Sëmundjet që sytë mund të zbulojnë mbi shëndetin tuaj dhe ju duhet t’i kuptoni…

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Sytë janë i vetmi organ në trup ku ne mund të shohim enët tona të gjakut, retinën dhe nervin optik, i cili është pjesë e sistemit nervor qendror. Kjo është arsyeja pse sytë japin shumë informacione të vlefshme për shëndetin tuaj…

Dëmtimi i sistemit njohës

Fluksi i gjakut në tru është i rëndësishëm për funksionin e tij dhe sëmundjet e sistemit të qarkullimit të gjakut. Në një studim të botuar në revistën Neurology, studiuesit zbuluan se meqenëse enët e gjakut të trurit dhe syrit ndajnë cilësi të ngjashme, enët e gjakut jo të shëndetshme të retinës mund të përkthehen në të njëjtën gjë për enët e gjakut të trurit dhe mund të jenë një parashikues i hershëm i rënies më të madhe njohëse me kalimin e kohës.

Diabeti

Quhet “vrasësi i heshtur” sepse simptomat e hershme, të cilat dëmtojnë aftësinë e trupit për të rregulluar sheqerin në gjak, mund të mos diagnostikohen. Në fakt, një në katër persona që e kanë atë nuk e dinë.

Kolesterol i lartë

Një unazë e bardhë, gri ose kaltërosh rreth pjesës së përparme të syrit, kornesë (e cila zakonisht është e qartë), është e zakonshme me kalimin e moshës dhe jo problematike. Por kur formohet në fëmijëri ose në moshën e rritur, mund të sinjalizojë kolesterol të ngritur, një gjendje që shkakton grumbullimin e pllakave në enët e gjakut dhe rrit rrezikun e sulmit në zemër, goditjes në tru dhe probleme të tjera shëndetësore

Presioni i lartë i gjakut

Hipertensioni shpesh nuk ka simptoma të dukshme dhe mund ta keni për vite pa e ditur. Por një ekzaminim i syrit mund të zbulojë një shenjë: gjakderdhje të enëve të gjakut në pjesën e prapme të syrit, ose enë që janë jashtëzakonisht të përdredhura ose të lakuara. “Pacientët mund të mos e kuptojnë se ka ndryshime hipertensionale, prandaj një ekzaminim i zgjeruar i syve mund të jetë kaq i vlefshëm,” thotë Rachitskaya.

Lexo edhe :  Kuvendi i Shqipërisë me dy kryeministra dhe dy kryetarë, valëvliten 2 flamujt!

Sëmundja e tiroides

Hipertiroidizmi, ose një tiroide tepër aktive, mund të përshpejtojë metabolizmin tuaj dhe të shkaktojë një rrahje të parregullt ose të shpejtë të zemrës. Një shenjë tjetër mund të jetë fryrja e syve, e shkaktuar shpesh nga sëmundja e Graves, një çrregullim autoimun në të cilin tiroidja juaj prodhon më shumë hormon sesa i nevojitet trupit tuaj. Sëmundja e tiroides gjithashtu mund të shkaktojë skuqje, tharje ose lotim të syve.

Goditja në tru

Mpirja e papritur, konfuzioni dhe dhimbja e rëndë e kokës janë disa nga shenjat e goditjes në tru, e cila prek deri në 800,000 amerikanë çdo vit. Por disa simptoma godasin pa paralajmërim. Ndryshimet e përkohshme të shikimit ose humbja e vazhdueshme e shikimit mund të jetë një shenjë e një goditjeje të afërt ose një që ka ndodhur tashmë, thotë Rachitskaya.

Mungesa e vitaminës A

Kjo vitaminë, e gjetur në shumë fruta, perime dhe produkte shtazore, prodhon pigmente në retinë dhe është e rëndësishme për shikim të mirë, veçanërisht në dritë të ulët. Sytë e thatë, të cilët mund të shkaktojnë skuqje, thumbim, ndjeshmëri ndaj dritës dhe verbëri natën, mund të jenë një shenjë e mungesës së vitaminës A, shkaku kryesor i verbërisë së parandalueshme të fëmijërisë në botë.

Burimi: parade.com


Të fundit

Aksident i frikshëm/ Makina del nga rruga dhe merr para trafikndarësen

Një aksident i rëndë është regjistruar pasditen e sotme në aksin nacional Pogradec-Qafë Thanë në afërsi te fshatit turistik...

Brazili kërkon kualifikimin ndaj Zvicrës, janë publikuar formacionet zyrtare të skuadrave

Brazili dhe Zvicra është kryesfida e ditës së sotme, e cila zhvillohet në kuadër të Grupit G. Brazili është lider i grupit me tri pikë,...

VIDEO/ Mes spektaklit, Gana mposht Korenë e Jugut dhe ushtron presion mbi Uruguajin

Gana ia del me sukses që në ndeshjen e dytë të Grupit H të marrë tre pikët e para në këtë Kupë Bote, Kombëtarja...

U përplas nga motori, këngëtarja rrëfen “tmerrin” e aksidentit në Tiranë

Këngëtarja e njohur nga Kosova, Vjollca Haxhiu është përballur me një situatë të pakëndëshme dhe të rrezikshme për jetën e saj disa javë më...

Urim për 110-vjetorin e Pavarësisë/ Flamuri ynë “valëvitet” në faqen e institucionit grek

Greqia u është bashkuar vendeve që kanë uruar Shqipërinë për ditën e Pavarësisë. Ka qenë ministria e Jashtme e Greqisë, që ka shprehur urimet...

Lajme të tjera

Web TV