test

Aplikimi i Kosovës për anëtarësimin në BE/ Çipa: Do të jetë një proces i gjatë

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Analisti dhe opinionisti, Aleksandër Çipa, është shprehur se anëtarësimi i Kosovës në BE do të jetë një proces i gjatë.

Në një intervistë , analisti u shpreh se  Greqia është më e prirur ta njohi e para e Kosovën, por mbetet një çështje që kërkon një analizë komplekse.

“Procesi i anëtarësimit është i gjatë në kohë, do të duhet një proces i gjatë lobimi dhe negocimi. Por, një këmbë në Europë dhe nje këmbe në Moskë e Serbisë është avantazh për Kosovën. Greqia është më e priruara për të njohur Kosovën e para, por nevojitet një analizë komplekse”, tha Çipa.

Të fundit

Formacionet zyrtare të sfidës Poloni-Holandë, Lewandowski e nis sfidën nga stoli

Poloni-Holandë çelin raundin e parë të Grupit D në EURO2024, me sfidën që nis në orën 15:00 dhe që...

Ndërtimi i minierës së litiumit, Financial Times: Vuçiç jep dritën jeshile

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç, është duke u përgatitur t’i japë Rio Tintos dritën jeshile për ndërtimin e minierës më të madhe të litiumit...

10% më të lartë se mesatarja, ja kush është shteti me refuzimin më të lartë të vizave

Sipas një studimi të Henley & Partners, Afrika përballet me normat më të larta të refuzimit të vizave për zonën Schengen në Evropë, me...

Bajrami: “Dhamë maksimumin tonë, tani duhet të mendojmë për ndeshjen ndaj Kroacisë”

Nedim Bajrami shënoi golin më të shpejtë në historinë e Kampionateve Europiane, pas vetëm 23 sekondash lojë ndaj Italisë, por pavarësisht kësaj, kuqezinjtë dolën...

Samiti i Paqes për Ukrainën, Spiropali takohet në Zvicër me zv.Presidenten e SHBA-ve

Ministrja e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin, Elisa Spiropali është takuar me Zv.Presidenten e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Kamala Harris. Takimi është zhvilluar në...

Lajme të tjera

Web TV