“Zoti i Luftës”/ Arma e fuqishme amerikane që po tmerron Putinin vjen në Evropë

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Sistemi amerikan i raketave të artilerisë me lëvizshmëri të lartë HIMARS u bë ylli i përparimit ukrainas gjatë pushtimit rus. Mbrojtësit ukrainas e përdorin këtë sistem për të shkaktuar dëme shkatërruese mbi trupat dhe qendrat e furnizimit të Moskës.

Aleatët e NATO-s të Amerikës e kanë vënë re dhe “Zoti i Luftës”, siç e përshkroi një analist sistemin, duket se do të jetë një pjesë kyçe e mburojës lindore të aleancës kundër agresionit rus për të ardhmen e parashikueshme. Javën e kaluar, Lituania u bë e fundit nga shtetet baltike të NATO-s që siguroi një marrëveshje për HIMARS , me SHBA-në që miratoi shitjen e tetë sistemeve për 495 milionë dollarë.

Partnerët Estonia dhe Letonia njoftuan planet e tyre për të blerë nga gjashtë sisteme HIMARS secili në korrik dhe tetor, respektivisht. Polonia tashmë ka rënë dakord për marrëveshjen e saj të parë për 20 sisteme në 2018. Por mes një zgjerimi historik ushtarak, Polonia dëshiron të shtojë qindra të tjerë HIMARS në arsenalin e saj, megjithëse shqetësimet se sa kohë do të zgjasin dërgesat e kanë shtyrë Varshavën të kërkojë sisteme shtesë Chunmo nga Koreja e Jugut.

“Himars është tani Zoti i ri i Luftës”, tha Mark Wojger, ish-këshilltar special për çështjet ruse dhe euroaziatike të komandantit të atëhershëm të SHBA-së për Evropën, gjeneral Ben Hodges.

Zyrtarët amerikanë dhe ukrainas thonë se Rusia ka dështuar të shkatërrojë asnjë HIMARS, pavarësisht pretendimeve të paprovuara të Moskës për të kundërtën. “Janë kaq të sakta dhe kaq të fuqishme në kuptimin fizik, këto gjashtë apo 12 raketa janë shumë më të trasha dhe shumë më masive se sa qëllojnë rusët. Dhe më e rëndësishmja, ata kanë një rreze të gjatë”, tha ai.

Lexo edhe :  Prindërit denoncuan zhdukjen vajzave në Dibër, gjenden në Tiranë tri të miturat

NATO shpreson se armët e avancuara si HIMARS do të ndihmojnë në ndalimin e një inkursioni të mundshëm rus përpara se forcat e Moskës të fitojnë një bazë në tokën e NATO-s.

 


Të fundit

VIDEO/ Të pashmangshëm, Reali mposht Atleticon në kohën shtesë dhe kalon në gjysmëfinale

Real Madrid ka mposhtur Atletico Madrid në kuadër të çerekfinales së Kupës së Mbretit me rezultat 3-1, pas kohës...

Do ketë “non grata” nga BE për politikanë shqiptarë? Ambasadorja shpjegon rregullat

Ambasadorja e Bashkimit Europian në Tiranë Christine Hohmann është pyetur nga gazetarja Erla Mëhilli nëse do të ketë nga Brukseli vendime drastike për zyrtarët...

Akuzat për lidhjen me McGonigal/ Reagon Rama: S’ka lidhje me atë që ulëritet në Shqipëri

Kryeministri Edi Rama ka reaguar në lidhje me akuzat e opozitës për aferën me ish-zyrtarin e lartë të FBI-së Charles McGonigal për të dëmtuar...

Kush e bleu ish-zyrtarin e FBI?/ Ja si përgjigjet deputeti i PS

Deputeti i Partisë Socialiste, Toni Gogu tha  në emisionin Now në Euronews Albania se opozita në Shqipëri janë duke trilluar mbi aktakuzën ndaj ish-zyrtarit...

“Ik me gjithë puthje, se dua hiç…”/ Zihen keq Kiara dhe Luizi: Krenaria jote të djeg

Kiara dhe Luizi janë zënë sot keq me njëri-tjetrin. Gjithçka nisi pas një bisede me Oltën, e cila këshilloi Kiarën që ta puthte Luizin...

Lajme të tjera

Web TV