Po zgjidh konfliktin Rusi-Ukrainë, Rama ‘duartroket’ Erdoganin… në Twitter!

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Kryeministri Edi Rama ka reaguar pas zgjatjes së marrëveshjes së grurit mes Rusisë dhe Ukrainës. Përmes një reagimi të bërë në ‘Twitter’, Rama thotë se kjo linjë është e rëndësishme për të kryer furnizimin me ushqime për botën. Ai shton se diplomacia është mënyra më e mirë për të gjetur zgjidhje.

MESAZHI I RAMËS:

Shqipëria mirëpret rinovimin e Iniciativës për Kokrrat e Detit të Zi. Kjo linjë e rëndësishme e furnizimit me ushqime mbetet jetike për botën. Unë e përgëzoj Turqinë, për angazhimin e tyre të fortë të vazhdueshëm. Diplomacia është gjithmonë mënyra më e mirë për të gjetur zgjidhje.

Marrëveshja që garanton kalimin e sigurt të anijeve që transportojnë eksporte gruri nga Ukraina do të zgjatet me 120 ditë. Vendimi ishte marrë në Stamboll dhe se Organizata e Kombeve të Bashkuara dhe Turqia mbetën garantues të zbatimit të iniciativës. Gjatë periudhës së marrëveshjes së grurit, Ukraina eksportoi mbi 11 milionë tonë prodhim bujqësor në 38 vende.

Marrëveshjet për eksportet e ushqimit të Ukrainës u përfunduan për një afat prej 120 ditësh më 22 korrik. Marrëveshjet janë në fuqi deri më 19 nëntor dhe zgjaten me 120 ditë nëse asnjëra palë (Rusia, OKB, Ukraina ose Turqia) nuk i refuzon ato.


Të fundit

VIDEO/ Të pashmangshëm, Reali mposht Atleticon në kohën shtesë dhe kalon në gjysmëfinale

Real Madrid ka mposhtur Atletico Madrid në kuadër të çerekfinales së Kupës së Mbretit me rezultat 3-1, pas kohës...

Do ketë “non grata” nga BE për politikanë shqiptarë? Ambasadorja shpjegon rregullat

Ambasadorja e Bashkimit Europian në Tiranë Christine Hohmann është pyetur nga gazetarja Erla Mëhilli nëse do të ketë nga Brukseli vendime drastike për zyrtarët...

Akuzat për lidhjen me McGonigal/ Reagon Rama: S’ka lidhje me atë që ulëritet në Shqipëri

Kryeministri Edi Rama ka reaguar në lidhje me akuzat e opozitës për aferën me ish-zyrtarin e lartë të FBI-së Charles McGonigal për të dëmtuar...

Kush e bleu ish-zyrtarin e FBI?/ Ja si përgjigjet deputeti i PS

Deputeti i Partisë Socialiste, Toni Gogu tha  në emisionin Now në Euronews Albania se opozita në Shqipëri janë duke trilluar mbi aktakuzën ndaj ish-zyrtarit...

“Ik me gjithë puthje, se dua hiç…”/ Zihen keq Kiara dhe Luizi: Krenaria jote të djeg

Kiara dhe Luizi janë zënë sot keq me njëri-tjetrin. Gjithçka nisi pas një bisede me Oltën, e cila këshilloi Kiarën që ta puthte Luizin...

Lajme të tjera

Web TV