Marrëveshja Roaming, Varhelhy: Shtytje të rëndësishme në tregun e telekomunikacionit

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Komisionari i Bashkimit Evropian për Zgjerim, Oliver Varhelyi, ka folur në Tiranë lidhur me marrëveshjen e firmosur ditën e sotme mes BE-së dhe Ballkanit Perëndimor për uljen e tarifave Roaming.

Varhelhy është shprehur se kjo marrëveshje është në kuadër të integrimit, duke bërë që qytetarët e të dy vendeve të ndihen më të familjarizuar me njëri tjetrin.

Ai shton se kjo marrëveshje do të japë një shtytje të rëndësishme në tregun e telekomunikacionit dhe do të lehtësojë komunikimin për të gjithë qytetarët.

“Kjo është një mundësi për të mbështetur zhvillimin social dhe ekonominë. Duke e bërë telefoninë mobile të përballueshme për të gjithë qytetarët, pra kur qytetarët e BE dhe Ballkanit Perëndimor të vizitojnë njëri-tjetrin, të ndihën sin ë shtëpitë e tyre. Jamë mëse i sigurt që do të bëhen përmes kësaj marrëveshjeje, sepse jam i bindur që ky nënshkrim që kemi bërë sot, me ndihmën e qeverisë shqiptare dhe operatorëve, do të çojmë përpara këtë marrëveshje. Ne do të kemi një shtytje të rëndësishme në tregun e telekomunikacionit.

Qytetarët dhe bizneset do të përfitojnë shumë nga tregjet e hapura. Duhet ta vlerësojmë që rajoni I Ballkanit Perëndimor pranoi të ulë tarifat e Roaming-ut. Kjo do të shumëfishojë, sepse kemi vërejtur një rritje të madhe të Roaming. Shpenzimet për Roaming janë rritur me 460 %. Thirrjet me jashtë janë rritur me 143 milion minuta. Për shkak të reguktimit të tarifave të roaming, që është mundësi e mirë për vetë operatorët, është mundësi edhe për ne që të krijojmë kushtet që operatorët të kenë të njëjtën hapsirë si kudo në Europë. Ky është integrimi. Kjo është ajo që duhet të bëjmë gjithmonë e më shumë”, u shpreh Varhelhy.


Të fundit

VIDEO/ Të pashmangshëm, Reali mposht Atleticon në kohën shtesë dhe kalon në gjysmëfinale

Real Madrid ka mposhtur Atletico Madrid në kuadër të çerekfinales së Kupës së Mbretit me rezultat 3-1, pas kohës...

Do ketë “non grata” nga BE për politikanë shqiptarë? Ambasadorja shpjegon rregullat

Ambasadorja e Bashkimit Europian në Tiranë Christine Hohmann është pyetur nga gazetarja Erla Mëhilli nëse do të ketë nga Brukseli vendime drastike për zyrtarët...

Akuzat për lidhjen me McGonigal/ Reagon Rama: S’ka lidhje me atë që ulëritet në Shqipëri

Kryeministri Edi Rama ka reaguar në lidhje me akuzat e opozitës për aferën me ish-zyrtarin e lartë të FBI-së Charles McGonigal për të dëmtuar...

Kush e bleu ish-zyrtarin e FBI?/ Ja si përgjigjet deputeti i PS

Deputeti i Partisë Socialiste, Toni Gogu tha  në emisionin Now në Euronews Albania se opozita në Shqipëri janë duke trilluar mbi aktakuzën ndaj ish-zyrtarit...

“Ik me gjithë puthje, se dua hiç…”/ Zihen keq Kiara dhe Luizi: Krenaria jote të djeg

Kiara dhe Luizi janë zënë sot keq me njëri-tjetrin. Gjithçka nisi pas një bisede me Oltën, e cila këshilloi Kiarën që ta puthte Luizin...

Lajme të tjera

Web TV