22 nëntor 1984/ U lind Skarlet Xhonson, aktorja më e paguar në botë për vitet 2018 e 2019

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Skarlet Xhonson u lind më 22 nëntor 1984. Ajo  është një aktore dhe këngëtare amerikane. Ajo ishte aktorja më e paguar në botë në 2018 dhe 2019, dhe është paraqitur shumë herë në listën e Forbes Celebrity 100. Filmat e saj kanë fituar mbi 14.3 miliardë dollarë në të gjithë botën, duke e bërë Johansson aktoren me fitime më të larta dhe yllin e nëntë me fitimet më të larta të të gjitha kohërave. Xhonson aspironte të ishte një aktore që në moshë të re dhe u shfaq për herë të parë në skenë në Off-Broadway si një aktor fëmijë. Ajo bëri debutimin e saj në filmin komedi fantastike North (1994), dhe fitoi njohjen e hershme për rolet e saj në Manny & Lo (1996), The Horse Whisperer (1998) dhe Ghost World (2001). Johansson u zhvendos në rolet e të rriturve në vitin 2003 me shfaqjet e saj në Lost in Translation, i cili fitoi atë një çmim BAFTA për aktoren më të mirë (në moshën 19 vjeç, ajo u bë një nga fituesit më të reja të çmimit) dhe Girl with a Pearl Earring. Ajo ishte nominuar për Çmimin Golden Globe për këto filma, dhe për të luajtur një adoleshente të trazuar në dramën A Love Song for Bobby Long (2004), dhe një joshëse në thrillerin psikologjik Match Point (2005). Punime të tjera gjatë kësaj periudhe përfshijnë The Prestige (2006) dhe Vicky Cristina Barcelona (2008); dhe albumet Anywhere I Lay My Head (2008) dhe Break Up (2009), të dy u renditën në Billboard 200. Si një figurë publike, Johansson është një mbështetëse e shquar e markës dhe mbështet bamirësi të ndryshme. Ajo është cituar si një simbol i seksit i Hollivudit nga media të ndryshme. Ajo është martuar tre herë: me aktorin kanadez Ryan Reynolds nga 2008 në 2011; Biznesmeni francez Romain Dauriac, me të cilin ka një vajzë, nga 2014 në 2017; dhe aktori komedian Colin Jost që nga viti 2020


Të fundit

“Shqiptarët kriminelë”, Dua Lipa ‘i merr në mbrojtje’:Është fatkeqësi që na shohin kështu

Këngëtarja shqiptare me famë ndërkombëtare, Dua Lipa, në një konferencë për mediat ditën e sotme është shprehur e lumtur...

Aksident i frikshëm/ Makina del nga rruga dhe merr para trafikndarësen

Një aksident i rëndë është regjistruar pasditen e sotme në aksin nacional Pogradec-Qafë Thanë në afërsi te fshatit turistik të Linit. Sipas burimeve, një mjet...

Brazili kërkon kualifikimin ndaj Zvicrës, janë publikuar formacionet zyrtare të skuadrave

Brazili dhe Zvicra është kryesfida e ditës së sotme, e cila zhvillohet në kuadër të Grupit G. Brazili është lider i grupit me tri pikë,...

VIDEO/ Mes spektaklit, Gana mposht Korenë e Jugut dhe ushtron presion mbi Uruguajin

Gana ia del me sukses që në ndeshjen e dytë të Grupit H të marrë tre pikët e para në këtë Kupë Bote, Kombëtarja...

U përplas nga motori, këngëtarja rrëfen “tmerrin” e aksidentit në Tiranë

Këngëtarja e njohur nga Kosova, Vjollca Haxhiu është përballur me një situatë të pakëndëshme dhe të rrezikshme për jetën e saj disa javë më...

Lajme të tjera

Web TV