Del në ankand Mercedesi klasik i Maradonës, ja sa pritet të jetë çmimi

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Në kohën që po zhvillohet Botërori i futbollit, është e natyrshme që të kujtohet, sipas rastit, edhe Maradona, i cili tashmë nuk jeton më.

Ankandi i Bonhams Paris Sale 2023 do të shfaqë një Mercedes-Benz të kuq, një nga makinat që i përkiste yllit argjentinas të futbollit.

Siç mund ta imagjinoni, çmimi do të jetë i lartë sepse përveç metalit, plastikës dhe gomës, kjo makinë ka edhe një vlerë simbolike, shkruan revista Hak.

Diego Maradona mori këtë Mercedes-Benz klasik kur luajti për ekipin e parë profesionist, Club Atletico Boca Juniors nga Buenos Aires. E ka marrë nga një grup fansash.

Një nga pilotët më të mëdhenj të garave, pesë herë kampioni i botës në F1, Juan Manuel Fangio, ishte ai që i dorëzoi makinën e re Maradonës. Në atë kohë, Fangio ishte pronar i të vetmes përfaqësi zyrtare të Mercedesit në Argjentinë.

Mercedes-Benz 450 SLC 5.0 i vitit 1980 ka një sërë opsionesh, duke përfshirë një çati diellore me energji, por dhe ajër të kondicionuar.

450 SLC 5.0 i Maradonës ishte një nga vetëm 816 shembujt specialë të homologimit, i cili i mundësoi këtij modeli të konkurronte në Kampionatin Botëror të Rally, me një motor të ridizajnuar dhe një trup më të lehtë. Ai ka një motor 5.0-litërsh me fuqi 243 kuaj fuqi, i cili e prodhon shpejtësinë maksimale prej 209 km/h.

Pas largimit nga pronësia e Maradonës, makina ishte pjesë e disa koleksioneve private në Argjentinë dhe më pas u importua në SHBA. Ofrohet në gjendje të shkëlqyer me më pak se 62000 kilometra.

Bonhams shkruan se Mercedesi që ishte në pronësi të Diego Maradonës pritet të arrijë nga 150,000 deri në 250,000 euro në një ankand në shkurt 2023.Fangio y Maradona, los mejores deportistas argentinos de la historia |  Marketing Registrado

Të fundit

Presidenti Biden mban më 7 shkurt fjalimin mbi gjendjen e vendit

Presidenti Joe Biden pritet të mbajë të martën në Kongres fjalimin e dytë të përvitshëm mbi gjendjen e kombit....

Qeveria e Serbisë në komunikatën zyrtare e pranon Kosovën Republikë

Presidenti serb, Aleksandër Vuçiç, ditë më parë raportoi në Parlamentin e Serbisë, për planin franko-gjerman dhe bisedimet me Kosovën. Vuçiç, në përfundim të seancës së...

Shtetet e fuqishme botërore bien pre e hakerave, mes tyre dhe Italia

Një “sulm masiv” kibernetik duke përdorur virusin ‘ransoware’, u zbulua sot nga ekipi i mbrojtjes së sigurisë kompjuterike në Itali, të Agjencisë Kombëtare të...

Bayern Munchen fiton me goleadë në transfertën e Wolfsburgjt, Musiala realizon një perlë

Pas disa barazimeve radhazi, Bayern Munchen është rikthyer te fitorja në kampionat. Bavarezët triumfuan 2-4 në transfertë ndaj Wolfsburg. Ekipi i Nagelsmann vendosi ndeshjen...

Sudani Jugor: Papa bën thirrje që njerëzit të refuzojnë “helmin e urrejtjes”

Papa Françesku e ka përfunduar pelegrinazhin e paqes në Sudanin Jugor, duke organizuar një meshë të hapur për mijëra pjesëmarrës. Ai i ka bërë thirrje...

Lajme të tjera

Web TV