Merkato e kohës moderne, ja sa do ta kishin vlerën sot Ronaldo Fenomeni dhe Maradona

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Çmimet që duhen paguar për të blerë “yjet” e mëdhenj të futbollit kanë shkuar në “stratosferë”. Dhe kur mendon se për lojtarë të shndërruar tashmë legjenda janë paguar shumë qesharake, me të drejtë lind pyetja: sa do të kushtoni sot “yje” si Diego Armando Maradona apo Ronaldo Nazario de Lima (“Fenomeni”)?

Në rastin e Maradonës, “PlayRatings” (përgjegjës për algoritmin) ka hipotezuar se vlera e tij në treg në fund të sezonit 1986/87, në të cilin ai fitoi titullin e Serisë A, i kalonte 390 milionë stërlina.

Duke marrë si referencë disa nga transferimet më të larta në histori, si i Neymarit nga Barça te PSG, gazeta britanike “The Sun” ka bërë një krahasim me paratë që disa skuadra do të kishin investuar nëse këto transferime të shumë viteve më parë do të ishin kryer në vitin 2021. Interi do të duhej të shpenzonte afër 400 milionë stërlina për të marrë “Fenomoenin” brazilian nga Barcelona, ndërsa transferimi i Maradonës te Napoli do të kushtonte më shumë se 300 milionë stërlina.

Të fundit

Përfshihet nga flakët kodra pranë vendit të shenjtë në Vlorë

Kodra e Kuzum Babasë në Vlorë është përfshirë nga flakët, ndërkohë që dyshimet e para janë se zjarri është...

Del audio/ Zhaklina Lekatari: Burri Oltës më ka shantazhuar dhe do të më blejë me lekë

Opinionistja, Zhaklinë Lekatari ka deklaruar e burri i Oltës ka tentuar që ta blejë dhe e ka shantazhuar. Ajo është shprehur për këtë e...

Turqi/ Ende nën rrënojat e tërmetit ish-lojtari i Chelsea, dje shënoi golin e fitores

Turqia është duke kaluar një situatë tejet të vështirë për shkak të tërmetit që tronditi vendin. Bëhej fjalë për një tërmet shkatarrimtar me magnitudë...

Turqia në zi kombëtare deri në 12 shkurt, shkon në 2600 numri i viktimave nga tërmeti

Presidenti turk, Rexhep Erdogan, shpall zi kombëtare deri në 12 shkurt. Një tërmet i madh vrau më shumë se 2,600 njerëz në një zonë të...

4 këshilla për të shmangur gripin kur të gjithë janë të sëmurë

Këtë vit ka pasur një “shpërthim” të madh të rasteve të gripit. Gripi sezonal shfaqet kryesisht në muajt e dimrit. Ka një fillim akut...

Lajme të tjera

Web TV