“Shqiptarët shtiren si viktima”/ Ministrja britanike nuk i ndal sulmet: Jemi ngopur me ta

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Shqiptarët janë vendosur në qendër të polemikave të vazhdueshme politike të ditëve të fundit, rreth refugjatëve që hyjnë ilegalisht në Britaninë e Madhe.

Ministrja e Brendshme e Britanisë, Suella Braverman, që tashmë ka treguar hapur qëndrimin ndaj shqiptarëve, ka rikthyer sulmet ndaj tyre.

Kësaj here, ajo ka paralajmëruar se do të merren masa për të frenuar këtë çështje që sipas saj po merr përmasat e një fenomeni.

Në një artikull të publikuar nga “Daily Mail” ditën e sotme, Suella Braverman shprehet: “E vërteta është se populli britanik është i ngopur me numrin e varkave që arrijnë në brigjet tona. Nuk mund të jetë e drejtë që mijëra njerëz po paguajnë kontrabandistët – kriminelë të organizuar – për të bërë një udhëtim vdekjeprurës të rrezikshëm përtej Kanalit përpara se të zhduken në ekonominë e zezë ose të kërkojnë mbështetje financiare nga taksapaguesit“.

Teksa bën bilancin e emigrantëve që kanë kaluar ilegalisht, ajo paralajmëron se personat që tentojnë të kalojnë ilegalisht kanalin e “La Manshit” do të dërgohen në Ruanda.

Braverman theksoi se po punohet edhe me Shqipërinë për të kthyer të gjithë emigrantët që kanë shkuar në Britani ilegalisht.

Autoritetet franceze, me mbështetjen tonë, kanë ndaluar më shumë se 29,000 kalime të paligjshme që nga fillimi i vitit – dy herë më shumë se vitin e kaluar – dhe kanë shkatërruar më shumë se 1,000 varka. Emigrantët e paligjshëm e dinë se nëse kalojnë Kanalin, do të transportohen me shpejtësi në Ruandë – ose në çdo vend tjetër me të cilin ne bëjmë marrëveshje – nxitja për të kapërcyer radhën do të zhduket. Ne po punojmë gjithashtu ngushtë me qeverinë shqiptare për të inkurajuar kthimet dhe përpunimin e rasteve dhe largimeve sa më shpejt të jetë e mundur“, tha Braverman.

Të fundit

Tmerrohen banorët e Freskut në Tiranë, helikopteri u hedh një lëndë të paidentifikuar

Pasditen e sotme në zonën e Freskut në Tiranë, banorët e zonës janë alarmuar nga një ndodhi aspak e...

Berisha: Zhvillimi për çështjen “McGonigal”, detyroi Ramën të bënte draftin për Kosovën

Ish-kryeministri Sali Berisha thotë se drafti që kreu i qeverisë Edi Rama prezantoi sot për Kosovën është i hartuar në Serbi. Gjatë një interviste në...

VIDEO/ Benzema prezantohet në mënyrë spektakolare tek Al-Ittihad mes 60 mijë tifozëve

Pamjet e para të Karim Benzemas me fanellën e Al-Ittihad janë mbresëlënese. Sulmuesi francez u prezantua para tifozëve në fushë në “King Abdullah Sports...

Rubini më i madh dhe më i vlefshëm ndonjëherë shitet në ankand, ja sa kushtoi ai

Një rubin 55,22 karatësh është bërë guri më e madh dhe më i vlefshëm i këtij lloji që është shitur ndonjëherë në ankand, duke...

Analiza e VOA: Mike Pence sfidon Trump për të qenë kandidat i republikanëve

Këtë javë disa republikanë kanë shpallur kandidaturën për president në përpjekje për të penguar ish-Presidentin Donald Trump që të marrë emërimin e Partisë Republikane...

Lajme të tjera

Web TV