Protesta më 6 dhjetor, Berisha: Do t’ju tregojmë liderëve të BE-së se po vijnë në…

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

“Do t’i tregojmë BE-së se po vijnë në një vend që është poshtë Vietnamit komunist për standartet e demokracisë.” Kjo ishte përgjigja e kreut të Partisë Demokratike kur u pyet në lidhje me qëndrimin e mbajtur nga qeveria për datën e zgjedhur për protestë që përkon me mbajtjen e Samitit të BE-së në Tiranë.

Pas një vizite në Panairin e Librit, Berisha tha se ky që po mban opozita është në fakt një qëndrim pro-evropian. Sipas kryedemokratit, populli opozitar do të mbushë sheshet dhe rrugët në mbrojtje të idealeve dhe demokratike evropiane dhe të ëndrrës evropiane të shqiptarëve.

“Është një qëndrim kryekëput pro europian, një qëndrim që synon ti thotë Europës së krahas narkoshtetit të Edi Ramës, krahas politikave të shpopullimit që shndërroi shqiptarët në kombin e gomoneve, krahas regjimit të monizmit të plotë që ka degdisur Shqipërinë 4 vende nën Vietnamin komunist për indeksin e zbatimit të ligjit. Pra, të rikujtojmë ne që ata vijnë në një vend që është poshtë Vietnamit për standardet e demokracisë është dhe një popull i tërë i fuqishëm opozitar, që do të mbushë sheshet e rrugët, nga e gjithë Shqipëria në mbrojtje të idealeve demokratike evropiane dhe të ëndrrës evropiane të shqiptarëve,” tha Berisha.

Të fundit

Zhdukja e bletëve, kërcënim serioz për ekosistemin

Bashkimi Evropian ka bërë të ditur se është në përgatitje e sipër të një plani që ka të bëjë...

“Je ulli pa kokrra”, zihen dy kunatat: Je hasmi numër një, më ke ftohur zemrën

Pjesa e dytë e “Shihemi në Gjyq”, rubrikës së “E diela shqiptare” në Tv Klan ka nisur me tone të ashpra mes Marias dhe...

Ish-kryeministri izraelit: Putini premtoi se nuk do ta vriste Zelensky-in

Ish-Kryeministri i Izraelit Naftali Bennet, i cili shërbeu për pak kohë si ndërmjetës në fillim të sulmit rus në Ukrainë, thotë se Presidenti Vladimir...

Erdogan kërcënon vendet perëndimore që mbyllën konsullatat në Stamboll: Do e paguani!

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan, tha sot se vendet perëndimore do të paguajnë për mbylljen e përkohshme të konsullatës së tyre në Stamboll javën e kaluar...

Myrto Uzuni i pandalshëm me Granadën në LaLiga, kryeson bindshëm listën e golashënuesve

Sulmuesi i Shqipërisë, Myrto Uzuni, vazhdon të dhurojë spektakël me Granada-n. Bomberi kuqezi e gjeti përsëri rrugën e rrjetës në ndeshjen që ekipi i tij...

Lajme të tjera

Web TV