KATAR 2022/ Mbyllën gojën në shenjë proteste, FIFA merr vendimin për kombëtaren gjermane

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Gjermania humbi dje 2-1 me Japoninë në Kupën e Botës. Përpara ndeshjes në Katar, kombëtarja gjermane pozoi me gojën e mbyllur si shenjë proteste për mungesën e të drejtave të njeriut në vendin organizator.

Vendimi i FIFA që kapitenët mos mbajnë shiritin me ngjyra të komunitetit LGBT, ka sjellë këtë vendim. FIFA ka vendosur që mos penalizojë kombëtaren gjermane për protestën.

“Nuk kishte të bënte me marrjen e një pozicioni politik. Të drejtat e njeriut nuk janë të negociueshme. Ky duhet të jetë rregull, por ende nuk është. Kjo është pikërisht arsyeja pse mesazhi i përcjellë është kaq i rëndësishëm për ne.

Të ndalosh shiritin tonë është si të na ndalosh të flasim. Ne i qëndrojmë ende qëndrimit tonë. Ne donim të përdornim shiritin e kapitenit për të promovuar vlerat ekzistuese në Gjermani: diversitetin dhe respektin reciprok. Ne donim të thoshim  zërin tonë, së bashku me kombet e tjera”, shkruan federata gjermane.

Të fundit

Zhdukja e bletëve, kërcënim serioz për ekosistemin

Bashkimi Evropian ka bërë të ditur se është në përgatitje e sipër të një plani që ka të bëjë...

“Je ulli pa kokrra”, zihen dy kunatat: Je hasmi numër një, më ke ftohur zemrën

Pjesa e dytë e “Shihemi në Gjyq”, rubrikës së “E diela shqiptare” në Tv Klan ka nisur me tone të ashpra mes Marias dhe...

Ish-kryeministri izraelit: Putini premtoi se nuk do ta vriste Zelensky-in

Ish-Kryeministri i Izraelit Naftali Bennet, i cili shërbeu për pak kohë si ndërmjetës në fillim të sulmit rus në Ukrainë, thotë se Presidenti Vladimir...

Erdogan kërcënon vendet perëndimore që mbyllën konsullatat në Stamboll: Do e paguani!

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan, tha sot se vendet perëndimore do të paguajnë për mbylljen e përkohshme të konsullatës së tyre në Stamboll javën e kaluar...

Myrto Uzuni i pandalshëm me Granadën në LaLiga, kryeson bindshëm listën e golashënuesve

Sulmuesi i Shqipërisë, Myrto Uzuni, vazhdon të dhurojë spektakël me Granada-n. Bomberi kuqezi e gjeti përsëri rrugën e rrjetës në ndeshjen që ekipi i tij...

Lajme të tjera

Web TV