Politika si “Vajzat e mjegullës”! Namik Dokle: Në jetë, çdonjëri ka pendesa

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Namik Dokle i ftuar në emisionin Kjo Javë me gazetaren Nisida Tufa, foli për shkëputjen nga politika dhe angazhimin e tij si shkrimtar.

“Politika dhe letërsia janë shumë xheloze dhe për një kohë të caktuar duhet t’i përkushtohesh plotësisht njërës apo tjetrës. Të dyja njëherësh nuk bëhen. Pastaj një politikan kur e lë politikën nuk ka përse të merret më me politikë. Është një shembull ai i Felipe Gonzales në Spanjë, pasi  i bëri 14 vite kryeministër e la politikën, dhe kur e pyetën çfarë bën tani ai tha ; po përpiqem të rikuperoj statusin tim të qytetarit të thjeshtë. U bënë gjashtë vite që kam lënë politikën. Që kur u botua romani i parë filluan pyetjen politike. Kisha deklaruar se nuk kandidoj më dhe më pyesnin çfarë mendon për politikën dhe unë i thashë gjysmën e titullit të romanit tim, “Vajzat e mjegullës”, pra vajzat janë jeta jonë dhe mjegulla politika.

Ne në jetën tonë, çdonjëri ka pendesat e veta, mendon çfarë ka bërë dhe shpesh kujtojmë ngjarje të fëmijërisë. Por kur ndodhin ngjarje tragjike nuk mund të harrohen, dhe njeriu reflekton dhe gjen çfarë ka bërë mirë dhe çfarë jo. Duke shkruar romanin , titulli i punës ishte pendimia…”., ka thënë ai, duke shtuar: “Pavarësisht se Bill Gates tha se para Covid-i jemi të gjithë të barabartë, unë ,mendoj që jemi të barabartë me virusin, por mënyra se si e përjetojmë apo kujdesi që ka një fshatar i Shëngjergjit që është me COVID dhe çfarë kujdesi ka Bill Gates, nuk ka më barazi”.

 

Të fundit

Humbi të dy prindërit njëkohësisht/ Gazetarja mes lotësh: Të paktën ikën të lumtur

Sot në “Ftesë në 5” me Bieta Sulon ishte e ftuar gazetarja e njohur e Top Channel, Alma Demiraj. Ajo...

Shkrirja e ASA/ Fuga:Buxhetet t’i fitojë me punë, dhe jo t’i marrë si llokume nga qeveria

Akademiku i njohur Artan Fuga ka reaguar ditën e sotme rreth ‘vulosjes’ së vendimit për shkrirjen e  Akademisë së Albanologjisë. Nëpërmjet një postimi në Facebook,...

10 kryeqytetet europiane me ushqimin më të mirë, Tirana në vend të 4

Kur mendojmë për pushimet të gjithëve na vijnë në mendje perceptime të ndryshme. Disa duan të pushojnë në plazh me një pije në dorë, disa...

Zyrtare/ Lionel Messi largohet nga Paris Saint-Germain pas dy sezonesh

Lionel Messi e mbyll me Paris Saint Germain. Lajmin e ka dhënë trajneri i klubit francez, Christophe Galtier, i cili në konferencën për shtyp...

Sot feston ditëlindjen, e gjeni dot sa vjeç bën Maestro

Sot është një ditë speciale për Armaldo Kllogjerin. I njohur gjerësisht si Maestro, Armaldo feston sot ditëlindjen e 48. I lindur në 1 qeshor 1975,...

Lajme të tjera

Web TV