Akuzat e forta për sulmin në Stamboll, Greqia i përgjigjet ‘dhëmbë për dhëmbë’ Turqisë

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Ministri i Brendshëm i Turqisë, Suleyman Soylu, ka përfshirë Greqinë dhe SHBA pas shpërthimit të ndodhur në Stamboll ditën e djeshme ku humbën jetën 6 persona.

Sipas Protothemës, në një deklaratë të bërë mëngjesin e sotëm, pas arrestimi të autores dhe bashkëpunëtorëve tëë ngjarjes, ministri u shpreh se nëse nuk do ishin arrestuar ata do të kishin ikur në Greqi “sot”.

Këtyre akuzave, iu është përgjigjur ‘flakë për flakë’ Greqia.

Sipas Protothemës, zëdhënësi i qeverisë greke Giannis Oikonomou deklaroi se qeveria është kundër çdo akti terrorist dhe dënoi sulmin.

“Qeveria është e vendosur kundër çdo akti terrorizmi, aktet si ato në Stamboll janë absolutisht të dënueshme”, tha ai në dhe sqaroi se “ vendi ka një front të hapur me çdo manifestim terrorizmi kudo në botë”.

Oikonomou shprehu gjithashtu ngushëllimet e tij për popullin turk dhe qeverinë turke për shpërthimin me gjashtë të vdekur dhe 81 të plagosur, nga të cilët 26 mbeten të shtruar në spital.

Në të njëjtën gjatësi vale ka lëvizur edhe ministri i Mbrojtjes së Qytetarit, Takis Theodorikakos duke sqaruar përmes SKAI-t se “Greqia mbron mirë kufijtë e saj dhe nuk do të pranonte kurrë terroristë në territorin e saj”.


Të fundit

Nuk kishin para për t’i blerë biletën, çifti braktis foshnjën në aeroport

Çfarë bëni kur nuk keni para për një biletë avioni për fëmijën tuaj? Me siguri nuk e lini në...

Stuhia e dëborës godet SHBA, anulohen 1400 fluturime

Më shumë se 1,400 fluturime u anuluan ditën e sotme në SHBA pasi një stuhi dëbore goditi shtetet nga Teksasi në Virxhinia Perëndimore. Gjithsej 1,467...

Pamje të frikshme/ Orteku i borës merr para skiatorët, viktima dhe të plagosur

Dy skiatorë kanë vdekur dhe 19 tjerë për pak minuta kanë ngecur të ngujuar nën dëborë, pasi një ortek goditi resortin e njohur në...

Vrau 3 pensionistë/ Arrestohet në Gjermani serbi, i gjurmonte viktimat në supermarkete

Sot, ndodhi vrasja e tretë e një pensionisti në qytet. I dyshuari kryesor është arrestuar. Bëhet fjalë për një 31-vjeçar serb i paidentifikuar me...

Japonia i dhuron Tiranës mjete zjarrfikëse, Veliaj: Na shërbejnë për zonat periferike

Dy mjete të reja zjarrfikëse iu shtuan stacionit të ri zjarrfikës në Kinostudio, si ndihmë nga Ambasada e Japonisë në Tiranë. Kryebashkiaku Erion Veliaj...

Lajme të tjera

Web TV