Infeksioni Covid rrit rrezikun e lindjes së parakohshme

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Covid në shtatzëni bën që nënat e ardhshme të rrezikojnë më shumë nga lindja e parakohshme: Dita Botërore e Prematuritetit, – përvjetori i 17 Nëntorit kushtuar mbështetjes së të porsalindurve që erdhën në botë para kohës së tyre dhe familjeve të tyre, – është një mundësi për të reflektuar mbi temën e lindjes së fëmijëve në kohën e pandemisë.

EPILOGU I HERSHEM. Sipas një analize të fundit nga Qendrat Amerikane për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC) bazuar në të dhënat nga 4500 gra shtatzëna me CoViD-19, infeksioni në shtatzëni lidhet me një rritje të konsiderueshme të rrezikut të lindjes së parakohshme. Në studim, 3,900 nëna dhanë informacion për moshën gestacionale të foshnjës së tyre: brenda këtij grupi, 13% (500) e të porsalindurve kanë lindur herët, më e lartë se mesatarja kombëtare e vitit 2019 që është 10%.

FILLONI. Lindja e parakohshme përkufizohet si lindja që ndodh para javës së 37-të të shtatzënisë, një ngjarje që prek 15 milionë foshnja çdo vit dhe është në rritje. Lindja e parakohshme ndodh për disa arsye (infeksionet janë ndër to) dhe pasojat e saj përbëjnë shkakun e parë të vdekjes për fëmijët nën 5 vjeç. Zhvillimi jo i plotë i lidhur me lindjen e parakohshme mund të çojë në probleme të të mësuarit, vështirësi në shikim dhe dëgjim, dhe vonesa dhe paaftësi të tjera në raste të rënda. Tre të katërtat e vdekjeve të të porsalindurve të lidhura me lindjet e parakohshme mund të shmangen me ndërhyrje parandaluese, siç është kujdesi më i mirë i grave shtatzëna.

SI TË KORNIZATONI STUDIMIN. Marrëdhënia midis Covid-it dhe shtatzënisë është komplekse dhe e nuancuar. Mendohet se kjo gjendje mund të favorizojë një rrezik të shtuar të infeksionit serioz me koronavirusin, por në të njëjtën kohë duket se bllokimet kanë reduktuar lindjet e parakohshme pothuajse kudo: gratë e shëndetshme që nuk janë infektuar me Covid dhe mund të punojnë nga shtëpia mund të kenë përfitime. nga ritmi më i ngadaltë dhe mbrojtja nga patogjenët që ofron ambienti i shtëpisë.

Lexo edhe :  Të pasura me fibra dhe antioksidantë, ja pse duhet të konsumoni hurma arabie

SHPJEGIMET E MUNDSHME. Ende nuk është e qartë pse infeksioni Covid gjatë shtatzënisë lidhet me rrezikun e lindjes së parakohshme. Një arsye e mundshme qëndron në të njëjtat “kushte bazë”: gratë që më shumë se të tjerët rrezikojnë lindjen e parakohshme, sepse vuajnë nga sëmundje të mëparshme, sepse u përkasin pakicave etnike ose vijnë nga situata më të vështira socio-ekonomike, janë gjithashtu më të rrezikuara nga një infeksion covid.

Në studimin e CDC, nënat e ardhshme afrikano-amerikane përfaqësojnë një pjesë të madhe të grave të studiuara (shumë prej tyre kishin kushte rreziku për Covid): këto pabarazi themelore mund të kenë ndikuar në rezultatet. Fakti që Covid mund të ketë manifestime më serioze në shtatzëni mund të lidhet gjithashtu me një rrezik më të madh të lindjes së parakohshme.

NJË SHËNIM SHPRESËDHËNËS. Për fat të mirë, rreziku i transmetimit të Covid tek fëmija i palindur konfirmohet të jetë i ulët: në studim, vetëm 2.6% e vetëm 610 të porsalindurve për të cilët kishte të dhëna, rezultuan pozitivë një javë pas lindjes. Gjysma e tyre kanë lindur para kohe, por kjo duket se reflekton faktin se testimi i të porsalindurve për Covid është më i shpeshtë në rastin e lindjeve të parakohshme.

Të fundit

U ndalua nga policia në vendin fqinj/Habit gazetari: Emri im figuronte në ‘listën e zezë’

Analisti Mentor Kikia, në një studio televizive ka vënë theksin në faktin që nga institucionet e shtetit grek janë...

Njihuni me opsionin më të ri të WhatsApp

WhatsApp po ndryshon opsionin për dërgimin e mesazheve zanore. Në planin e masave të privatësisë, platforma po shton “View once” për mesazhet zanore ose ndryshe, ...

PISA, CHECK-UP i Arsimit Parauniversitar/ 25 arsye pse jemi të renditur në fund

Programi për Vlerësimin Ndërkombëtar të Studentëve PISA, është vërtetë një check up, që mat njohuritë në disa fusha të edukimit, identifikon problematikat dhe shtetet...

Kura shekullore për pastrimin e gjakut dhe forcimin e imunitetit

Përpara mjekësisë moderne, qytetërime të ndryshme kanë shfrytëzuar dhuratat bujare të natyrës për të shëruar dhe trajtuar sëmundje të ndryshme. Një prej kombinimeve më efikase...

Rënia e euros/ Konfindustria: Forcimi jo i natyrshëm i lekut sjell pasoja në ekonomi

Konfindustria ka shprehur shqetësimin për rënien e fortë të euros kundrejt lekut. Sipas Konfindustrisë, shkaku i rënies së euros  edhe vendimi i fundit i muajit...

Lajme të tjera

Web TV