Botuesit rusë frikë nga censura: Do kthehemi në epokën e librave sovjetikë

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Ligjet e reja anti-LGBT dhe ato kundër të ashtuquajturve “agjentë të huaj” e kanë lënë artin në Rusi të pambrojtur nga censura.

Shitësit besojnë se ligjet e miratuara së fundmi pas pushtimit të Ukrainës janë aq të paqartë saqë mund të kenë çdo lloj efekti ndaj librit.

“Nëse këto rregulla interpretohen gjerësisht, atëherë kjo mund të prekë një volum të gjerë letërsie, përfshirë atë klasike. Çdo gjë do të varet nga komunikimi me autoritetin rregullator”, thotë Evgeny Kopyov, pronar shtëpie botuese.

 

Krahas kësaj, botuesit besojnë se do të ketë një censurë të dyfishtë, njëra e imponuar nga shteti dhe tjetra nga vetë autorët.

 

“Ka shumë kufizime. Ato prekin punën e një botuesi dhe sidomos auto-censurën. Botuesit janë të frikësuar”, shprehet Marina Kadetova, kryeredaktore në shtëpi botuese.

Efekti i censurës mund të kthehet në atraksion për libra me përmbajtje radikale. Disa njerëz kujtojnë prodhimin e librave gjatë epokës sovjetike dhe se si lexonin fshehurazi libra të ndaluar. Disa prej këtyre librave u lexuan më vonë në shkallë të gjerë.

Të fundit

Pamje tronditëse/ Nëna lind foshnjën nën rrënojat e tërmetit, ndërron jetë më pas

Një moment sa i rëndë po ashtu prekës është shënuar në Aleppo të Sirisë. Një grua siriane, e ndodhur nën...

Shqipëria dhe Greqia bien dakord për të kthyer lumin “Vjosa” në një park ndërkufitar

Ministritë shqiptare dhe greke të Mjedisit kanë rënë dakort që të punojnë së bashku për të krijuar parkun e parë ndërkufitar të lumit “Vjosa”...

A duhet të konsumojnë mjaltë diabetikët?

Nga ana ushqimore, 1 lugë gjelle mjaltë (21 gram) përmban 64 kalori dhe 17 gram sheqer, përfshirë fruktozën, glukozën, maltozën dhe saharozën. Era, ngjyra...

Mosha penalizon Biden/ Shumica e demokratëve nuk e duan dhe një mandat të dytë

Shumica e demokratëve tani mendojnë se një mandat është i mjaftueshëm për Presidentin Joe Biden, pavarësisht këmbënguljes së tij se ai planifikon të kandidojë...

Tërmetet në Turqi! Gjeologu tregon nëse mund të preket Shqipëria: Ja kur rrezikohemi…

Tërmetet e fuqishme goditën sot Turqinë dhe Sirinë duke shkaktuar më shumë se 2300 viktima e mijëra të plagosur. Shumë qytetarë të tjerë kanë ngelur...

Lajme të tjera

Web TV