Shpërthimi në Stamboll/ Nëna rrëfen tmerrin: Pashë fëmijë të vrarë e njerëz të copëtuar

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Nëna e një prej personave që u plagosën gjatë shpërthimit të fuqishëm në Stamboll që la pas 6 viktima dhe 81 të plagosur ka përshkruar për mediet greke momentet e tmerrit që përjetoi dje në Stamboll.

Ajo thotë se e bija humbi shumë gjak se aktualisht po trajtohet në spitalin e Stambolli. Ndërsa rrëfimi i saj për eksperiencën e shpërthimit është rrëqethës.

“Ime bijë është në spital, ajo ka plagë në këmbë dhe ne nuk dimë çfarë të bëjmë. Ajo më tha “mami, pashë njerëz dhe fëmijë të vrarë, njerëz të copëtuar”, tha nëna e të lënduarës me origjinë greke.

Ngjarja ndodhi në një kohë kur kjo zonë e Stambollit ishte mjaft e populluar jo vetëm nga banorë rezidentë por edhe nga shumë turistë.

Ende nuk ka një konfirmim zyrtar mbi shkaqet e sulmit, por dyshimet e autoriteteve turke janë se kemi të bëjmë me një sulm terrorist.

Shpërthimi është filmuar nga kamerat e sigurisë në zonë. Sipas autoriteteve turke në pamje shihet një grua që kalon mes qytetarëve dhe lë një çantë e dhe ulët në stol për 45 minuta. Pasi është larguar disa minuta më pas, bomba shpërtheu.

Kjo nuk është hera e parë që në Stamboll ndodhin sulme terroriste. Në vitin 2017 një person i armatosur vrau 39 persona në një klub nate. Ndërsa në 2003, një sërë shpërthimesh vetëvrasëse u regjistruan në katër zona të ndryshme të qytetit.

 

Të fundit

Zhdukja e bletëve, kërcënim serioz për ekosistemin

Bashkimi Evropian ka bërë të ditur se është në përgatitje e sipër të një plani që ka të bëjë...

“Je ulli pa kokrra”, zihen dy kunatat: Je hasmi numër një, më ke ftohur zemrën

Pjesa e dytë e “Shihemi në Gjyq”, rubrikës së “E diela shqiptare” në Tv Klan ka nisur me tone të ashpra mes Marias dhe...

Ish-kryeministri izraelit: Putini premtoi se nuk do ta vriste Zelensky-in

Ish-Kryeministri i Izraelit Naftali Bennet, i cili shërbeu për pak kohë si ndërmjetës në fillim të sulmit rus në Ukrainë, thotë se Presidenti Vladimir...

Erdogan kërcënon vendet perëndimore që mbyllën konsullatat në Stamboll: Do e paguani!

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan, tha sot se vendet perëndimore do të paguajnë për mbylljen e përkohshme të konsullatës së tyre në Stamboll javën e kaluar...

Myrto Uzuni i pandalshëm me Granadën në LaLiga, kryeson bindshëm listën e golashënuesve

Sulmuesi i Shqipërisë, Myrto Uzuni, vazhdon të dhurojë spektakël me Granada-n. Bomberi kuqezi e gjeti përsëri rrugën e rrjetës në ndeshjen që ekipi i tij...

Lajme të tjera

Web TV