Profesionistëve: shëroni veten

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Rishi Sunak duhet të përfundojë sfidën e Thatcher dhe t’u kërkojë mjekëve, avokatëve, mësuesve dhe akademikëve të përqafojnë ndryshimin.

My hols: Simon Jenkins | Travel | The Sunday Times

Nga Simon Jenkins

Deklarata buxhetore e Jeremy Hunt javën e kaluar mund të qetësojë tregjet. Nuk ka gjasa të qetësojë klientët e saj kryesorë: shërbimet publike. Këtu, gjëja më e mirë që Hunt mund të pretendonte është se ata ishin paralajmëruar. Pas 10 vitesh masash shtrënguese dhe dy kaosi pandemik, të gjithë sektorët përveç shëndetësisë tani përballen me shkurtime reale. Hunt nuk do t’i ndihmojë më ata. Ata duhet të ndihmojnë veten.

Kontributi më i çuditshëm në këtë sfidë u raportua këtë verë nga dy sekretarët e shëndetësisë, Sajid Javid dhe Steve Barclay. Të dy thanë se departamenti i tyre mund të jetonte brenda buxhetit të tij dhe se duhet të përqendrohet në efikasitet. Ata u ndikuan nga shifra të turpshme të Institutit të Studimeve Fiskale që tregojnë se në shërbimin shëndetësor “burimet shtesë nuk po përkthehen në më shumë trajtim”. Efikasiteti ishte kryefjala, por më pas ishte për vite me rradhë. Cili ishte problemi?

Afër fundit të mbretërimit të saj, Margaret Thatcher u pyet nga një kërkues nëse ajo ishte krenare për luftimin e sindikatave të Laburistëve, por duke injoruar ato Tory. Kur ajo e pyeti se çfarë ishin ata, përgjigja ishte “profesionistë”.

M’u kujtua kjo përgjigje kur kohët e fundit dëgjova dy mjekë kryesorë të pyetën privatisht pse NHS ishte kaq rezistente ndaj reformave. Ata u përgjigjën: “për shkak të nesh”. NHS u ndërtua mbi një piramidë të proteksionizmit profesional, nga konsulentët dhe mjekët e përgjithshëm, tek infermierët, farmacistët dhe mjekët ndihmës, të gjithë duke ruajtur specializimet e tyre. Shërbimet e mbetura kryesisht të pambrojtura, të tilla si kujdesi social dhe shëndeti mendor, nuk kishin lobi dhe përjetuan poshtërim të vazhdueshëm dhe mungesë kapaciteti.

Rishi Sunak ka dy vjet për të kandiduar, asgjë për të humbur dhe një mundësi e artë për të përfunduar sfidën e Thatcher. Ai duhet të marrë profesionet. Ai duhet të zhgënjejë mjekët në spitalet e tyre, avokatët në gjykatat e tyre, mësuesit në shkolla dhe universitete dhe bastione të tjera të praktikës kufizuese. Më e pakta që ai mund të bëjë është t’u kërkojë atyre të reformojnë veten dhe shërbimet e tyre për të ofruar vlerë për para. Askush tjetër nuk do t’i ndihmojë ata.

Reformat në ofrimin e shëndetësisë në vitin 2012 dhe përsëri nën Aktin aktual të Shëndetit dhe Kujdesit 2022 treguan disa çarje në kufijtë profesional. Megjithatë, asnjë nga këto ndryshime nuk duket se qëndron. Infermierët mund të rikualifikohen për të kryer operacione të thjeshta. Mjekët e përgjithshëm mund të porosisin teste dhe skanime. Farmacistët mund të japin receta. Bëhen përpjekje për të anashkaluar pengesat në klasifikimin e A&E. Por struktura themelore e profesionit mjekësor mbetet arkaike.

Struktura e ligjit është pothuajse e njëjtë. Gjykatat thuhet se janë afër kolapsit. Ata kanë një numër prej 60,000 çështjesh të vonuara. Ata vuajnë nga mungesa kronike e avokatëve, prokurorëve dhe gjyqtarëve. Gjyqet janë duke u ndalur, dëshmitarët janë dërguar në shtëpi dhe të pandehurit janë liruar. Megjithatë, çdo zhurmë se kostot mund të shkurtohen duke bashkuar aktivitetet e avokatëve dhe avokatëve kundërshtohet me pasion nga profesioni i avokatit. Çdo sugjerim se Britania mund të zvogëlojë, në të vërtetë të braktisë, sistemin e kotë të jurisë mesjetare – si në të gjithë Evropën – përballet me britma “magna carta”.

