Shitet Ferrari kampion i vitit 2003 i drejtuar nga Michael Schumacher, ja shuma e çmendur

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Ferrari i Michael Schumacherit, që ishte fitues i titullit kampion në vitin 2003, është shitur për një vlerë të pabesueshme 13.5 milionë euro – duke thyer rekordin e mëparshëm të vendosur nga një makinë moderne e Formula 1.

Legjenda gjermane, i konsideruar gjerësisht si një nga pilotët më të mirë në historinë e F1, regjistroi gjashtë fitore nga 16 në rrugën e tij drejt kurorëzimit kampion atë vit.

Ishte i gjashti nga shtatë titujt që gjermani siguroi në karrierën e tij legjendare, dhe ai e bëri këtë gjatë drejtimit të “F2003-GA”.

Ferrari i Michael Schumacher-it fitues i titullit në vitin 2003 është shitur për 11.6 milionë funte.

Kjo makinë e famshme doli kohët e fundit në ankand në “Sotheby’s” në Gjenevë, ku u shit për shumë më tepër se vlerësimi i saj afro 10 milionë euro.

Pasi u shit në çmimin final 13.5 milionë euro, “F2003-GA” ka vendosur një rekord për shitjen më të madhe të makinave në historinë moderne të F1, duke tejkaluar 6.7 milionë funte të paguara për motorin Ferrari të Schumacher në vitin 2001 në vitin 2017.Ferrari i Michael Schumacher-it fitues i titullit në vitin 2003 është shitur për 11.6 milionë funte.

Megjithatë, asnjëra prej këtyre makinave nuk mban rekordin e të gjitha kohërave, i cili u vendos nga “Mercedes W196R” i vitit 1954 i Juan Manuel Fangio, derisa në kohën aktuale një makinë moderene kushton afro 12 milionë euro, që e bën jo shumë të vlefshme Ferrarin e legjendës gjermane.

Schumacher fitoi titullin e tij të gjashtë në Formula 1 me makinën F2003-GA të Ferrarit, duke e arritur atë në Japoni.

Mercedesi ikonik, në të cilin Fangio fitoi të dytin nga pesë titujt, u shit për 30 milionë euro në Goodwood në vitin 2013 dhe mbetet makina më e shtrenjtë në historinë e garave.

Lexo edhe :  Cigaret elektronike, të rrezikshme për zemrën

Ofertimi për automjetin e Schumacherit të vitit 2003 ishte afër të shitje për dhjetë milionë, por që më pas u bënë disa oferta dhe përfundimisht u shit për 13.5 milionë.

Megjithatë, edhe më befasuese, fituesi nuk do të arrijë ta marrë Ferrarin në shtëpi si pjesë e Programit të Klienteles së F1, i cili i sheh ata të mbajnë automjetin dhe t’ua sjellin klientëve për përdorim ditor në nëntë pista në të gjithë Evropën dhe ShBA-në.

Tashmë 19 vjet në automjetin e famshëm është shitur për një shumë rekord në një ankand në Gjenevë

Makina do t’u dorëzohet atyre në një nga këto qarqe në një datë të paracaktuar dhe gjithashtu vjen me servisim, stërvitje nga ish-pilotët e garës më të shpejtë në botë për makina dhe asistencë teknike.

Një fizioterapist dhe masazhator është gjithashtu në dispozicion për pronarin sipas kërkesës si pjesë e paketës unike.Por në mënyrë të pabesueshme, fituesi i ankandit nuk do ta marrë makinën kampione të Schumacher në shtëpi, me Ferrarin në vend që t'ua dorëzojë atë në nëntë qarqe të mundshme në të gjithë botën.

Të fundit

Princi Harry humbet sfidën e Gjykatës së Lartë për mbrojtjen e sigurisë në MB

Princi Harry ka humbur një sfidë në Gjykatën e Lartë kundër qeverisë për nivelin e mbrojtjes së tij të...

“Regjimi i Putin duhet të humbasë”, Zelensky në Tiranë: Dështimet e tij janë siguria jonë

“Dëshiroj të falenderoj ramën për mbështetjn personale për Ukrainën. Edi, e vlerësoj mikpritjen tuaj dhe mudnësinë që po na jep. Të gjithë e kuptojnë...

Rama: T’i japim mbështetje financiare dhe ushtarake Ukrainës të ndalë agresorin

Kryeministri Edi Rama në samitin që po mbahet në Tiranë u ka bërë thirrje vendeve më të fuqishme ekonomikisht që të japin mbështetje financiare...

Samiti për Ukrainën/ Rama: Prania e Zelenskyt është një kujtesë që Putin nuk ia ka dalë

Kryeministri Edi Rama ka shprehur sërish mbështetjen e Shqipërisë për Ukrainën, në lidhje me luftën e saj ndaj Rusisë. Gjatë fjalës së tij në Samitin...

Shenjat që tregojnë se nuk jeni më të dashuruar

Të biesh në dashuri është një ndjenjë magjike, prandaj këngët, librat, filmat dhe çdo situatë tjetër që rrotullohet rreth këtij përjetimi është kaq e...

Lajme të tjera

Web TV