12 nëntor 1948/ Krimet e luftës, 7 ushtarakë të lartë japonezë dënohen me vdekje

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Nuk ka pasur një Nuremberg vetëm për gjermanët por dhe për Japonezët. Në Tokio, Gjykata Ushtarake Ndërkombëtare për Lindjen e Largët dënoi me vdekje shtatë zyrtarë ushtarakë dhe qeveritarë japonezë, përfshirë gjeneralin Hideki Tojo, për rolet e tyre në Luftën e Dytë Botërore. I njohur ndryshe dhe si Nurembergu i Japonisë, ky proçes gjyqësor, dëshmoi para syve të mbarë botës, shkallën e mizorisë që Ushtria Perandorake japoneze kishte ndërmarrë mbi vëndet e pushtuara si Kinën, ose Korenë. Me dhjetra gjyqe të tjera më të vogla do ta pasonin atë më vonë.
Krimet e luftës u kryen nga Perandoria e Japonisë në shumë vende të Azisë-Paqësorit gjatë periudhës së imperializmit japonez, kryesisht gjatë Luftës së Dytë Sino-Japoneze dhe Paqësorit. Këto incidente janë përshkruar si një “Holokaust aziatik”, por ky karakterizim i krimeve japoneze të luftës është sfiduar nga studiuesit në bazë të veçorive unike të Holokaustit. Disa krime lufte u kryen nga personeli ushtarak japonez gjatë fundit të shekullit të 19-të, por shumica e tyre u kryen gjatë pjesës së parë të epokës Shōwa, emri që iu dha mbretërimit të Perandorit Hirohito.

Masakrat

Nën Perandorin Hirohito, Ushtria Perandorake Japoneze (IJA) dhe Marina Perandorake Japoneze (IJN) kryen krime të shumta lufte që rezultuan në vdekjen e miliona njerëzve. Disa përllogaritje historike të numrit të vdekjeve që rezultuan nga krimet japoneze të luftës variojnë nga 3 në 14 milionë përmes masakrës, eksperimentimit njerëzor, urisë dhe punës së detyruar që ose u krye drejtpërdrejt ose u fal nga ushtria dhe qeveria japoneze. Disa ushtarë japonezë kanë pranuar se i kanë kryer këto krime. Aeroplanët e Shërbimit Ajror të Ushtrisë Perandorake Japoneze dhe Shërbimit Ajror të Marinës Perandorake Japoneze nuk u përfshinë si kriminelë lufte, sepse nuk kishte asnjë ligj pozitiv ose specifik zakonor ndërkombëtar humanitar që ndalonte kryerjen e paligjshme të luftës ajrore para ose gjatë Luftës së Dytë Botërore. Shërbimi Ajror i Ushtrisë Perandorake Japoneze mori pjesë në kryerjen e sulmeve kimike dhe biologjike ndaj shtetasve të armikut gjatë Luftës së Dytë Sino-Japoneze dhe Luftës së Dytë Botërore dhe përdorimi i armëve të tilla në luftë përgjithësisht u ndalua nga marrëveshjet ndërkombëtare të nënshkruara më parë nga Japonia, duke përfshirë Konventat e Hagës (1899 dhe 1907), të cilat ndaluan përdorimin e “helmit ose armëve të helmuara” në luftë.

Kërkesa për falje

Që nga vitet 1950, zyrtarë të lartë të qeverisë japoneze kanë kërkuar falje të shumta për krimet e luftës në vend. Ministria e Punëve të Jashtme të Japonisë deklaron se vendi e njeh rolin e tij në shkaktimin e “dëmeve dhe vuajtjeve të jashtëzakonshme” gjatë Luftës së Dytë Botërore, veçanërisht në lidhje me hyrjen e IJA në Nanjing, gjatë së cilës ushtarët japonezë vranë një numër të madh joluftëtarësh dhe u angazhuan në plaçkitje dhe përdhunim. Duke u thënë kështu, disa anëtarë të Partisë Liberal Demokratike në qeverinë japoneze, si ish-kryeministrat Junichiro Koizumi dhe Shinzō Abe janë lutur në faltoren Yasukuni, e cila ka qenë objekt polemikash, pasi faltorja nderon të gjithë japonezët që vdiqën gjatë lufta, duke përfshirë kriminelë të dënuar të klasës A. Disa tekste japoneze të historisë ofrojnë vetëm referenca të shkurtra për krimet e ndryshme të luftës, dhe anëtarët e Partisë Liberal Demokratike kanë mohuar disa nga mizoritë, të tilla si përfshirja e qeverisë në rrëmbimin e grave për të shërbyer si “gratë ngushëlluese” (skllave seksi).