Lexo edhe :  Lushnje/ Tifozët e Gjermanisë shndërrojnë kinoteatrin "Vaçe Zela" në një 'stadium' (Foto)

Arsimi mbetet rezistent ndaj reformave. Pavarësisht rritjes së buxhetit të fundit, shkollat ​​do të pësojnë një rënie serioze të të ardhurave. Megjithatë nuk ka asnjë shenjë që mësuesit të kenë sukses në përpjekjet për të shfuqizuar GCSE. Ka pak indikacione se vendi do të largohet nga regjimi i tij obsesiv dhe i kushtueshëm i provimeve drejt një qasjeje më të relaksuar ose profesionale ndaj mësimdhënies, ose do të pranojë përdorimin më të gjerë të asistentëve të shkollës ose klasave të mbrëmjes. Dhe nuk ka asnjë propozim për ndarjen e objekteve apo mësimdhënies mes shtetit dhe sektorit privat, për të justifikuar statusin e bamirësisë për këtë të fundit.

Një tmerr i njëjtë përshëndet çdo sugjerim se profesioni i arsimit të lartë mund të përmirësojë produktivitetin duke shkurtuar kurset ose duke zgjatur afatet, e lëre më duke bërë më pak në kërkime. Leksioni u pezullua gjatë bllokimit në favor të internetit, vetëm për të parë një kërkesë të furishme më pas për të rivendosur mësimin “personalisht”. Sa i përket traditës monastike të shumicës së studentëve që studiojnë larg shtëpisë, ajo është bërë jashtëzakonisht e shtrenjtë. Vetëm 20% e studentëve shlyejnë plotësisht kreditë e tyre, të cilat arrijnë në 20 miliardë paund në vit në Angli, rreth 70% e tyre shkojnë me qira. Në total, taksapaguesit kanë garantuar kredi studentore prej 182 miliardë £ – jo shumë larg kostos së NHS të Anglisë. Barra parashikohet të rritet në 460 miliardë paund deri në vitet 2040, gjë që është qartësisht e paqëndrueshme. Dikush duhet të reformojë universitetet e Britanisë: a do të jenë profesorët?

Sektori publik ka qenë tradicionalisht një hapësirë ​​e sigurt për profesionet. George Bernard Shaw i shpalli ato “komplote kundër laikëve”. Liz Truss, si ministre e vogël e Thesarit, i keqtrajtoi ata si një “njollë … që lobonte vazhdimisht për të vendosur pengesa për njerëzit e rinj që t’u bashkoheshin atyre”, në rastin e saj gratë. Për ekspertin ligjor Richard Susskind, profesionet kanë vdekur. Robotët inteligjentë – duke supozuar se klientë digjitalisht të shkolluar – do të kenë nevojë vetëm për ndihmën e “ndjekësve paraprofesionistë” të dorës.

Dyshoj. Ekziston një kuptim në të cilin statusi profesional ka nevojë për mbrojtje. Në sektorin publik, një rast klasik është ai i një shërbimi civil formal të autorizuar për t’i rezistuar bullizmit autoritar nga politikanët. Por fakti mbetet se profesionet e nënshkruara nga taksapaguesit duhet të japin vlerë për para. Kjo do të thotë të drejtosh rrugën drejt reformimit të vetvetes.

*Simon Jenkins është një kolumnist i Guardian


Të fundit

Lindi ditën e Flamurit, Rama kujton Adem Jasharin: Vdiq për të jetuar përgjithmonë

Kryeministri Rama ka ndarë një shkrim për ditën e lindjes së heroit Adem Jashari, e cila përkon me ditën...

“Shqiptarët kriminelë”, Dua Lipa ‘i merr në mbrojtje’:Është fatkeqësi që na shohin kështu

Këngëtarja shqiptare me famë ndërkombëtare, Dua Lipa, në një konferencë për mediat ditën e sotme është shprehur e lumtur që ndodhet në Tiranë në...

Aksident i frikshëm/ Makina del nga rruga dhe merr para trafikndarësen

Një aksident i rëndë është regjistruar pasditen e sotme në aksin nacional Pogradec-Qafë Thanë në afërsi te fshatit turistik të Linit. Sipas burimeve, një mjet...

Brazili kërkon kualifikimin ndaj Zvicrës, janë publikuar formacionet zyrtare të skuadrave

Brazili dhe Zvicra është kryesfida e ditës së sotme, e cila zhvillohet në kuadër të Grupit G. Brazili është lider i grupit me tri pikë,...

VIDEO/ Mes spektaklit, Gana mposht Korenë e Jugut dhe ushtron presion mbi Uruguajin

Gana ia del me sukses që në ndeshjen e dytë të Grupit H të marrë tre pikët e para në këtë Kupë Bote, Kombëtarja...

Lajme të tjera

Web TV