VIDEO/ Po lutej për paqe në Ukrainë, Papa Françesku shpërthen në lot

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Papa Françesku shpërtheu në lot, teksa lutej për paqen në Ukrainë gjatë një vizite tradicionale të Krishtlindjeve në statujën e Virgjëreshës Mari pranë Shkallës Spanjolle në Romë.

Në pamundësi për të folur, Papës iu desh të ndalonte për disa sekonda ndërsa filloi të përshkruajë luftën në vendin e Evropës Lindore dhe vuajtjet e popullit të tij.

Do të kisha dashur t’ju kisha sjellë falënderimet e popullit ukrainas”, tha ai, përpara se të mbytej dhe të shpërthente në lot.

Turma e qytetarëve, besimtarëve dhe klerikëve që rrethuan papën filluan të duartrokasin pas një heshtjeje intensive për ta inkurajuar atë të vazhdojë.

Më pas Françesku e rifilloi lutjen nga ku e kishte lënë: …populli ukrainas, për paqen që i kemi kërkuar Zotit për kaq shumë kohë… Në vend të kësaj, unë duhet t’ju paraqes lutjet e fëmijëve, të moshuarve, nënat, prindërit dhe të rinjtë e asaj toke martire që po vuan shumë.

Papa ishte në vizitën e tij vjetore në Shkallët Spanjolle në qendër të Romës, e cila zhvillohet më 8 dhjetor, një festë kombëtare kushtuar Virgjëreshës Mari, nënës së Jezusit. Pas përfundimit të lutjes, papa përshëndeti turmën që ishte mbledhur në sheshin e famshëm romak.

Që nga fillimi i luftës midis Moskës dhe Kievit në fund të shkurtit, Papa Françesku ka përmendur Ukrainën në shumicën e fjalimeve të tij publike.

Të fundit

Veliaj publikon videon e veçantë me të birin: Gëzuar 1 Qershorin të gjithë fëmijëve

Kryetari i Bashkisë së Tiranës Erion Veliaj u ka uruar 1 qershorin të gjithë fëmijëve. Teksa ka publikuar një...

Historia e urës së Bruklinit dhe parada e elefantëve

Për t'u provuar njujorkezëve se ishte e sigurt, Ura e Bruklinit u testua nga një paradë e kafshëve të rënda ekzotike: elefantëve, dromedarëve dhe...

Lindi më 1 qershor 1926/ Merlin Monro, misteret e vdekjes se seks simbolit amerikan

Nga Leonard Veizi Ishte 36 vjeç dhe si shumë të tjerë dhe vuante nga insomnia, një term mjekësor që tregon pagjumësinë. Për këtë merrte qetësues...

Dy komisariate ndryshojnë varësinë, vëmendje krimeve kibernetike dhe problemeve në…

Me fillimin e muajit Qershor policia e shtetit ka zyrtarizuar disa ndryshime ne menyrën e organizimit të punës së  saj. Prej kësaj të enjte komisariati...

SHBA/ Mike Pence pritet të shpallë kandidaturën për president javën e ardhshme

Ish-zëvendëspresidenti i SHBA-ve, Mike Pence po planifikon të hyjë në garën për Shtëpinë e Bardhë në vitin 2024, sipas mediave të huaja. Pence, i cili...

Lajme të tjera

Web TV