Laboratori i drogës në Fier/ Kush është porositësi që u mbajt për 4 muaj në vëzhgim

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Detaje të reja kanë dalë në dritë nga laboratori i kokainës i zbuluar një ditë më parë në Frakull të Fier. Referuar asaj që shkruhet në mediat malazeze, bëhet fjalë për një sasi prej 400 kg kokainë (ende e pakonfirmuar zyrtarisht), e cila ishte fshehur në një ngarkesë me pleh. Duke u bazuar në të njëjtën burim informacioni, thuhet se porositësi i kësaj sasia kokainë ishte Z.Cervanakut nga Tirana, i afërmi ish-kryetarit të komunës së Farkullit, Viktor Çervanakut, banesa e të cilit ishte shndërruar në laborator kokaine.

Kush është klienti?
Sipas informacioneve, inspektorët e Departamentit për Luftimin e Kontrabandës së Drogës vendosën të mos kapnin menjëherë kokainën, por të prisnin që klienti të vinte për dërgesën, pra të kontrollohej dërgesa. Pas një hetimi disa mujor, rezultoi se një shtetas shqiptar ka marrë përsipër ngarkesën dhe policia malazeze dhe kolegët e tyre nga Shqipëria e kanë mbajtur në vëzhgim. Në  Shqipëri u arrestuan 15 persona, ndërsa inspektorët kontrolluan hangarët në pronësi të klientit në Fier që është Z. Cervanakut nga Tirana. Ndërkohë në pranga kanë rënë Viktor Cervanaku, Demilson Cervanaku dhe Enxhi Ferhati, e ndërsa në kërkim është Zaimir Rodriguez.

Sinjali i parë
Sinjali i parë ka ardhur pasi sasia për të cilën ishte deklaruar rezultonte më e madhe nga sa thuhej. Pra flitej për rreth 400 kg pleh kimik, por kishte diferencë të madhe në vlerën e ngarkesës dhe transportit të saj. Hetimet kanë nisur pikërisht nga ky sinjal. Më pas në aksion janë përfshirë policia malazeze, ajo shqiptare dhe DEA. Ndërsa policia dhe doganierët ruanin ngarkesën, në sekretin më të rreptë, personat e lidhur me shitësin e plehrave ishin nën vëzhgim. Mbrëmjen e djeshme u bë e ditur se në bashkëpunim me DEA-n amerikane, SPAK dhe policinë malazeze u zbulua një sasi prej 400 kilogramësh pleh kimik i përzier me kokainë, e cila ishte nisur nga Mali i Zi për në Shqipëri.

Lexo edhe :  Lëvizte me biçikletë, vritet 42-vjeçari shqiptar në Gjermani, u qëllua nga pas në kokë

Ngarkesa me pleh në skaner doli e pastër
Pas kontrollit me skaner, gjithçka rezultoi e pastër. Ish-drejtori i Drejtorisë së doganave, Rade Millosheviq tha se pas dyshimeve urdhëroi një kontroll fizik, ku për rrjedhojë u zbulua sasia e drogës. “Bëhet fjalë për një ngarkesë me pleh që është porositur nga një person fizik nga Shqipëria. Kam porositur një skanim të kontejnerit dhe skaneri nuk tregoi asgjë, por edhe pas kësaj pata dyshim se ngarkesa ishte e dyshimtë, sepse këtë e tregoi analiza e sektorit në administratë që drejtohej nga Željko Ivanoviq në atë kohë. Kemi kërkuar nga policia dhe nga qendra mjeko-ligjore që të bëjnë një analizë laboratorike, e cila ka treguar se kokaina është fshehur në pleh”, tha Millosheviç.


Të fundit

Daily Mail shkrim për Ismet Shehun: U fut kontrabandë në Angli dhe gatoi për Mbretëreshën

Emigrant në Angli dhe kthehet në atdhe për të investuar dhe qëndruar me familjen, kështu fillon historia e kuzhinierit...

Rikthehet në skenë pas arrestimit, mesazhi i Elsa Lilës për ndjekësit para festivalit

Elsa Lila do të rikthehet në Shqipëri për të marrë pjesë në ‘Festivalin e 61-të të Këngës’ në ‘Radio Televizionin Publik Shqiptar’ pas bujës...

Inteligjenca amerikane: Luftimet në Ukrainë do të ngadalësohen në muajt e dimrit

Luftimet në Ukrainë janë ngadalësuar dhe kjo ka të ngjarë të vazhdojë në muajt e ardhshëm të dimrit, besojnë agjencitë e inteligjencës amerikane. Megjithatë,...

Dorëheqjet nga gara për primaret, Berisha: Tregues i lirisë së shprehjes!

Ish-kryeministri Sali Berisha tha se në Malësi të Madhe është shtyrë gara, për shkak të disa problemeve. “Kishte kandidat, por kishte disa problem për të...

Nuk ka qetësi për Juventusin, CR7 përgatitet t’i hedhë në gjyq për 20 milionë eurot

Cristiano Ronaldo thuhet se i ka kërkuar Juventusit që t’i paguajë tarifën prej 19.9 milionë euro të rënë dakord fshehurazi gjatë fazave të hershme...

Lajme të tjera

Web TV