Kriza e Covid-it kërkon zgjedhje të tmerrshme

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Politika zero-Covid po dëmton ekonominë, por për ta kthyer atë rrezikon humbje jete, dëme ekonomike dhe shfaqjen e varianteve të reja

Nga Devi Sridhar

Protestuesit në të gjithë Kinën e kanë bërë shumë të qartë një gjë: pas tre vitesh kufizime të ashpra, shumë njerëz janë lodhur nga ndjekja e qeverisë së tyre për një strategji gjithnjë e më të paefektshme zero-Covid. Kina dikur festoi suksesin e saj në frenimin e shpërthimeve dhe mbajtjen e ekonomisë së saj në punë, por ajo ka qenë e ngadaltë për t’u përshtatur me një botë me variante më infektive dhe vaksinime masive. Ndërsa jeta fillon të ndihet gjithnjë e më normale në Britani dhe gjetkë, 49 qytete – që përfaqësojnë një të tretën e popullsisë së Kinës dhe dy të pestat e prodhimit të saj ekonomik – janë në bllokim të pjesshëm ose total.

Protestat do të bëjnë presion mbi regjimin për të ndryshuar qasjen e tij, por kjo mund të jetë më e lehtë të thuhet sesa të bëhet. Kina ka qenë shumë e përkushtuar politikisht ndaj politikës së saj Covid, edhe pse ajo është bërë gjithnjë e më pak e qëndrueshme. Dhe situata me sistemin e saj shëndetësor, imunitetin e popullsisë dhe rezervat e vaksinave është shumë e ndryshme nga e jona, pjesërisht për shkak të zgjedhjeve që bëri më herët gjatë pandemisë. Kina do të duhet të përballet së shpejti me një formë jetese me Covid, dhe miliona jetë – për të mos përmendur stabilitetin ekonomik global – varen nga mënyra se si ndodh kjo.

Kina ishte një adoptues i hershëm i masave dërrmuese për të përmirësuar situatën Covi. Kjo përfshinte bllokime të përsëritura që preknin miliona, por edhe ndërtimin e qendrave të izolimit dhe spitaleve shumë shpejt, testimin masiv të PCR, gjurmimin dhe mbikëqyrjen intensive të kontaktit dhe maskimin e detyrueshëm. Disa nga masat ishin tepër drakoniane. Megjithatë, pavarësisht kostos për liritë civile, ajo funksionoi në ndalimin e Covid-19 fillimisht.

Por më pas, në vitin 2021, u miratuan disa vaksina të sigurta dhe efektive, që do të thoshte se mund të ofrohej mbrojtje e gjerë për popullsinë perëndimore. Përfshirja ishte jashtëzakonisht e lartë dhe vend pas vendi, duke përfshirë vendet e shtypjes maksimale si Zelanda e Re, Australia dhe Koreja e Jugut, u zhvendosën nga kontrolli te vaksinimi masiv, aksesi në terapitë antivirale dhe “të jetuarit me Covid-19”.

Kina, megjithatë, qëndroi me strategjinë e saj të eliminimit brenda kufijve të saj. Qeveria kineze lëshoi vaksinën e saj të prodhuar në vend, por mori një qasje të ndryshme nga ajo perëndimore. Lista e saj e prioriteteve të vaksinimit u fokusua tek të rinjtë e shëndetshëm të rritur dhe në vend të kësaj vuri në dukje efektet anësore të vaksinës për grupet e të moshuarve. Ajo nuk e promovoi vaksinën tek grupet e të moshuarve deri në nëntor 2021, por në këtë kohë ishte krijuar një skepticizëm i konsiderueshëm ndaj vaksinave. Shqetësimet në rritje për efektivitetin e ulët të vaksinave kineze jo-mRNA ishin gjithashtu një shqetësim: studimet treguan se mbrojtja u zbeh shpejt dhe ishte e pazbulueshme pas gjashtë muajsh.

Raportet e fundit sugjerojnë se vetëm rreth 40% e moshës mbi 80-vjeçare kanë marrë një injeksion përforcues dhe miliona mbeten ende të pavaksinuar. Për ta vënë këtë në perspektivë, norma e përgjithshme e përforcuesit ishte më shumë se 90% në Japoni ndërsa vetëm 68% në Kinë. Dhe përpjekjet e qeverisë kineze për të nxitur vaksinimin janë përmbushur nga një popullsi e mësuar me zero-Covid mesazhe dhe me një ndjenjë të rreme sigurie se ata nuk do të ekspozohen kurrë ndaj virusit, kështu që pse të vaksinohen fare?

Dhe ekspozimi i popullsisë ka qenë minimal në Kinë. Ka pasur pak më pak se 1.5 milion infeksione në një popullsi prej 1.4 miliardë banorësh dhe numri kombëtar i vdekjeve është 5229. Krahasoni këtë me Anglinë ku Financial Times vlerëson se më shumë se 90% e popullsisë ka pasur Covid të paktën një herë. Ky “mur imuniteti” hibrid në Britani ka pasur një kosto të madhe: shkalla e vdekjeve në Mbretërinë e Bashkuar është 2,400 për milion, krahasuar me vetëm tre vdekje në një milion në Kinë.

Lexo edhe :  Arsenali “shokohet” në luftën për titull pasi mposhtet nga Evertoni në Goodison Park

E gjithë kjo do të thotë se popullsia e Kinës ka një shkallë më të ulët të vaksinimit, me vaksina që duken më pak efektive se në shumicën e vendeve të tjera. Dhe shumë njerëz nuk kanë asnjë imunitet të fituar nga një infeksion i mëparshëm. Nëse Kina heq dorë nga kontrolli dhe lejon një valë të madhe infeksionesh, vendi do të marrë një humbje të madhe jetësh duke pasur parasysh nivelet aktuale të vaksinimit: ato janë shumë të ulëta në grupet më të rrezikuara. Kjo do të mbingarkonte sistemin tashmë të brishtë të kujdesit shëndetësor kinez me shumë pacientë që kanë nevojë për kujdes.

