Inaugurohet shkolla 9-vjeçare “Bërxullë” në Vorë, falë Programit “EU4Schools”

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje
Ditën e sotme u inaugura shkolla 9-vjeçare “Bërxullë”, Vorë, një objekt arsimor i rindërtuar nga e para falë Programit “EU4Schools”. 361 nxënës, 27 mësues dhe 11,300 banorë të komunitetit gëzojnë tashmë ambiente tërësisht të reja për një proces mësimor bashkëkohor me:
• siguri më të lartë sipas standardit EUROCODE 8;
• klasa moderne, bibliotekë dhe sallë multifunksionale;
• laboratorë IT dhe biologji-kimi;
• palestër dhe fushë sportive të jashtme;
• rampa dhe ashensor për personat me aftësi të kufizuara;
• sistem ngrohjeje dhe ftohjeje;
• dalje emergjence, sistem mbrojtjeje nga zjarri, kamera sigurie;
• sistem efiçient energjie etj.
Të pranishëm në këtë aktivitet ishin përfaqësues të Delegacionit Evropian në Tiranë, Përfaqësuesja e Përhershme e UNDP në Shqipëri Znj. Monica Merino, Koordinatorja e Përhershme e OKB-së Znj. Fiona McCluney, Ministrja e Arsimit dhe Sportit Znj. Evis Kushi, Kryetari i Bashkisë Vorë Z. Blerim Shera, përfaqësues nga qeverisja qendrore dhe vendore, mësues, nxënës etj.
Njëkohësisht, në bibliotekën e shkollës 9-vjeçare “Bërxullë” u zhvillua edhe mbledhja e radhës e Komitetit Drejtues të Programit “EU4Schools”, ku u diskutua progresi i deritanishëm i programit, u adresuan çështje dhe u dhanë rekomandime të ndryshme për mbarëvajtjen e tij, si dhe u nënvizua gatishmëria dhe vullneti i plotë i çdo pale për një zbatim sa më të suksesshëm në çdo hallkë të Programit “EU4Schools”.
34 objekte arsimore kanë përfunduar deri tani, ndërsa 12 të tjera janë aktualisht në proces rindërtimi apo riparimi në kuadër të “EU4Schools”.
I financuar nga #BE & i zbatuar nga #UNDPAlbania, ky program po ndërton objektet arsimore të së ardhmes!

Të fundit

Modelja i nxjer gjithë të “palarat” Leonardo Di Caprios

Leonardo DiCaprio dihet se e shijon jetën prej beqari edhe pse se ka patur romanca të shumta që nga...

Qëlluan me armë të riun dhe e ndoqën për ta vrarë/ Arrestohen autorët në Pogradec

Janë arrestuar autorët e plagosjes me armë zjarri, që ndodhi pasditen e sotme në Pogradec. Mësohet se në pranga ka rënë Denis Meko dhe një...

Lufta në Kosovë, film në Hollywood

Në fokus do të jetë masakra e Reçakut E kaluara e luftës së Kosovës, ka akoma shumë për t’i treguar botës se cilat janë krimet...

Ekskluzive/Përplasje fizike midis gazetarit të Klan newz dhe operatorit të A2CNN “Video”

Mbrëmjen e sotme në spitalin e traumës ku gjenden të plagosurit e shperthimit në Lushnje janë konfliktuar fizikisht një gazetar i klan news me një...

Rusia nuk dëshiron që dialogu Kosovë-Serbi të përfundojë me sukses

Studim të publikuar nga Instituti i Kosovës për Kërkime dhe Zhvillime të Politikave (KIPRED) theksohet se Rusia nuk e sheh të izoluar procesin e...

Lajme të tjera

Web TV