Lexo edhe :  FOTO/ “Ulur mbi tualetin e artë”, del në ankand skulptura e pazakontë e Putinit

Përkufizimet

Krimet e luftës janë përcaktuar nga Karta e Tokios si “shkelje të ligjeve ose zakoneve të luftës”, që përfshin krimet kundër luftëtarëve të armikut dhe joluftëtarëve të armikut. Krimet e luftës përfshinin gjithashtu sulme të qëllimshme ndaj qytetarëve dhe pronës së shteteve neutrale pasi ato bien nën kategorinë e joluftëtarëve, si në sulmin në Pearl Harbor. Personeli ushtarak nga Perandoria e Japonisë është akuzuar ose dënuar për kryerjen e shumë akteve të tilla gjatë periudhës së imperializmit japonez nga fundi i shekullit të 19-të deri në mesin e shekullit të 20-të. Ata janë akuzuar për kryerjen e një sërë shkeljesh të të drejtave të njeriut kundër civilëve dhe të burgosurve të luftës në të gjithë Azinë Lindore dhe rajonin perëndimor të Paqësorit. Këto ngjarje arritën kulmin e tyre gjatë Luftës së Dytë Sino-Japoneze të 1937–45 dhe fushatave aziatike dhe të Paqësorit të Luftës së Dytë Botërore (1941–45).

Japonia nënshkroi Konventën e Gjenevës të vitit 1929 mbi të Burgosurit e Luftës dhe Konventën e Gjenevës të vitit 1929 për të sëmurët dhe të plagosurit, por qeveria japoneze nuk pranoi të ratifikojë Konventën e të burgosurve të luftës. Në vitin 1942, qeveria japoneze deklaroi se do t’u përmbahej kushteve të Konventës mutatis mutandis (‘ndryshimi i asaj që duhet ndryshuar’). Krimet e kryera gjithashtu bien nën aspekte të tjera të ligjit ndërkombëtar dhe japonez. Për shembull, shumë nga krimet e kryera nga personeli japonez gjatë Luftës së Dytë Botërore shkelën ligjin ushtarak japonez dhe iu nënshtruan një gjykate ushtarake, siç kërkohet nga ai ligj. Perandoria shkeli gjithashtu marrëveshjet ndërkombëtare të nënshkruara nga Japonia, duke përfshirë dispozitat e Konventave të Hagës (1899 dhe 1907) si mbrojtja për të burgosurit e luftës dhe ndalimi i përdorimit të armëve kimike, Konventa e Punës së Detyrueshme e vitit 1930 e cila ndalonte punën e detyruar, 1921 Konventa Ndërkombëtare për Ndalimin e Trafikut të Grave dhe Fëmijëve e cila ndalonte trafikimin e qenieve njerëzore dhe marrëveshje të tjera. Qeveria japoneze nënshkroi gjithashtu Paktin Kellogg-Briand (1929), duke i bërë veprimet e saj në 1937–45 të ngarkuara me akuza për krime kundër paqes, një akuzë që u prezantua në gjyqet e Tokios për të ndjekur penalisht kriminelët e luftës të “klasit A”. . Kriminelët e luftës të “klasit B” ishin ata që u shpallën fajtorë për krime lufte në vetvete dhe kriminelët e “Klasës C” të luftës ishin ata që ishin fajtorë për krime kundër njerëzimit. Qeveria japoneze pranoi gjithashtu kushtet e përcaktuara nga Deklarata e Potsdamit (1945) pas përfundimit të luftës, duke përfshirë dispozitën në nenin 10 të dënimit për “të gjithë kriminelët e luftës, përfshirë ata që kanë kryer mizori mbi të burgosurit tanë”.


Të fundit

“Si qytetarja më e re”, Dua Lipa pozon me flamurin shqiptar: Mezi pres me ju pa sonte

Disa orë para koncertit në sheshin Skënderbej, Dua Lipa ka ndarë një video në rrjete sociale me flamurin kuq...

110-vjetori i Pavarësisë/ Biden uron Shqipërinë: Do vazhdojmë t’ju mbështesim

Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës Joseph R. Biden Jr., ka uruar 110-vjetorin e pavarësisë së Shqipërisë dhe Ditën e Flamurit. Në mesazhin e...

Fierakët rikthejnë Nëntorin 1912, parakalim me kuaj e plis në kokë në qytet

Një grup të rinjsh nga qyteti i Fierit kanë risjellë dhe njëherë në vëmendje nëntorin e vitin 1912. Në këtë ditë feste për gjithë...

Dhunuan nënën e moshuar/ Nusja e mohon: E ka inskenuar për të përfituar banesën

Në studion e emisionit “Me Zemër të Hapur” është trajtuar një rast i rëndë ku një grua e moshuar pretendon se është dhunuar nga...

Shmanget tragjedia/ Fëmija 13-muajsh gëlltit kanabis, shpëton mrekullisht nga mbidoza

Një fëmijë 13-muajsh ka përfunduar në spital pasi kishte gëlltitur kanabis. Ngjarja ka ndodhur në Palermo të Italisë ndërsa bëhet e ditur se vogëlushi...

Lajme të tjera

Web TV