Rama ‘përplaset’ me Xhaferrajn: Ju të hiqni mendjen, jeni ‘një ta mbash e një ta çash’

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Kryeministri Edi Rama ka hedhur poshtë kërkesën e deputetëve opozitarë për shpalljen e emergjencës natyrore në zonat e përmbytura, duke u shprehur se s’mund ta bëjë këtë “për 30 banesa”.

Debati i plotë: 

Xhaferaj: Para së gjithash jemi qytetarë, më vjen turp që je kryeministri i vendit. Video 8 vite më parë.

I shtruam 8 pyetje kryeministrit mbi përmbytjet në vend, por fatkeqësisht në vend të përgjigjeve, morën ikje nga përgjegjësia. Akuza si qeveriste Berisha 12 vite më parë. Qeveria kthehet mbrapa.

Reshjet atëherë vazhduan 2 javë atëherë, nuk folët për sasinë.

Mos mendoni se është katandisur aq keq, pse e mbroni.

Se besoj që kryeministri është në pozitën që ta mbroni ju. Ende pas 9 vitesh qeverisje të Ramës, këto qytete vazhdojnë të përmbyten.

1 milionë shuplaka në 2012 për këto, mori Berisha. Sot ju nuk i keni dhënë zgjidhje situatë. Krahasoheni me një dekadë më parë, e turpshme.

Në tërmet vrau katrahura urbane, dhe ky mbuloi gjurmën. Akoma s’ka dalë përgjegjësia. çmund të thoshte një kryeministër i papërgjegjshëm.

‘të dashur qytetarë kemi pasur probleme, nuk zgjidhja Shkodrën e Lezhën, por Durrësin” Vetëm propagandë në FB, është një çetë kusarësh jo qeverisje.

(Nxjerr foto e përmbytjeve në Durrës të Reuters) Nuk jemi të habitur nga sjellja e tij. E bëmë për qytetarët, banorët e zona të përmbytjeve. Shumë e trishtueshme gjendja e tyre, ne duhet të kërkojmë falje për gjendjen tyre. Stë bëjmë me faj për reshjet, por keni përgjegjësi për masat parandaluese.

Institucionet shqiptare s’kanë asnjë lloj justifikimi për të marrë masat për të mos u përmbysur Durrësi e Lezha. Duhet të merrnit disa masa që të mos përmbyteshit.

Ju krahasoni veten me qeverinë e mëparshme. Ju jeni kryeministër për ti gjetur zgjidhje qytetarëve.

Lexo edhe :  Brazili favorit nis Kupën e Botës me përballjen ndaj Serbisë, ja formacionet zyrtare

Edi Rama: Ju më kujtoni shprehjen “jep shpirt ose heq dorë’. Më nxjerr video të vjetër, i qëndroj fjalëve, sepse janë shifra të qarta. Mund të recitosh sa të duash. Me kamera mund të bëhet nami, një luftë mund të bëhet. Më kërkoni shpalljen e emergjencës natyrore, për çfarë për 30 banesa. Fotografitë nuk janë live, çfarë më tregon. Në Shkodër 30 banesa me prezencë uji, tani uji ka nisur të tërhiqet. Shkodra është pika më e dobët, këto janë rezultatet. Kemi pastruar mijëra kanale kulluese.

Nëse ka një emergjencë vihet gjithë mekanizimi në lëvizje. Ju të hiqni mendjen, jeni siç thuhet “një ta mbash dhe një ta çash”.

Xhaferraj:  Më erdhi keq për ju, i ndodhur në siklet me cilësinë e diellit, unë them si përmbyteni, ju thoni cilësia e diellit.

Sa për ta ditur për cilësinë time, pyet. 30 vite më parë të ndiqja me pasion, kur thoshe “do heqim baltën që Enver Hoxha ka hedhur baltën mbi ne”.


Të fundit

“Si qytetarja më e re”, Dua Lipa pozon me flamurin shqiptar: Mezi pres me ju pa sonte

Disa orë para koncertit në sheshin Skënderbej, Dua Lipa ka ndarë një video në rrjete sociale me flamurin kuq...

110-vjetori i Pavarësisë/ Biden uron Shqipërinë: Do vazhdojmë t’ju mbështesim

Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës Joseph R. Biden Jr., ka uruar 110-vjetorin e pavarësisë së Shqipërisë dhe Ditën e Flamurit. Në mesazhin e...

Fierakët rikthejnë Nëntorin 1912, parakalim me kuaj e plis në kokë në qytet

Një grup të rinjsh nga qyteti i Fierit kanë risjellë dhe njëherë në vëmendje nëntorin e vitin 1912. Në këtë ditë feste për gjithë...

Dhunuan nënën e moshuar/ Nusja e mohon: E ka inskenuar për të përfituar banesën

Në studion e emisionit “Me Zemër të Hapur” është trajtuar një rast i rëndë ku një grua e moshuar pretendon se është dhunuar nga...

Shmanget tragjedia/ Fëmija 13-muajsh gëlltit kanabis, shpëton mrekullisht nga mbidoza

Një fëmijë 13-muajsh ka përfunduar në spital pasi kishte gëlltitur kanabis. Ngjarja ka ndodhur në Palermo të Italisë ndërsa bëhet e ditur se vogëlushi...

Lajme të tjera

Web TV