Dhe libri i lojërave 2020 nuk po funksionon në vitin 2022 në Kinë, me një version shumë më infektiv të virusit – Omicron – dhe një popullsi të ngopur dhe të lodhur nga kufizimet dhe rregullat që ndryshojnë vazhdimisht. Miliona biznese u është dashur të mbyllen dhe vendi ka marrë një goditje të madhe ekonomike: Banka Botërore parashikon rritje të PBB-së në Kinë prej vetëm 2.8%, pas mesatares së pjesës tjetër të rajonit prej 5.3%. Kjo është hera e parë që rritja e PBB-së së Kinës është më e vogël se fqinjët e saj që nga viti 1990. Megjithatë, ka pak shenja që qeveria do të ndryshojë qëndrim për arsye politike dhe të sistemit shëndetësor.

Politikisht, presidenti, Xi Jinping, ka projektuar një narrativë të qartë të mbrojtjes së popullsisë së Kinës përmes një politike zero-Covid dhe e sheh atë si një nga sukseset e tij. Ai e mbrojti strategjinë fuqishëm në kongresin e fundit të Partisë Komuniste dhe çdo ndryshim i papritur i politikës mund të shihet si një pranim i dështimit. Dhe ndërsa ka protesta në rritje kundër kufizimeve, pjesë të tjera të vendit po bëjnë thirrje që autoritetet të bëjnë gjithçka për t’i mbrojtur ata nga Covid. Ata kanë dëgjuar për numrin e vdekjeve në botën perëndimore dhe nuk duan të ekspozohen ndaj virusit.

Shqetësimi tjetër i shkencëtarëve dhe politikanëve kinezë është Covid-i i gjatë, për të cilin disa mendojnë se është nënvlerësuar në vendet perëndimore. Dhe ju mund ta kuptoni këtë shqetësim. Rreth 2 milionë njerëz po vuajnë nga Covid-i i gjatë në Britani dhe ai përmendet si një nga arsyet kryesore për rritjen e numrit të njerëzve “ekonomikisht joaktivë”.

Pavarësisht se çfarë qasje merr Kina, ajo duhet të përmirësojë vaksinat e saj. Por për ta bërë këtë do t’i duhet akses në teknologjinë mRNA, dhe kjo ka ngecur në një ngërç. Moderna ka refuzuar të transferojë teknologjinë e saj tek firmat kineze për prodhim, në vend të kësaj është e etur për të shitur direkt në një treg të madh. Kina në vend të kësaj ka punuar për të zhvilluar një vaksinë mRNA të rritur në vend, por kjo ka shkaktuar vonesa në prezantim.

Vendet që u përballën më me sukses me pandeminë, si Zelanda e Re, Koreja e Jugut, Japonia, Danimarka e të tjera, e bënë këtë duke kaluar me sukses nga kontrolli në 2020 në vaksinimin masiv dhe trajtimet në 2021 dhe 2022. Kjo është e vetmja dalje e qëndrueshme nga kjo pandemi dhe ne ka të ngjarë të shohim Kinën të marrë këtë rrugë përfundimisht. Ajo do të duhet të marrë shpejt vaksinat e mRNA në grupet më të mëdha prioritare, dhe gjithashtu të sjellë një publik të rraskapitur përmes asaj që ka të ngjarë të jetë një ndryshim rrëqethës në strategji – nga pa Covid fare, në qarkullimin Covid me mbrojtjen e vaksinave.

Le të shpresojmë që Kina ta bëjë këtë tranzicion përpara se të detyrohet, pavarësisht se çfarë duan qeveritë, të jetojë me Covid para se të jetë gati. Përkulja e Kinës nën një valë Covid do të ndikonte në të gjithë botën, jo vetëm duke prishur stabilitetin ekonomik, por duke krijuar potencialisht variante të reja që mund të kthejnë përparimin kudo.

*Prof Devi Sridhar është kryetar i shëndetit publik global në Universitetin e Edinburgut
Burimi: theguardian.com/ Përgatiti për botim: L.Veizi

Të fundit

Ish-kryeministri izraelit: Putini premtoi se nuk do ta vriste Zelensky-in

Ish-Kryeministri i Izraelit Naftali Bennet, i cili shërbeu për pak kohë si ndërmjetës në fillim të sulmit rus në...

Erdogan kërcënon vendet perëndimore që mbyllën konsullatat në Stamboll: Do e paguani!

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan, tha sot se vendet perëndimore do të paguajnë për mbylljen e përkohshme të konsullatës së tyre në Stamboll javën e kaluar...

Myrto Uzuni i pandalshëm me Granadën në LaLiga, kryeson bindshëm listën e golashënuesve

Sulmuesi i Shqipërisë, Myrto Uzuni, vazhdon të dhurojë spektakël me Granada-n. Bomberi kuqezi e gjeti përsëri rrugën e rrjetës në ndeshjen që ekipi i tij...

Presidenti Biden mban më 7 shkurt fjalimin mbi gjendjen e vendit

Presidenti Joe Biden pritet të mbajë të martën në Kongres fjalimin e dytë të përvitshëm mbi gjendjen e kombit. Por a do të jetë...

Qeveria e Serbisë në komunikatën zyrtare e pranon Kosovën Republikë

Presidenti serb, Aleksandër Vuçiç, ditë më parë raportoi në Parlamentin e Serbisë, për planin franko-gjerman dhe bisedimet me Kosovën. Vuçiç, në përfundim të seancës së...

Lajme të tjera

Web TV