U godit me thikë brenda zyrës së tij, lideri i opozitës turke: Sulm politik nga Erdogani

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Autoritetet turke konfirmuan se të mërkurën, Ozturk Yilmaz, kreu i opozitës në Turqi, u sulmua me thikë në selinë e partisë së tij në Ankara, kryeqytetin e vendit.

Mediat e huaja raportuan se një person i paidentifikuar sulmoi Yilmazin me thikë në zyrën e tij në Ankara dhe më pas u largua nga vendi i ngjarjes. Kreu i opozitës turke ka humbur sasi të konsiderueshme të gjakut pasi u godit tre herë me thikë. Ai u shtrua në një spital të Ankarasë dhe autoritetet turke kanë hapur menjëherë një hetim për sulmin.

Yilmaz njoftoi së fundmi se do të kandidojë për zgjedhjet presidenciale turke të vitit 2023. Muajin e kaluar, ai nënvizoi se donte “të luftonte, të lante hesapet e vjetra dhe të ndryshonte plotësisht sistemin që krijoi presidenti Rexhep Tajip Erdogan”.

Ai e konsideroi këtë si një sulm politik nga presidenti turk, Erdogan.

“Kjo është një çështje politike, jo një çështje gjyqësore. Unë jam këtu, do të vazhdoj edhe më i fortë”, shtoi ai.

Të fundit

VIDEO/ Spektakël dhe magji në 35 minuta, Lautaro Martinez “fundos” Salernitanan

Lautaro Martinez bën “poker” në transfertën e Salernitanës dhe i jep tri pikët dhe kreun e Serie A skuadrës...

Çantat vjeshtë-dimër 2023, koha për të qenë të guximshme

Tendencat e çantave të kësaj vjeshte janë më pak të çuditshme, por ka gjasa që të shihen në rrugët e qyteteve më në zë...

Me foton nga fëmijëria, ja si e uroi Getinjo vëllain e tij Mozzik për ditëlindje

Reperi i njohur, Mozzik, festoi një ditë më parë ditëlindjen. Ai bëri 28 vjeç dhe këtë e tregoi vetë reperi përmes një postimi në...

“Njerëzit po vdesin kot”, Elon Musk krahason luftën në Ukrainë me Luftën e Parë Botërore

Elon Musk e ka krahasuar luftën e Rusisë në Ukrainë me Luftën e Parë Botërore, teksa thotë se “kaq shumë njerëz vdesin kot”. Miliarderi i kompanive Tesla and X,...

40 mijë banesa bosh në Tiranë, taksa nuk i “vret” pronarët

Në emisionin Money në Euronews Albania u shqyrtua rritja e çmimit të referencës për banesat, e cila do të çojë më pas dhe në...

Lajme të tjera

Web TV