Ndodh për herë të parë/ Kryeministri grek vjen në Shqipëri, ja kur do të vizitojë Himarën

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Kryeministri i Greqisë, Kyriakos Mitsotakis, do të marrë pjesë në samitin Bashkimi Evropian që do të zhvillohet në Tiranë më 6 dhjetor. Me rastin e kësaj vizite, u konsiderua si mundësia që Mitsotakis të vizitojë zonat ku jeton minoriteti grek.

Mitsotakis do të vizitojë radhazi Himarën, Finiqin dhe Dropolin. Do të jetë hera e parë në histori që një kryeministër grek në detyrë do të vizitojë rajonin e Himarës. Mitsotakis pritet të mbërrijë në Himarë mëngjesin e së mërkurës së 7 dhjetorit dhe do të nisë turneun e tij nga shkolla Homeri Himaras ku do të bisedojë me studentët dhe stafin arsimor.

Më pas ai do të shkojë në tempullin e shenjtë të Gjithë Shenjtorëve dhe në fund në qendrën e Himarës, nga ku do të mbajë një përshëndetje të shkurtër banorëve. Më pas ai do të vazhdojë turin drejt Finiqit.


Të fundit

Vuçiç nuk merr pjesë? Rama për samitin e BE: Do vijë, nuk ka rrugë tjetër!

Teksa po mban një bashkëbisedim me gazetarë para samitit të BE me Ballkanin e Hapur, kryeministri Edi Rama është...

“Ka ndonjë lek nga BE, apo vetëm foto”, Rama i përgjigjet qytetarit

Kryeministri Edi Rama u është përgjigjur qytetarëve lidhur me samitin në Tiranë mes BE dhe Ballkanit Perëndimor. Një qytetar e ka pyetur Ramën nëse BE...

Presidenti Begaj uron Forcat e Armatosura në 110-vjetorin e tyre: Përjetë mirënjohës

Presidenti Bajram Begaj me anë të një postimi në Facebook ka shprehur urimin e tij për 11-vjeotrin e Forcave të Armatosura të vendit. Begaj shkroi...

Dha frymën e fundit në fushë, i jepet sot lamtumira futbollistit 17-vjeçar në Kosovë

Ish-futbollisti i Trepçës ’89, Erion Kajtazi, që vdiq dje si pasojë e një arresti kardiak, do të varroset sot. Lajmin e ka bërë të ditur...

100 vjet marrëdhënie Shqipëri-SHBA, Yuri Kim: Është një nder i veçantë të shërbej këtu

Si sot, më 4 dhjetor 1922, i dërguari i parë i SHBA në Shqipëri, Ulysses Grant-Smith i paraqiti letrat e tij kredenciale qeverisë së...

Lajme të tjera

Web TV