Sulmi rus/ Mbi 6 milionë shtëpi në Ukrainë pa energji elektrike në temperaturat e ftohta

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Më shumë se gjashtë milionë familje në Ukrainë mbeten në errësirë ​​për shkak të ndërprerjeve të energjisë sot, dy ditë pas sulmeve masive ruse në vend. Lajmin e ka bërë të ditur presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky.

“Sonte ndërprerjet e energjisë elektrike vazhdojnë në shumicën e zonave dhe në Kiev. Më shumë se gjashtë milionë familje në total”, ndërsa të mërkurën, ditën e bombardimeve, gati 12 milionë mbetën pa energji,” tha Zelensky në fjalimin e tij të përditshëm.

Zonat më të goditura janë Kievi, me rreth 600,000 familje pa energji elektrike sonte, dhe rajoni i tij, si dhe rajonet Odesa, Lviv, Vinnytsia dhe Dnipropetrovsk. Zelensky u bëri thirrje ukrainasve që të kursejnë energjinë në zonat ku është rikthyer energjia elektrike.

Strategjia e Moskës për bombardimin e infrastrukturës energjetike u përshkrua si një “krim kundër njerëzimit” nga presidenti ukrainas, i cili më herët sot vizitoi Vyshgorod-in, një qytet në veri të Kievit, ku gjashtë persona u vranë dhe dhjetëra u plagosën të mërkurën.

Të fundit

“Je ulli pa kokrra”, zihen dy kunatat: Je hasmi numër një, më ke ftohur zemrën

Pjesa e dytë e “Shihemi në Gjyq”, rubrikës së “E diela shqiptare” në Tv Klan ka nisur me tone...

Ish-kryeministri izraelit: Putini premtoi se nuk do ta vriste Zelensky-in

Ish-Kryeministri i Izraelit Naftali Bennet, i cili shërbeu për pak kohë si ndërmjetës në fillim të sulmit rus në Ukrainë, thotë se Presidenti Vladimir...

Erdogan kërcënon vendet perëndimore që mbyllën konsullatat në Stamboll: Do e paguani!

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan, tha sot se vendet perëndimore do të paguajnë për mbylljen e përkohshme të konsullatës së tyre në Stamboll javën e kaluar...

Myrto Uzuni i pandalshëm me Granadën në LaLiga, kryeson bindshëm listën e golashënuesve

Sulmuesi i Shqipërisë, Myrto Uzuni, vazhdon të dhurojë spektakël me Granada-n. Bomberi kuqezi e gjeti përsëri rrugën e rrjetës në ndeshjen që ekipi i tij...

Presidenti Biden mban më 7 shkurt fjalimin mbi gjendjen e vendit

Presidenti Joe Biden pritet të mbajë të martën në Kongres fjalimin e dytë të përvitshëm mbi gjendjen e kombit. Por a do të jetë...

Lajme të tjera

Web TV