Shkodra nën ujë/ Evakuohen 140 persona, mbi 240 efektivë të FA në terren

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Kreu i Emergjencave Civile, Haki Çako, ka dhënë informacione mbi situatën në zonat e përmbytura dhe kryesisht në Shkodër.

“E jashtëzakonshme, prurjet kanë qenë me intensitet mbi 2 mijë metër kub për sekondë, prurje e jashtëzakonshme dhe reshje nga të gjithë lumenjtë drejt basenit të Drinit”, është shprehur Çako.

Në një lidhje telefonike me “MCN Live”, Çako tha se në Shkodër janë ngritur dhe angazhuar të gjitha mjetet dhe situata po menaxhohet në bashkëpunim me prefekturën, bashkinë dhe institucionet përkatëse.

Ai ka thënë se janë evakuuar rreth 140 persona nga zonat ku ka pasur prezencë uji në banesa dhe janë identifikuar nevojat.

“Në shërbim ndodhen gjithë Forcat e Armatosura, ato operacionale, por dhe vullnetarë të angazhuar nga pushteti vendor dhe institucionet qendrore.

Janë angazhuar në kapacitete të plota Ministria e Mbrojtjes, Ministria e Brendshme, Ministria e Infrastrukturës. Janë në kontakt intensiv gjithë autoritetet për menaxhimin e ujërave dhe basenave”, është shprehur më tej Çako.

Sipas tij, qytetarët janë njoftuar në kohë dhe janë ndihmuar në evakuimin nga ato banesa që janë në risk, të cilat janë përmbytur më parë dhe përmbyten edhe aktualisht për shkak të pozicionit që kanë kryesisht në zonën e Nënshkodrës.

“Intensiteti i pashkëputur i reshjeve në zona të caktuara çon në rritjen e prurjeve në basenet kryesore që kanë efekte në pjesën e Nënshkodrës, por edhe në Malësinë e Madhe dhe Lezhë, ku prurjet kanë qenë të menjëhershme dhe të furishme dhe kanë sjellë edhe pasojat e dëmtimeve.

Hidrocentralet janë në punë, kanë qenë në punë, jemi dëshmitarë që kanë qenë në nivelin maksimal dhe nuk mund të konsiderojmë prurjet apo shkarkimin e hidrocentraleve si shkaktarë të kësaj situate.

Lexo edhe :  Kush e vrau Bledar Muçën? Krimi që “tronditi” Evropën sjell autoritetet belge në Tiranë

KESH është në punë dhe ndjek të gjithë nivelet. Nuk jemi në situata kritike për basenet e Drinit”, ka thënë më tej ai.

Të fundit

Interi është fitues i derbit të Milanos, goli i Lautaro Martinez vulos sfidën

Stadiumi “San Siro” në “flakë” pak pasi kishte kaluar gjysmë ore lojë në derbin Inter – Milan. Zikaltrit fituan...

Diskutimi mes Geasy dhe Luana Vjollcës: Do hap shampanjë kur të martohesh ti

“Zemër Luana” me autorësi dhe moderim të Luana Vjollcës në Tv Klan ka qenë një mbrëmje e tej mbushur me surpriza! Të ftuarit e kësaj...

Zhdukja e bletëve, kërcënim serioz për ekosistemin

Bashkimi Evropian ka bërë të ditur se është në përgatitje e sipër të një plani që ka të bëjë me rritjen e monitorimit të...

“Je ulli pa kokrra”, zihen dy kunatat: Je hasmi numër një, më ke ftohur zemrën

Pjesa e dytë e “Shihemi në Gjyq”, rubrikës së “E diela shqiptare” në Tv Klan ka nisur me tone të ashpra mes Marias dhe...

Ish-kryeministri izraelit: Putini premtoi se nuk do ta vriste Zelensky-in

Ish-Kryeministri i Izraelit Naftali Bennet, i cili shërbeu për pak kohë si ndërmjetës në fillim të sulmit rus në Ukrainë, thotë se Presidenti Vladimir...

Lajme të tjera

Web TV