Përmbytjet/ Alibeaj kërkon shpalljen e fatkeqësisë natyrore  

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Grupimi i Alibeajt në Partinë Demokratike, ka dorëzuar në Kuvend një kërkesë për shpalljen e gjendjes së fatkeqësisë natyrore për 3 qarqe në vend, të cilat kanë territore të konsiderueshme të përmbytura. Në një dalje për mediat nga Kuvendi, Alibeaj kërkoi vëmendjen e qeverisë për këto zona, ndërsa kërkoi që të miratohet dhe dëmshpërblimi për banorët e dëmtuar. “Duke parë zhvillimet e këtyre ditëve një pjesë e deputetëve tanë të PD-së, kanë iniciuar një kërkesë drejtuar kryeministrit me të cilën kërkohet shpallja e gjendjes së fatkeqësisë natyrore në këto 3 qarqe. Situata e 3 ditëve të fundit ka shkaktuar problematika në 3 qarqet, Shkodër, Durrës dhe Lezhë. Ka dëmtuar të mbjella, pasuri natyrore por dhe humbje të jetëve.

Nisur nga kjo kemi kërkuar me anë të kësaj kërkesë, për tu përmbushur kriteret ligjore për shpalljen e emergjencës. Kjo është një kërkesë juridike jo politike. Kërkesa jonë i drejtohet kryeministrit për shpalljen e gjendjes së jashtëzakonshme, është një kërkesë e bazuar në kushtetutë, legjislacion për një arsye të thjeshtë. E kuptoj që sa herë ka të tilla ngjarje politika vrapon tek to. Duam të kalojmë nga një situatë e debatit politik te një nivel i situatës ligjore. Presim që një orë e më parë qeveria të mblidhet dhe të shqyrtojë këtë kërkesë”, tha Alibeaj ndër të tjera. Nisur nga reagimet e ashpra politike të bëra ditën e hënë që pati protagonist ish- kryeministrin Sali Berisha në terrenin e Shkodrës dhe përplasjet në distancë me Ramën, Alibeaj thotë se janë debate të panevojshme politike. Sipas Alibeaj nuk është e nevojshme të shkuarit në terren për të treguar solidaritet me qytetarët pasi për të mesazhi më i madh për qytetarët është ndihma e shtetit dhe e qeverisë, të cilën e cilëson si ‘letargjike’.

Lexo edhe :  Rama: 1000 aplikantë për Programin e Kodimit, punë të mirëpaguara në tregun e brendshëm

“E thatë vetë dhe unë e thashë në fjalën time, unë në shtëpinë time kam çizme për të shkuar atje, por në këtë situatë është e rëndësishme ngritjen e alarmit nga kushdo. Por do doja dhe këtu dua të jem i sinqertë që në situatën ku ndodhemi duhet të bëhet nga qeveria. I dërgoj këtë kërkesë pikërisht për t’iu shmangur debateve të vogla politike. Mesazh më i rëndësishëm se të qenurit afër është vetë shteti dhe ndihma e qeverisë. Që të jenë pranë njerëzve në ditë të zeza si këto. Ajo që është më e keqe është ‘letargjia’ e qeverisë përballë kësaj situate”, tha Alibeaj.

Të fundit

Erdogan kërcënon vendet perëndimore që mbyllën konsullatat në Stamboll: Do e paguani!

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan, tha sot se vendet perëndimore do të paguajnë për mbylljen e përkohshme të konsullatës së tyre...

Myrto Uzuni i pandalshëm me Granadën në LaLiga, kryeson bindshëm listën e golashënuesve

Sulmuesi i Shqipërisë, Myrto Uzuni, vazhdon të dhurojë spektakël me Granada-n. Bomberi kuqezi e gjeti përsëri rrugën e rrjetës në ndeshjen që ekipi i tij...

Presidenti Biden mban më 7 shkurt fjalimin mbi gjendjen e vendit

Presidenti Joe Biden pritet të mbajë të martën në Kongres fjalimin e dytë të përvitshëm mbi gjendjen e kombit. Por a do të jetë...

Qeveria e Serbisë në komunikatën zyrtare e pranon Kosovën Republikë

Presidenti serb, Aleksandër Vuçiç, ditë më parë raportoi në Parlamentin e Serbisë, për planin franko-gjerman dhe bisedimet me Kosovën. Vuçiç, në përfundim të seancës së...

Shtetet e fuqishme botërore bien pre e hakerave, mes tyre dhe Italia

Një “sulm masiv” kibernetik duke përdorur virusin ‘ransoware’, u zbulua sot nga ekipi i mbrojtjes së sigurisë kompjuterike në Itali, të Agjencisë Kombëtare të...

Lajme të tjera

Web TV