Zgjedhjet lokale/ Berisha pa para, lekët e fushatës i merr PS, fondet i merr Basha

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Partia Demokratike e drejtuar nga Sali Berisha nuk do të marrë asnjë para nga fundet publike. Zgjedhjet e e 2019 kanë nxjerrë jashtë loje PD e Berishës, pasi paratë do i kalojnë Enkelejd Alibeajt. Ky i fundit është personi që do të marrë mbështetjen financiare prej rreth 105 milionë lekësh.

Kriza politike brenda selisë blu pritet të kthehet edhe në një vështirësi financiare. Kodi Zgjedhor parashikon se partitë marrin mbështetje financiare për fushatën elektorale, por në rastin e PD-së, kjo mbështetje nuk do të ekzistojë për zgjedhjet e 14 majit, për shkak të bojkotit të demokratëve në procesin e vitit 2019. Fondet përllogariten në bazë të rezultatit të zgjedhjeve të fundit vendore, në të cilat PD-ja bojkotoi dhe tanimë vuan pasojën e radhës, atë të mosmbështetjes buxhetore. Kësisoj, paratë do të shkojnë direkt në arkën e Partisë Socialiste si forca politike e cila i fitoi të gjithë pushtetin vendor. Partitë politike pjesëmarrëse në zgjedhje dhe që kanë marrë jo më pak se 1 për qind të votave në shkallë vendi në zgjedhjet më të afërta pararendëse të të njëjtit lloj, përfitojnë fonde nga Buxheti i Shtetit, në bazë të numrit të votave që secila parti ka marrë në ato zgjedhje. Krahas parave për fushatë elektorale, partitë politike marrin edhe një mbështetje financiare të përvitshme për funksionimin e tyre. Fondet për vitin 2023 pritet të përkthehet në një krizë të dyfishtë brenda PD-së, të ndarë në dy grupime që pretendojnë se kanë drejtimin e partisë. Edhe pse Lulzim Basha është larguar nga drejtimi i PD-së, ai vijon të njihet nga gjykata dhe institucionet si drejtues i saj. Për pasojë, ai ose trashëgimtari i tij në parti, Enkelejd Alibeaj, është personi që do të marrë mbështetjen financiare prej rreth 105 milionë lekësh, pavarësisht se prej më shumë se 7 muajsh tashmë drejtimi i selisë është në duart e Sali Berishës. Anëtarja e Kryesisë së PD-së Edith Harxhi ka kërkuar në gjykatë ndryshimin e objektpadisë, për çregjistrimin e Lulzim Bashës si kryetar i PD-së nga regjistri i partive politike. Harxhi u shpreh se tashmë është fakt që Basha është dorëhequr nga posti i kryetarit të PD. Anëtarja e Kryesisë së PD pohoi se gjyqtari ka pranuar kërkesën e saj dhe pritet seanca e radhës.

Të fundit

Turqia në zi kombëtare deri në 12 shkurt, shkon në 2600 numri i viktimave nga tërmeti

Presidenti turk, Rexhep Erdogan, shpall zi kombëtare deri në 12 shkurt. Një tërmet i madh vrau më shumë se 2,600...

4 këshilla për të shmangur gripin kur të gjithë janë të sëmurë

Këtë vit ka pasur një “shpërthim” të madh të rasteve të gripit. Gripi sezonal shfaqet kryesisht në muajt e dimrit. Ka një fillim akut...

Chat GPT: Intervistë me makinën inteligjente

Nga Lutfi Dervishi Çfarë mendon makina inteligjente, për Shqipërinë, për problemet, korrupsionin, skandalet, aplikacionin akt1visti, pse qeveritarët shqëtësohen më shumë për like dhe komente se...

Lënë pas mosmarrëveshjet, Greqia i vjen në ndihmë Turqisë pas tërmetit shkatërues

Kryeministri Kyriakos Mitsotakis ka zhvilluar një bisedë telefonike me presidentin e Turqisë, Recep Tayyip Erdogan. Gjatë komunikimit, Kryeministri shprehu dhimbjen për tërmetin shkatërrues në Turqi...

Elon Musk i ofron Turqisë satelitët pas tërmetit shkatërrues, qeveria e refuzon

Turqia dhe Siria u tronditën sot nga një tërmet me magnitudë 7.8 që la pas të paktën 2,300 viktima. Pas tërmetit shkatërrues, Elon Musk tha...

Lajme të tjera

Web TV