Ministrja britanike quajti shqiptarët ‘kriminelë’, Rishi Sunak telefonatë me Edi Ramën

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Kryeministri Edi Rama pritet të zhvillojë gjatë kësaj jave një bisedë telefonike me kryeministrin e Anglisë Rishi Sunak.

Burime diplomatike në dijeni të zhvillimit të kësaj telefonate i thanë gazetarit të Top Channel Muhamed Veliu, se kjo telefonatë është kërkuar nga kryeministri Sunak.

Me të gjitha gjasat tema kryesore e bisedës do të jetë çështja e shqiptarëve që mbërrijnë me gomone në Angli. Një shqetësim konstant i kohëve të fundit për kabinetin qeverisës të Rishi Sinak.

Ndërkohë një ditë më parë qeveria angleze hodhi idenë e vendosjes së Shqipërisë në listën e bardhë duke i mohuar automatikisht të drejtën e kërkim azilit.

Sipas gazetës Daily Telegraph kryeministria angleze 10 Downing Street, e zbehu mundësinë e një telefonate paraditen e kësaj të Enjteje mes Rishi Sunak dhe homologut shqiptarë Edi Rama. Pritet me interes të mësohet se cilat do të jenë kërkesat e kryeministrit të Anglisë, në një kohë kur Shqipëria në kohë rekord ka plotësuar të gjitha kërkesat e palës britanike.

Vitin e shkuar parlamenti miratoi në kohë rekord marrëveshjen e nënshkruar në Tiranë nga ish-ministrja e punëve të brendshme Priti Patel me homologun Bledi Çuçi për dënimin e shpejtë të shqiptarëve të cilët mbarojnë vuajtjen e dënimit në burgjet angleze.

Dy muaj më parë po në një kohë të shkurtër parlamenti shqiptarë ratifikoi memorandumin e bashkëpunimit me Britaninë e Madhe në shkëmbimin e të dhënave në ato shqiptare me qëllimin identifikimin e personave shqiptarë me precedentë penal që mbërrijnë në Angli.

Sikurse dakordësimin e dërgimit të oficerëve shqiptarë të kontaktit në portin e Doverit Angli. Kryeministri Edi Rama e ka përsëritur thirrjen ndaj shqiptarëve për mos ta vënë jetën në rrezik e shkuar me gomone në Angli.

Lexo edhe :  Basha: Nuk pendohem që përjashtova Berishën, duhet ta kisha marrë më herët vendimin

Megjithatë pala angleze pretendon se deri më tani këtë vit kanë mbërritur 12.000 të cilët kaluan kanalin anglez me gomone që përbëjnë 30% të totalit të atyre që kanë mbërritur me gomone gjate Janar-Nëntor 2022./ Top Channel

Të fundit

Pritjes i erdhi fundi/ Apple lançon syzet më të reja “Vision Pro”

Apple prezantoi ditën e sotme setin e ri të përfolur prej kohësh që do t'i vendosë përdoruesit e saj...

Lirimi i Tahirit nga qelia/ Gazetarja zbulon prapaskenat: Bashkëshortja pësonte kriza…

Gjatë një emisioni televiziv, gazetarja Klodiana Lala zbuloi të tjera detaje në lidhje e çështjen e lirimit të qelisë së ish-ministrit të Brendshëm Saimir...

Gazment Bardhi: Si lindi platforma për bashkimin e Partisë Demokratike

Kryetari i grupit parlamentar të Partisë Demokratike, Gazment Bardhi, në një intervistë për “Now" me Erla Mëhillin, foli për propozimin e tij për një...

Escobar e Lajçak “zbarkojnë” në Prishtinë, nis takimi me kryeministrin Kurti

Në ndërtesën e Qeverisë ka nisur takimi mes kryeministrit të Kosovës, Albin Kurtit, të dërguarit amerikan për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar, dhe të dërguari...

“Kosova nuk është Serbi”/ Deputetja britanike: Qytetarët në veri po kërcënohen

Deputetja britanike, Alicia Kearns, ka komentuar zhvillimet e fundit në Kosovë, pas tensioneve në veri me serbët. Kearns, e cila është edhe kryetare e Komisionit...

Lajme të tjera

Web TV