Pena e artë që firmosi proklamatën e pavarësisë

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Në vigjilie të 110-vjetorit të Pavarësisë së Shqipërisë, ditën që shënjoi historinë e një kombi, analisti Roland Qafoku ka ndarë një foto tepër të veçantë në rrjetin e tij social Facebook.

Në foto shihet pena origjinale, me të cilën u nënshkrua akti i Shpalljes së Pavarësisë në Vlorë më 28 nëntor 1912.

“Kjopenë besohet se ishte pjesë e takëmeve të Ismail beut”, shkruan ndër të tjera Qafoku.

Postimi i plotë:

Pena e artë që firmosi proklamatën e pavarësisë
Kjo është pena orgjinale me të cilën u nënshkrua akti i Shpalljes së Pavarësisë në Vlorë më 28 nëntor 1912. 40 burra, përfaqësues nga të gjitha krahinat e Shqipërisë firmosën një e nga një pikërisht me këtë penë dokumentin më të rëndësishëm në historinë e shtetit shqiptar. Ndërsa fleta ku u hodhën firmat është e vërtetuar se ishte shkëputur nga një bllok shënimesh, kjo penë besohet se ishte pjesë e takëmeve të Ismail beut. Me atë ai firmosi shkresa pa fund që u shndërruan në telegrame që nga udhëtimi në Evropë derisa mbërriti në Durrës por edhe gjatë udhëtimit për në Vlorë. Me këtë penë ai firmosi sa e sa shkresa pas shpalljes së Pavarëisë. Bri kësaj pene është edhe një shkresë e firmosur nga Ismail Qemali si kryeministër, ose siç shkruhet aty si President i qeverisë së përkohshme.

Të fundit

Pamje tronditëse/ Nëna lind foshnjën nën rrënojat e tërmetit, ndërron jetë më pas

Një moment sa i rëndë po ashtu prekës është shënuar në Aleppo të Sirisë. Një grua siriane, e ndodhur nën...

Shqipëria dhe Greqia bien dakord për të kthyer lumin “Vjosa” në një park ndërkufitar

Ministritë shqiptare dhe greke të Mjedisit kanë rënë dakort që të punojnë së bashku për të krijuar parkun e parë ndërkufitar të lumit “Vjosa”...

A duhet të konsumojnë mjaltë diabetikët?

Nga ana ushqimore, 1 lugë gjelle mjaltë (21 gram) përmban 64 kalori dhe 17 gram sheqer, përfshirë fruktozën, glukozën, maltozën dhe saharozën. Era, ngjyra...

Mosha penalizon Biden/ Shumica e demokratëve nuk e duan dhe një mandat të dytë

Shumica e demokratëve tani mendojnë se një mandat është i mjaftueshëm për Presidentin Joe Biden, pavarësisht këmbënguljes së tij se ai planifikon të kandidojë...

Tërmetet në Turqi! Gjeologu tregon nëse mund të preket Shqipëria: Ja kur rrezikohemi…

Tërmetet e fuqishme goditën sot Turqinë dhe Sirinë duke shkaktuar më shumë se 2300 viktima e mijëra të plagosur. Shumë qytetarë të tjerë kanë ngelur...

Lajme të tjera

Web TV