“Kam vrarë dhe 4 të tjerë”/ Rrëfimi tronditës i gruas që mbyti të moshuarën me jastëk

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Ditën e djeshme, Rodosi është tronditur nga rasti i një “vrasëseje seriale”, e cila kujdesej për të moshuarit në shtëpi.

“Lëmshi” filloi të zgjidhej ditën e djeshme pas vrasjes së një të moshuare në Kalythies, kur 45-vjeçarja kishte marrë në telefon policinë dhe i kishte lajmëruar: Hajdeni se e mbyta.

Punonjësja e shtëpisë u arrestua menjëherë nga policia.

Çështja mori përmasa thriller më pas pasi në kuadër të hetimeve paraprake që përfunduan vonë pasdite, 45 -vjeçarja pretendoi se kishte vrarë edhe tre persona të tjerë.

Sipas dimokratiki.gr, në orën 08:25 të së hënës, 45-vjeçarja ka telefonuar policinë dhe i ka thënë: “E mbyta Florën, hajde”.

45-vjeçari po priste policinë në shtëpinë e 75-vjeçares Flora Kazellis, për të cilën ajo kujdesej. Sipas medieve greke, e moshuara u mbyt me jastëk, shkruan protothema.

Më konkretisht, ajo ka pohuar se në orët e para të mëngjesit të datës 21 nëntor, pa asnjë arsye i ka vendosur një jastëk në fytyrë teksa flinte për ta trullosur.

Nga hetimet paraprake rezultoi se ajo fillimisht i vendosi dorën në fytyrë teksa e moshuara ishte në shtrat, ndërsa ajo ishte zgjuar.

Më pas i kishte vendosur jastëkun dhe pretendoi se arsyeja e vrasjes ishte shqetësimi që e moshuara i shkaktonte gjatë natës.

Ekuipazhi i ambulancës e gjeti gruan 75-vjeçare në shtrat dhe u përpoq ta rikthente në jetë pasi e gjetën me puls të dobët, por me gjithë përpjekjet e moshuara nuk ia doli.

Si i kreu vrasjet e tjera

45-vjeçarja, duke dhënë të dhëna të paqarta gjatë hetimeve paraprake, ka rrëfyer në polici edhe tre vrasje të tjera.

Ajo ka treguar se ka tentuar të mbyste djalin e saj kur ai ishte vetëm 1 vjeç. Për këtë arsye, 45-vjeçarja ishte shtruar në një spital psikiatrik.

Në deklaratën e dytë që dha, ajo tha se 10 vjet më parë, kur kishte dalë nga spitali psikiatrik i Leros,  qëndroi në shtëpinë e një banori dhe kujdesej për 63-vjeçaren e atëhershme Irini Pergamalis nga Nikolaou , e cila kishte një problem me zemrën e saj.

Lexo edhe :  E moshuara grabitet në rrugë, dhunohet dhe i marrin çantën me 14 mijë euro

Ajo po flinte me të siç e përshkroi dhe një pasdite mori një shiringë dhe futi ujë dhe pilula për presionin e gjakut dhe ia dha asaj. Si pasojë e moshuara gjeti vdekjen. Të nesërmen, siç e përshkroi ajo, shkoi në varrim dhe u vesh me të zeza!

Në një deklaratë tjetër përmendet se dy vite më parë ka rënë në kontakt me familjen e 86-vjeçarit Vassilos Soldatou nga Spyrandrea dhe se është kujdesur për të për një tarifë prej 650 eurosh.

Ajo tha se ishte kujdesur për të për rreth një vit.

I moshuari, siç tha ajo, kishte kolit dhe diabet dhe kur ndërpreu pilulat që merrte për të trajtuar skizofreninë, futi në një shiringë kos dhe sheqer ose mjaltë dhe ia jepte.

Të nesërmen i moshuari u dërgua me ambulancë në spital dhe një javë më vonë ndërroi jetë.

Ajo pretendoi se nuk kishte ndërmend ta vriste dhe se i dha përzierjen specifike të ushqimit sepse ai nuk hante sepse ishte i infektuar me koronavirus.

Më pas ajo përshkroi se kujdesej për 70-vjeçarin Theodosias Tokouzis nga Georgiou, i cili vuante nga demenca, ishte i shëndoshë dhe i shtrirë në shtrat. Ajo tha se i kishte ndërprerë marrjen e ilaçeve për të trajtuar skizofreninë.

Ajo spekuloi se ishte përgjegjës për vdekjen e tij sepse e kishte goditur në kokë.

Avokati Stelios Alexandris përfaqësohet si mbrojtës i saj.

 


Të fundit

VIDEO/ Të pashmangshëm, Reali mposht Atleticon në kohën shtesë dhe kalon në gjysmëfinale

Real Madrid ka mposhtur Atletico Madrid në kuadër të çerekfinales së Kupës së Mbretit me rezultat 3-1, pas kohës...

Do ketë “non grata” nga BE për politikanë shqiptarë? Ambasadorja shpjegon rregullat

Ambasadorja e Bashkimit Europian në Tiranë Christine Hohmann është pyetur nga gazetarja Erla Mëhilli nëse do të ketë nga Brukseli vendime drastike për zyrtarët...

Akuzat për lidhjen me McGonigal/ Reagon Rama: S’ka lidhje me atë që ulëritet në Shqipëri

Kryeministri Edi Rama ka reaguar në lidhje me akuzat e opozitës për aferën me ish-zyrtarin e lartë të FBI-së Charles McGonigal për të dëmtuar...

Kush e bleu ish-zyrtarin e FBI?/ Ja si përgjigjet deputeti i PS

Deputeti i Partisë Socialiste, Toni Gogu tha  në emisionin Now në Euronews Albania se opozita në Shqipëri janë duke trilluar mbi aktakuzën ndaj ish-zyrtarit...

“Ik me gjithë puthje, se dua hiç…”/ Zihen keq Kiara dhe Luizi: Krenaria jote të djeg

Kiara dhe Luizi janë zënë sot keq me njëri-tjetrin. Gjithçka nisi pas një bisede me Oltën, e cila këshilloi Kiarën që ta puthte Luizin...

Lajme të tjera

Web TV