Zbulohen dokumentet sekrete të Putinit, si do pushtohej Ukraina deri në gusht

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Një institut britanik i mbrojtjes dhe sigurisë ka zbuluar detaje të planit të para-pushtimit të Moskës për Ukrainën, bazuar në dokumentet e nënshkruara nga Vladimir Putin, sipas skynews.

Rusia kishte planifikuar të pushtonte Ukrainën për 10 ditë dhe ta aneksonte atë deri në gusht të këtij viti, tha Instituti Mbretëror i Shërbimeve të Bashkuara për Studimet e Mbrojtjes dhe Sigurisë (RUSI).

Sipas burimeve, vetëm një grup i vogël zyrtarësh rusë ishin në dijeni të shkallës së plotë të planeve. Ai tha se edhe nënkryetarët brenda ushtrisë ruse nuk ishin në dijeni të planit për të pushtuar Ukrainën deri disa ditë para fillimit të pushtimit, dhe njësitë ushtarake taktike nuk morën urdhra vetëm disa orë para pushtimit.

Sipas dokumentave, Rusia planifikonte të merrte në kontroll termocentralet e Ukrainës, bankën qendrore dhe parlamentin dhe se shërbimet speciale ruse kishin për detyrë të vrisnin udhëheqësit ukrainas, raporton abcnews.al.

Rusia planifikoi të përdorte njësitë ajrore bjelloruse për të marrë në kontroll termocentralet bërthamore Rivne dhe Khmelnytsky. Plani i Rusisë ishte të merrte në kontroll termocentralet bërthamore të Ukrainës me qëllim që të strehoheshin trupat ruse, të kishin kontroll mbi sistemin energjetik të vendit.

Rusia planifikoi të fillonte pushtimin me një “fushatë masive raketash dhe sulmesh ajrore” kundër objektivave ushtarake ukrainase, tha RUSI. Ai shtoi se Moska nuk do të synojë infrastrukturën kritike si termocentralet dhe hekurudhat, sepse këto ishin kyçe për planet e saj për të pushtuar vendin.

Regjimi rus i kundërzbulimit kishte përpiluar lista të disa ukrainasve, sipas RUSI.

Ata u ndanë në katër kategori:

-Ata që duhet të vriten

-Ata që duhet të frikësohen dhe shtypen

Lexo edhe :  Çiljeta: Dua të adoptoj një femijë, dua vajzë si ‘urë lidhëse’ mes dy djemve

-Personat me të cilët mund të bashkëpunonin

Rusia thuhet gjithashtu se planifikoi bashkëpunimin e detyruar të guvernatorëve rajonalë dhe autoriteteve lokale.

Të fundit

Pse duhani kushton më lirë në Shqipëri?

Duhanpirja në Shqipëri vijon të mbetet në nivele të larta ku pothuajse gjysma e meshkujve konsumojnë duhan. Niveli i...

1 në 5 adoleshent obez. Shkak kequshqyerja dhe mungesa aktivitetit fizik

Raporti i fundit i hartuar nga organizata botërore e shëndetësisë në europë përfshirë edhe Shqipërinë ka nxjerr në pah se shifrat e obezitetit janë...

Vendet e lira të punës/ Vetëm 7.6% e tyre kërkojnë arsim të lartë

Më datën 21 maj, Agjencia Kombëtare e Punësimit shpalli rreth 2010 vende të lira pune në të gjithë vendin, por nga përpunimi i të...

Rita Lati rrëfen historinë e trishtë: Kam humbur një vajzë, ishte identike me Rozën!

Aktorja Rita Lati ka rrëfyer historinë e trishtë të jetës së saj, teksa zbuloi se ka humbur një vajzë. Artistja ka treguar se vogëlushja erdhi...

Shkencëtarët kanë zbuluar një planet që mund të jetë i banueshëm

Dy ekipe shkencëtarësh kanë zbuluar një planet teorikisht të banueshëm, më të vogël se Toka, por më i madh se Venusi, që rrotullohet rreth një ylli...

Lajme të tjera

Web TV