Çudit Dashamir Shehi: E kemi bërë baltë, ja kush duhet të shkojë në burg

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Kreu i LZHK-së, Dashamir Shehi thotë se rezultatet e reformës në drejtësi janë shumë pak e si pasojë ambienti është zhgënjyes.


“Po çfarë pret qytetari pas kaq vjetëve? Që me gjithë mend të dënohen ca, realisht,” – u shpreh Shehi në “Now me Erla Mëhillin”.

Kreu i LZHK-së, Dashamir Shehi, ka folur për zhgënjimin e qytetarëve tek Reforma në Drejtësi dhe tek institucionet e drejtësisë.

Ai deklaroi se tashmë është bërë baltë, pasi theksoi se rezultatet e drejtësisë kanë qenë reletivisht të vogla.

“Drejtësia në një shtet nuk është vetëm drejtësia ligjore. Ka disa lloj drejtësish. Drejtësia e opinionit, material, ka 100 mijë drejtësi, por kjo është shkalla e fundit, superiore e të gjithë sistemeve të drejtësisë dhe ne që e kemi bërë baltë si gjithë pjesën tjetër të shtetit, kemi pritur që po ndodh me gjithë mend diçka. Se korrupsioni është aq i dukshëm, aq i madh, sa në qoftë se nuk kapen edhe tani, atëherë më fal po për çfarë po merremi? Kjo e ka bërë, pritshmëria e lartë dhe rezultatet relativisht të vogla kanë bërë që njerëzit të zhgënjehen”, u shpreh kreu i LZHK-së.

Shehi theksoi se njerëzit po presin që të paktën të vihen para përgjegjësisë disa ‘drunj të shtrembër’.

“Ne presim që kjo lloj drejtësie të bjerë disa gjëra. Ca ‘drunj të shtrembër’ të shkojnë të paguajnë një çmim për këtë që po ndodh sot. Kjo është e gjitha. Përsa kohë që nuk ka rezultate, niveli i sulmeve, i goditjes, i kritikës do jetë i lartë. Dhe në këtë mes do ketë edhe ekzagjerime, edhe fjalë të padrejta që jo të gjithë i meritojnë”, nënvizoi ai.

Të fundit

Brazili kërkon kualifikimin ndaj Zvicrës, janë publikuar formacionet zyrtare të skuadrave

Brazili dhe Zvicra është kryesfida e ditës së sotme, e cila zhvillohet në kuadër të Grupit G. Brazili është lider...

VIDEO/ Mes spektaklit, Gana mposht Korenë e Jugut dhe ushtron presion mbi Uruguajin

Gana ia del me sukses që në ndeshjen e dytë të Grupit H të marrë tre pikët e para në këtë Kupë Bote, Kombëtarja...

U përplas nga motori, këngëtarja rrëfen “tmerrin” e aksidentit në Tiranë

Këngëtarja e njohur nga Kosova, Vjollca Haxhiu është përballur me një situatë të pakëndëshme dhe të rrezikshme për jetën e saj disa javë më...

Urim për 110-vjetorin e Pavarësisë/ Flamuri ynë “valëvitet” në faqen e institucionit grek

Greqia u është bashkuar vendeve që kanë uruar Shqipërinë për ditën e Pavarësisë. Ka qenë ministria e Jashtme e Greqisë, që ka shprehur urimet...

“Si qytetarja më e re”, Dua Lipa pozon me flamurin shqiptar: Mezi pres me ju pa sonte

Disa orë para koncertit në sheshin Skënderbej, Dua Lipa ka ndarë një video në rrjete sociale me flamurin kuq e zi. Ajo shkruan se...

Lajme të tjera

Web TV