fituan...

Diskutimi mes Geasy dhe Luana Vjollcës: Do hap shampanjë kur të martohesh ti

“Zemër Luana” me autorësi dhe moderim të Luana Vjollcës në Tv Klan ka qenë një mbrëmje e tej mbushur me surpriza! Të ftuarit e kësaj...

Zhdukja e bletëve, kërcënim serioz për ekosistemin

Bashkimi Evropian ka bërë të ditur se është në përgatitje e sipër të një plani që ka të bëjë me rritjen e monitorimit të...

“Je ulli pa kokrra”, zihen dy kunatat: Je hasmi numër një, më ke ftohur zemrën

Pjesa e dytë e “Shihemi në Gjyq”, rubrikës së “E diela shqiptare” në Tv Klan ka nisur me tone të ashpra mes Marias dhe...

Ish-kryeministri izraelit: Putini premtoi se nuk do ta vriste Zelensky-in

Ish-Kryeministri i Izraelit Naftali Bennet, i cili shërbeu për pak kohë si ndërmjetës në fillim të sulmit rus në Ukrainë, thotë se Presidenti Vladimir...

Lajme të tjera

Web TV