‘Shqiptarët nuk lexojnë se s’kemi trena’, ironia e Edmond Tupes

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Pse nuk lexojnë shqiptarët? Kjo është tema që mblodhi në ‘Review’ e kësaj të shtune dashamirës të librit dhe studiues.

Batuta e studiuesit dhe shkrimtarit Armand Sallabanda se, një arsye pse shqiptarët nuk lexojnë është se nuk kemi trena, vend ku zakonisht të huajt lexojnë, solli hutimin e profesor Edmond Tupes.

“Po bëni humor ju apo si? “Po”, ishte përgjigja e Sallabandës. “Qesëndi, se për një moment e mora seriozisht”, tha profesor Tupe.

“Në këtë vend të mbushur me grotesk si mund të flasësh ndryshe. Ne nuk kemi as stacion treni jo tren”, u përgjigja Sallabanda.

Të pyetur nga Barometri në Euronews Albania se sa libra kanë lexuar gjatë vitit 2022, 74.8% e tyre janë përgjigjur, asnjë.

Shumica shqiptarëve jo vetëm që nuk blejnë libra, por as nuk dhurojnë. 74.8% e të pyeturve nuk kanë dhuruar një libër, ndërkohë që pozitivisht janë përgjigjur vetëm 25.2% e tyre.

 


Të fundit

Shmanget tragjedia/ Fëmija 13-muajsh gëlltit kanabis, shpëton mrekullisht nga mbidoza

Një fëmijë 13-muajsh ka përfunduar në spital pasi kishte gëlltitur kanabis. Ngjarja ka ndodhur në Palermo të Italisë ndërsa...

“Made in Italy”/ Sekuestrohen mijëra veshje ‘false’ prodhuar në fasoneritë shqiptare

Rreth 75 mijë veshje me vlerë 8 milionë euro, prodhuar në Shqipëri, Bullgari e Tunizi janë sekuestruar nga Guardia di Finanza Italiane e Venezias...

“Është çmontuar totalisht”/ Trondit Frrok Çupi: Sali Berisha nuk futet dot në Itali

Analisti Frrok Çupi u shpreh në një intervistë për Euronews Albania se Sali Berisha nuk mund të futet dot as në shtetin italian për...

Shkeli me këmbë fanellën e Meksikës, kampioni i botës kërcënon Messin: “Dashtë zoti …

Nëse Argjentina është ende “gjallë” në “Katar 2022”, shumë merita i shkojnë Lionel Messit, autori i golit që zhbllokoi ndeshjen kundër Meksikës. “Pleshti”, i...

Lajme të tjera

Web TV