Breshëria e sulmeve Ruse bën që Ukraina të ndezë sirenën e alarmit

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Ukraina ka bërë më dije se Rusia kishte lëshuar një breshëri të re raketash, ndërsa alarmet ajrore u dëgjuan në shumë pjesë të vendit duke përfshirë edhe Kievin.

Sirenat u dëgjuan në kryeqytet dhe në pjesën më të madhe të Ukrainës në atë që zyrtarët e përshkruan si të fundit në valën e sulmeve raketore ruse.

“Raketat tashmë janë lëshuar”, tha zëdhënësi i forcave ajrore Yuriy Ihnat. Nuk ka pasur të dhëna të menjëhershme për dëme apo viktima.

The Guardian bën me dije se ka më shumë se 100 raketa që vijnë, të lëshuara nga bombarduesit rusë dhe ka shumë të ngjarë edhe raketa Kalibr të lëshuara nga deti.

Disa kanë kaluar tashmë në territorin ukrainas dhe mund të ketë gjithashtu një valë të dytë raketash të drejtuara drejt kryeqytetit, që do të ngrihet në minutat e ardhshme.

“Mos e injoroni alarmin”, tha Andriy Yermak, kreu i stafit presidencial të Ukrainës.


Të fundit

Manchester City mposht Arsenalin dhe kalon në raundin tjetër të FA Cup

Goli i Nathan Ake vendosi sfidën Manchester City-Arsenal. Dueli i raundit të 1/16-ve në FA Cup, u mbyll 1-0...

Besnikë dhe të qëndrueshëm, me këto shenja do të keni një marrëdhënie perfekte

Personat që i përkasin shenjave të mëposhtme njihen si të qëndrueshëm dhe besnikë. Demi Askush nuk e vlerëson partnerin e tij më shumë se sa një...

Largimi i shqiptarëve, eksperti i punësimit tregon ‘çelësin’: Frenimi i emigracionit..

Në kushtet e largimit të fuqisë punëtore nga vendi, eksperti për çështjet e punësimit Erald Pashai, sugjeron rritjen e pagës mesatare në 850 euro...

Rrëfehet ish-e dashura e McGonigal: I gjeta në shtëpi çantë me para më tha se…

Charles McGonigal kishte një lidhje jashtë martesore, pa e ditur se ky raport do i kushtonte shumë! Duket se qenë Allison Guerriero, e dashura e...

Peleshi për VOA: Nuk ka siguri kibernetike 100%, kërkon kombinim të shumë faktorëve

Ministri i Mbrotjes Niko Peleshi thotë se lufta në Ukrainë ka rritur dyfish shqetësimin në Ballkan dhe se ky rajon mbetet një vatër e...

Lajme të tjera

Web TV