Kryebashkiaku i Kievit: Nuk do ta lejojmë Putinin të na vjedhë Krishtlindjet

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Zyrtarët kanë thënë se Kievi do të vendosë pemën e Krishtlindjeve pa drita në të gjithë qytetin në një shfaqje sfiduese të frymës së festës, sipas mediave të huaja.

“Askush nuk do të anulojë Vitin e Ri dhe Krishtlindjet dhe atmosfera e Vitit të Ri duhet të mbizotërojë në vend,” tha kryetari i bashkisë së Kievit Vitali Klitschko për agjencinë e lajmeve RBC Ukraine.

“Ne nuk mund të lejojmë që Putini të na vjedhë Krishtlindjet.”

Sergej Kovalenko, shefi ekzekutiv i YASNO, tha se  pemët do të jenë pa ndriçim për të kursyer energjinë elektrike.

“Pemët e Krishtlindjeve do të vendosen veçanërisht për t’u kujtuar fëmijëve tanë shpirtin e festave,” tha Klitschko.

Rusia ka kryer sulme të vazhdueshme me raketa në infrastrukturën energjetike të Ukrainës që nga fillimi i tetorit. Zyrtarët ukrainas dhe aleatët kanë ngritur shqetësime se si banorët do ta përballojnë dimrin, mes ndërprerjeve të energjisë elektrike dhe uljes së temperaturave.

Të fundit

Erdogan kërcënon vendet perëndimore që mbyllën konsullatat në Stamboll: Do e paguani!

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan, tha sot se vendet perëndimore do të paguajnë për mbylljen e përkohshme të konsullatës së tyre...

Myrto Uzuni i pandalshëm me Granadën në LaLiga, kryeson bindshëm listën e golashënuesve

Sulmuesi i Shqipërisë, Myrto Uzuni, vazhdon të dhurojë spektakël me Granada-n. Bomberi kuqezi e gjeti përsëri rrugën e rrjetës në ndeshjen që ekipi i tij...

Presidenti Biden mban më 7 shkurt fjalimin mbi gjendjen e vendit

Presidenti Joe Biden pritet të mbajë të martën në Kongres fjalimin e dytë të përvitshëm mbi gjendjen e kombit. Por a do të jetë...

Qeveria e Serbisë në komunikatën zyrtare e pranon Kosovën Republikë

Presidenti serb, Aleksandër Vuçiç, ditë më parë raportoi në Parlamentin e Serbisë, për planin franko-gjerman dhe bisedimet me Kosovën. Vuçiç, në përfundim të seancës së...

Shtetet e fuqishme botërore bien pre e hakerave, mes tyre dhe Italia

Një “sulm masiv” kibernetik duke përdorur virusin ‘ransoware’, u zbulua sot nga ekipi i mbrojtjes së sigurisë kompjuterike në Itali, të Agjencisë Kombëtare të...

Lajme të tjera

Web TV